Tanker şoförlerinin eylemi 5. gününde

IRAK'tan akaryakıt taşıyan tanker şoförlerinden bir bölümü, kendilerine Akaryakıt Taşımacılığı İzin Belgesi verilmediği gerekçesiyle Şırnak'ın Silopi İlçesi'nden Irak'a açılan Habur Sınır Kapısı TIR Parkı'nda...

Tanker şoförlerinin eylemi 5. gününde
03 Ağustos 2014 Pazar 12:47

soforeylem

IRAK'tan akaryakıt taşıyan tanker şoförlerinden bir bölümü, kendilerine Akaryakıt Taşımacılığı İzin Belgesi verilmediği gerekçesiyle Şırnak'ın Silopi İlçesi'nden Irak'a açılan Habur Sınır Kapısı TIR Parkı'nda başlattıkları kontak kapatma eylemini bugün de sürdürdü. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bir heyet göndermeye karar veren şoförler, kendilerine izin verilmemesi halinde Habur Sınır Kapısı önünde eylem yapacaklarını söyledi.

Irak'tan akaryakıt taşımacılığı yapan şoförlere Akaryakıt Taşımacılığı İzin Belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu belgeyi alamayan tanker şoförleri, 5 gün önce Habur Sınır Kapısı'ndaki TIR Parkı'nda kontak kapatma eylemi başlattı.

Silopi'deki Yılmaz Güney Parkı'nda toplanan tanker şoförleri basın açıklaması yaptı. Şoförler adına basın açıklaması yapan AK Parti Silopi ilçe Balkanı Fatih Bilen, 14 Aralık 2013 tarihli Resmi Gazete'de 6 seri numaları Gümrük Genel Tebliği ile Türkiye ile Irak arasında ham petrol ve akaryakıt ürünleri transitine ilişkin düzenleme yetkisinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na verildiğini söyledi. Türkiye ile Irak arasında petrol taşımacılığı yapan şoförlerin Ulaştırma Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Transit Daire Başkanlığı tarafından şoförlerden evrak ve belge istendiğini söyleyen Bilen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu evraklar tamamlanıp şirketler tarafından Transit Daire Başkanlığına gönderilmekte, şoför esnafımızın büyük kısmı 1 yıldan fazla geçiş izni için onay beklemektedir. Bir hafta ya da 10 gün içerisinde geçiş onayı olan şoförler ise Habur Gümrükler Başmüdürlüğü'nden geçiş yapacakları esnada geçiş onaylarının olmadığı belirtilmektedir.

Irak'ın ülkemiz ve bölgemiz için ne kadar önemli olduğu herkesçe bilinmektedir. Ancak, son olayların ardından ihracatımız bir anda yarıya düşmüştür. Bütün bu olaylar karşısında ham petrolden daha değerli yük taşıyan şoför esnafımızın, alınan kanun gereği ham petrol taşımacılığı yapmamakta, çok düşük ücretle geçinmek durumunda kalmaktadırlar. Özellikle bölgemizde başka mesleği olmayan şoförlerimiz, meslektaşlarının kaçırılması ve halen Irak'ta karışıklığın sürmesine rağmen geçim sıkıntısı nedeniyle bu ülkeye mal taşımayı kabul etmektedirler. Hepimizin bakmakla yükümlü oldukları aileleri var. Yıllardır bu ülkeye yük taşıyoruz ve geçim kaynağımız bu. Taşıma izinlerine bir çözüm bulunmadığı takdirde yüzlerce, hatta binlerce şoförün işsiz kalması ve haliyle perişan olması demektir. Bu işi bir an önce bu kapsamda bölgede zor şartlarda çalışan şoför esnafımızın mağduriyetinin göz önünde bulundurularak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın ivedi bir şekilde çözüm üretmesini Şırnak bölgesinin başka bir geçim kaynağı olmadığından dolayı Şırnak bölgesinin tanker izninin kaldırılmasını talep etmekteyiz."

BAKANLIĞA HEYET GÖNDERİLECEK

Eylem yapan şoförlerden Tayyar Karatay, Vali Yardımcısı ile konuştuklarını, kendilerine Bakanlıktan randevu alındığını belirterek, şöyle devam etti:

"Biz de aramızdan temsilci olarak seçtiğimiz arkadaşlarımızı gönderip sonucunu bekleyeceğiz. Gümrük Bakanı ile görüşecekler. Ankara'ya gönderdiğimiz heyette Şırnak ve Cizre TSO başkanları, Silopi Şoförler odası başkanı, AK Parti Silopi ilçe başkanı ve belirlediğimiz 3 temsilci arkadaşımız bulunacak. Eylemimiz şu an kapalı alanda devam ediyor. Sadece belirli yerlerde toplanıyoruz. Belirlediğimiz arkadaşlarımız Ankara'dan dönene kadar bekleyeceğiz. Görüşmelerin sonucuna göre adımlarımızı atacağız. Bize verilen süreye kadar bekleyeceğiz. Şırnak genelinde 1500'e kadar şoför mağdur olduk. Yaptığımız girişimlerden bir sonuç çıkmaması halinde tüm Şırnak Halkı olarak Habur Sınır Kapısı önünde gerekli izin verilinceye kadar eylem yapmaya karar verdik."

Mehmet Selim Yalçın / Şırnak(DHA)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.