Taşeronlaşmaya karşı örgütlenmek şart

Türkiye'de çalışma hayatına ilişkin birçok sorun varken taşeron sistemi başlı başına bir sorun. Birçok taşeron işçisi İş Kanunu'nda yer alan haklarını bilmiyor. Ve bu nedenle kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti ve yıllık...

Taşeronlaşmaya karşı örgütlenmek şart
02 Ocak 2014 Perşembe 11:28

7taseron

Türkiye'de çalışma hayatına ilişkin birçok sorun varken taşeron sistemi başlı başına bir sorun. Birçok taşeron işçisi İş Kanunu'nda yer alan haklarını bilmiyor. Ve bu nedenle kıdem tazminatı, fazla mesai ücreti ve yıllık izin gibi hakları gasp ediliyor. İşte taşeron işçileri bu hak gasplarına karşı mücadele etmek için örgütlenmeye başladı. Türkiye'nin birçok ilinde dernekler kuruldu. Onlardan biri olan ve geçen Kasım ayında kurulan Çorlu Taşeron İşçileri Derneği ile görüştük. Dernek Başkanı Cemal Dalar, taşeron sistemine karşı neler yapacaklarını anlattı.

Derneği kurmanızdaki asıl amaç nedir?

"Türkiye'de taşeron sistemi bugün büyük bir sorundur. Son 10 yıllık dönemde taşeronlaşma bütün işyerlerinde kendisini göstermektedir. Başbakanlık'ta çalışan işçiler dahi taşerona verilmiş durumdadır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda taşeron işçiler çalışmakta bugün baktığımız zaman taşeron işçilik Türkiye'nin her yerinde. Kendi özel bölgemize baktığımız zaman Çorlu'da belediyede kadrolu çalışandan fazla taşeron işçisi mevcut. Hastaneler keza taşeoron işçileri ile dolu. Bunun dışında birçok fabrikada, işyerinde taşeron işçi çalıştırılmaktadır. Bu koşullarda bizlerde bazı taşeron işçi arkadaşlarla birlikte ve bir avukatımızla bu sisteme karşı bir çıkış yapmak istedik. Ve derneğimizi Çorlu merkezli kurduk. Çorlu'da taşeron sistemine karşı mücadeleyi yükseltmek istedik.

'Haklarından habersizler'

Taşeron sisteminin aksak yönleri nelerdir?

Taşeron işçileri asıl işverenin işçisi olmasına rağmen kanunda yazılı haklarını bilmedikleri görülüyor. Örnek verecek olursak taşeron işçisi, senelik izin, fazla mesai ücreti ve kıdem tazminatı gibi haklarının olmadığını düşünüyor. Bu büyük bir yanılgıdır. 4857 sayılı İş Kanunu'nda yazılı olan bütün haklar taşeron işçilerinin de haklarıdır. Bugün aksaklık olarak görülen sadece taşeron işçilerinin kendi haklarından habersiz olmalarıdır.

Taşerona karşı mücadelede neler yapılabilir?

Taşeron sistemi acımasızdır. İşçiyi tamamen köle durumuna sokmaktadır. Buna karşı şunu yapmak gerekir. Bir, taşeron işçilerini bir yerde örgütlü hale getirmemiz lazım. İki, kamuoyunun yönünü bu soruna çevirmek için medya gücünü kullanmamız, taşeron sisteminin yanlışlıklarını medya kanalı ile duyurmamız öncelik olmalıdır. Taşeron işçilerini kazanmak onlara yardımcı olmak için avukat desteği verilmelidir. Taşeron işçisi asıl işverenin işçisi olduğu kanıtlanması durumunda taşeron işçisi ciddi tazminatlar almakta. Bu nasıl oluyor şöyle açıklayayım. İş Kanunu'na göre bir işyerinde her iş taşerona verilemez, yardımcı işler taşerona verilebilir. Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Asıl işin bir bölümünün taşerona verilebilmesi için işletmenin veya işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren bir iş olması gereklidir. Örnek verecek olursak. Fabrikada bir yemek işi yardımcı bir iş olması durumunda taşerona verilebilir. Fakat hastanede yemek işi asıl işin bir parçasıdır. Çünkü hastalara göre özel yemekler çıkartılması gerekir. Bu sebeple taşerona verilemez.

'Geriye dönük haklar alınabilir'

İSKİ'de sondaj asıl işin bir parçasıdır fakat bir işletme teknolojik olarak bir sondaj makinası almıştır. İSKİ'nin iki günde yapacağı sondajı o işletmedeki teknolojik makine 2 saatte yapabiliyorsa bu teknolojik bir gereksinimdir ve bu taşerona verilebilir. Eğer teknojik bir durum yoksa ve yardımcı bir iş değilse bir taşeron işçisi asıl işverenin işçisi olarak kabul edilir ve muvazaa durumu ortaya çıkar. Muvazaa durumunda ise işçi işe girdiği günden itibaren asıl işverenin işçisi kabul edilir ve geriye dönük butün haklarını tahsil edebilir."

İmdat Şahin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.