Taşeronlaşmaya karşı sendikalaşma atağı

İskenderun'da emek örgütleri taşeron sistemine karşı mücadele etmek için bir araya geldi. İlk görev sendikalaşmak ilk etkinlik panel Türkiye'de taşeron işçilerinin sayıları sorunları gün geçtikçe...

Taşeronlaşmaya karşı sendikalaşma atağı
09 Ocak 2014 Perşembe 15:30

7taseron

İskenderun'da emek örgütleri taşeron sistemine karşı mücadele etmek için bir araya geldi. İlk görev sendikalaşmak ilk etkinlik panel

Türkiye'de taşeron işçilerinin sayıları sorunları gün geçtikçe artıyor. Taşeron işçilerinin sosyal haklardan yararlanması, sendikalaşması, insanca yaşayacak bir ücrete ve iş güvenliğine kavuşması için İskenderun'da çalışmalar başlatıldı. Taşeron işçilerinin sorunlarının çözümü için önce İskenderun Taşeron İşçileri Derneği kuruldu. Dernek kurulduktan sonra önüne taşeron işçilerini örgütleme ve sendikalaşmasının önünü açmak gibi görevler koydu. Bu doğrultuda İskenderun Taşeron İşçileri Derneği, Yeni Bes-İş, İskenderun Demir Çelik Çalışan ve Emeklileri Derneği ile birlikte İskenderun'da 12 Ocak Pazar günü "Türkiye'de Sendikacılık Hareketi'nin ve Taşeron İşçilerinin Sorunları" adlı bir panel düzenliyor. İskenderun Belediyesi Kültür Sarayı'nda saat 14.00'de düzenlenecek olan panele, ODTÜ Öğretim üyesi Yıldırım Koç, Aydınlık gazetesi yazarı Mehmet Akkaya, Yeni Bes-İş Genel Başkanı Mustafa Uyan, İSDEMİR Çalışanları ve Emeklileri Derneği (İSÇEİD) Başkanı Bayram Özarslan ve İskenderun Taşeron İşçileri Derneği Başkanı Sadık Karakaş konuşmacı olarak katılacak. Taşeron işçilerinin sorunlarına ilişkin çözümü panel konuşmacılarına sorduk.

'Kangren olmuş sorun'

Yeni Bes-İş Genel Başkanı Mustafa Uyan:

"Taşeron işçiliği ülkemizde bir kangren olmuştur. Taşeron işçilerinin SSK primlerinin yatırılıp, yatırılmadığı bile belli değildir. Bazen 3-5 aya varan ücretler ödenmiyor. Onlara birer senet tanzim edilmektedir. Sorunlar ortaya çıktığında şirket ise 'Ben işi taşerona verdim' diyerek işin içinden çıkmak istemektedir. Ama nihayetinde yetkili olan yani ihaleyi alan sizsiniz. Taşeron dendiği zaman şirket kendi çevresinden insanlar toparlamakta ve sendikal haklarının alınmasının önüne geçmektedir. Altı ay maaşları verilmeyen ve senetle gönderilen işçileri tanıyoruz. Bu anlamda artık taşeron işçiliğinin de bir sonu olmalı diye düşünüyorum. Onun için bir panel düzenliyoruz. Yıldırım Koç gibi kendi alanında uzman insanlarla birlikte panel düzenliyoruz. Taşeron işçileri başta olmak üzeri tüm işçilerin bu panele katılmasını bekiyoruz."

'Yasal düzenleme gerek'

İskenderun Taşeron İşçileri Derneği Sadık Karakaş:

"Taşeron işçiler için yasal bir düzenleme yapılmadır. Biz bir yasal düzenleme olmadığından ve taşeron işçilerinin durumunu dikkate alarak; İskenderun'da Taşeron İşçileri Derneği'ni kurduk. Derneğin amacı; Bu işçileri örgütlemek, haklarını aramak ve son olarak da onların sendikalaşmasını sağlamaktır. Taşeron işçileri, ev kiralarını, su paralarını ödeyebilmeleri ve çocuklarını okutabilmelidir. Bakıyoruz, taşeron işçileri açlık sınırının altında bir maaş alıyorlar. Sendikalaşmanın önünü açmak için dernek olarak önümüzdeki Pazar günü bir panel düzenliyoruz. Bu panele değerli hocalarımız ve sendikacı arkadaşlar katılacaktır. Beklentimiz ise taşeron işçilerinin bu panele katılarak, sorunlarımızı ve çözümü birlikte konuşmaktır. Bu bir başlangıç olmalı ve daha sonra bu çalışmaların çıtasını yükseltmeliyiz diye düşünüyorum."

Hüseyin Güler


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.