Taşerona karşı zincir oldular

Özlem Haktanırlar / İzmir

Taşerona karşı zincir oldular
15 Ekim 2014 Çarşamba 03:19

06izenerji 03
İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZENERJİ şirketinin çalışanları, park ve bahçe hizmetleri ihalesinin iptal edilmesi ve taşeronlaşmanın önlenmesi talebiyle pankart ve dövizlerle belediyeye yürüdü
İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZENERJİ’nin 1170 personelini kapsayan ihaleyi taşeron firmanın kazanmasının ardından başlayan eylemler sürüyor. 22 Temmuz’da park ve bahçe hizmetleri alımı ihalesini İZENERJİ ile eşdeğer teklif veren başka firma kazanmıştı. Kamu İhale Kurumu’na yapılan itirazların sonucunun netleşmemesi üzerine taşeron firma 1 Ekim’de işbaşı yapamadı. Aylardır taşerona karşı eylemler yapan işçiler dün de İzmir Büyükşehir Belediyesi önündeydi.
Saat 13.00’de İzmir Konak Pier önünde toplanan binlerce işçi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü. Eyleme, Genel-İş 3 No’lu Şube ile KESK destek verdi. Belediye önünde konuşma yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Birlik olmazsak taşeron cehenneminden kurtulma şansımız yok” diyerek işçileri birlikte mücadele etmeye çağırdı. Sarı, “AKP hükümeti işimizi daha ucuz emek sömürüsüne devretmek için her gün taşeron yasası üzerinde değişiklikler yapıyor. Bu ülkede en tuhaf şey kendi ülkende kiralık işçi olmak! Bu ülke bizimse biz bu ülkede kiralık işçi olmak istemiyoruz” dedi.
‘İŞÇİ ALINIP SATILAN EŞYA DEĞİLDİR’
İşçiler adına konuşan Genel-İş 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı da, “Biz park ve bahçe işçileri mücadele ederek başta örgütlenme hakkı olmak üzere ekonomik ve sosyal haklarımızı elde ettik. Bugün hiçbir şey olmamış gibi bu haklarımızın elimizden alınmasına göz yumamayız. Direneceğiz. Güvenceli bir iş için, ekmeğimiz için, çocuklarımız için, örgütlenme özgürlüğümüz için direneceğiz. Taşeron firma bunu bilmeli ve yol yakınken aklını başına almalıdır. Bizler ihalelerle bir taşerondan alınıp diğer taşerona satılan köleler olmayacağız. Bir masa, bir bilgisayar gibi alınıp satılan eşya değiliz. Emeğimizle, alınterimizle İzmir halkına hizmet veren işçileriz” şeklinde konuştu. Şanlı konuşmasında hükümete de seslendi: “Eğer bu ülkenin işçisini, işçi sınıfını seviyorsanız, Amerika’dan gelecek yasalarla değil, bu ülkenin sendikalarıyla, emek örgütleriyle görüşerek hareket etmeniz gerekir.”
Konuşmaların ardından işçiler önce Büyükşehir Belediyesi’nin önünde uzun bir zincir oluşturdu. Daha sonra 15 dakikalık oturma eylemi yapan işçiler ıslıklarla, sloganlarla İzmir Belediyesi’ni protesto etti.
Özlem Haktanırlar / İzmir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.