Torba yasa iş dünyasını tehdit ediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, hükümetin yeni torba yasadaki düzenlemelerle, muhalif iş adamlarının mal varlığına el koymanın yolunu açtığını savundu. Öztrak böylece, iş dünyası üzerinde büyük bir baskı kurduğunu...

Torba yasa iş dünyasını tehdit ediyor
25 Ekim 2014 Cumartesi 15:17

05oztrak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, hükümetin yeni torba yasadaki düzenlemelerle, muhalif iş adamlarının mal varlığına el koymanın yolunu açtığını savundu. Öztrak böylece, iş dünyası üzerinde büyük bir baskı kurduğunu kaydetti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinde 2007’den bu yana keyfi yönetimin bir kural haline geldiğini, Hükümetin son torba yasada yaptığı mal varlığına el koymayla ilgili düzenlemelerle iş dünyasını kıskaca aldığını belirtti.

EL KOYMANIN ALTYAPISI

''Hükümet sözcüsünün bundan böyle torba yasa getirmeyecekleri yönündeki açıklamasının daha dumanı tüterken getirilen son torba yasada, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun mal varlığına el koymayı düzenleyen maddesinde önemli bir değişikliğe gidilmektedir'' diyen Öztrak, hükümetin, mal varlığına el koyma gerekçelerine “Hükümete karşı suç”, “Yasama organına karşı suç” gibi ne ''olduğu tam anlaşılmayan, müphem ve muğlak'' yeni suçlar ekleyerek, hoşuna gitmeyen iş adamlarının mal varlıklarına el koymanın altyapısını hazırladığını savundu.

YANDAŞ OLMAYA ZORLANIYOR

Bu düzenlemeyle iş adamlarının yandaş olmaya zorlandığını kaydeden Öztrak, şöyle devam etti: ''İş adamları 'Mal varlığımızı korumak için AKP’ye üye mi olmalıyız?' deme noktasına getirilmektedir. Bir zamanlar sermayenin rengi olmaz diyenler artık sermayeyi tek renk olmaya zorlamaktadır.

KEYFİ YÖNETİMİN SON NOKTASI

İç ve dış siyasette sıkıştıkça toplumun her kesimine baskıyı artıran AKP’nin 2007’den bu yana kural haline getirdiği keyfi yönetimin ulaştığı son nokta iş adamlarının mal varlıklarını müsadere etmenin yolunu açmaktır. AKP döneminde yasalar bağlayıcı kurallar olmaktan çıkmış, teferruat haline gelmiştir. Kamu İhale Kanunu 32 kez değiştirilmiş, 70 maddelik kanunun maddelerinde yapılan değişiklik sayısı 135’i bulmuştur. MİLGEM, köprü ve otoyol ihaleleri önceki Başbakan’ın iki dudağından çıkan keyfi sözlerle iptal edilmiş, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) yapısı ve yönetimi bir torba yasayla değiştirilmiş, yönetimine el konmuştur.

GÜVEN OLMAZSA, NE YATIRIM OLUR NE İŞ

Küresel ekonomide likiditenin daraldığı, ülkelerin finansman bulmakta zorlanmaya başladığı bu dönemde hukuk tanımazlığın, kurallı ekonominin dibine dinamit koymanın Türkiye’ye faturası ağır olur. Adalete güvenin yıpratıldığı, düzenleyici ve denetleyici kurulların bağımsızlığının tartışıldığı, yatırımcının mal güvenliğinin temin edilemediği, özetle yatırımcının hukuki ve ekonomik güvenliğinin olmadığı bir ülkeye yatırımcıların güven duymasını, kalıcı ve nitelikli yatırımların gelmesini beklemek mümkün değildir. Kaldı ki 2012 yılından bu yana uygulanan yanlış politikalar nedeniyle yatırımlar hızla azalmaktadır. Son iki buçuk yılın iki yılında, özel sektör yatırımlarının büyümeye katkısı negatiftir.''

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.