Şirkete müebbet kamuya izin engeli

Fezlekede, bilirkişi asli raporuna göre kusurlu bulundukları belirtilen Maden İşleri Genel Müdürü, TKİ Yönetim Kurulu Başkanı, TKİ İşletme Dairesi Başkanı, 2010 yılından olay tarihine kadar Soma Kömür İşletmeleri AŞ Eynez İşletmesi...

Şirkete müebbet kamuya izin engeli
06 Kasım 2014 Perşembe 09:48

06soma

Soma Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan fezlekede 8 şüpheliye 'Üretimi durdurmayarak işçilerin hayatlarını tehlikeye attıkları' gerekçesiyle “Olası kastla adam öldürme' suçlaması yöneltildi.

Manisa'nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri'ne ait Eynez ocağında 301 madencinin şehit olduğu katliama ilişkin Soma Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan fezlekede Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın da içinde bulunduğu 8 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin yürütülen soruşturmada son aşamaya geçildi. Soma Cumhuriyet savcıları Adem Aktaş ve Gökhan Şahin tarafından hazırlanan fezleke Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Aydınlık'ın ulaştığı fezlekede, katliamda ölen 301 işçi maktul, yaralı kurtulan 161 işçi mağdur müşteki, 212 işçi yakını da şikayetçi olarak gösterildi. Fezlekede 8 tutuklunun yanı sıra tutuksuz 45 kişi de şüpheli sıfatıyla yer aldı.

Şüpheli ifadeleri, hazırlanan TÜBİTAK raporları, tanık beyanları ve bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan nihai rapora yer verilen fezlekede “Bilirkişi raporunda maden ocağında meydana gelen olaya ilişkin olarak, olayın oluş nedeni ile illiyet bağı içerisinde sorumlu olanların şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde net olarak ortaya konulduğu anlaşılmıştır” denildi.

16-20 YIL ÖNCE ÜRETİLMİŞ MASKELER

Tartışmalara neden olan karbonmonoksit maskelerine ilişkin incelemelerin aktarıldığı fezlekede “Çin Halk Cumhuriyeti kaynaklı 'kullanılmış' ve 'kullanılmamış' tüm gaz maskelerinin 16-20 yıl önce üretilmiş olduğu ve kullanım ömrünü tamamlamış olduğu, 'Kullanılmış' bazı gaz maskelerinin seri numaralarının olmadığı veya silinmiş olduğu” bilgisine yer verildi.

'İŞÇİLERİN HAYATINI TEHLİKEYE ATTILAR'

Fezlekede, tutuklu ve tutuksuz şüpheliler hakkında iki ayrı suç tespitinde bulunuldu. Tutuklu şüphelilerden Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Mühendis Ertan Ersoy, Vardiya Amirleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Mehmet Ali Günay Çelik ve İsmail Adalı hakkında “Maden ocağında önceden öngördükleri bu olaya ilişkin olarak üretimi ön planda tutup iş sağlığı ve güvenliği konusunu ikinci plana attıkları, işçilerin alınan ifadelerinde de özellikle belirttikleri eksiklikleri görmezden gelip üretimi durdurmayarak işçilerin hayatlarını tehlikeye attıkları ve ne pahasına olursa olsun iş yerinin faaliyetlerinin kesintisiz devam ettirdikleri” gerekçesiyle “Olası kastla adam öldürme” suçunu 301 kez işledikleri tespit edildi.

301 KEZ HAPİS İSTEMİ

Olay esnasında yeraltı maden ocağında bulunan mağdurların tamamının “Yaşamını tehlikeye sokan bir duruma neden olacak şekilde yaraladıkları” gerekçesiyle de “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçunu 161 kez işledikleri belirtildi. Savcılar, 8 tutuklu şüpheli hakkında, TCK'nin ilgili 81/1 ve 22/2 maddeleri uyarınca 20 ile 25 yıl arasında 301 kez hapis ile, yine TCK'nin 86/1, 87/1-d maddeleri uyarınca da 161 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istedi.

Fezlekede, madende amir pozisyonundaki şüpheliler Fuat Ünal Aydın, Harun Yılmaz, ErgunYılmaz, Yalçın Erdoğan, Harun Güneş, Necati Karadeniz ve Erdem Canbaz'a “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma” suçunu yöneltti. 8 şüphelinin TCK'nın 85/2, 22/3 ve 61/1-e maddeleri uyarınca 2 yıl 8 aydan 20 yıla yıla kadar hapisle cezalandırılmaları görüşüne yer verildi. 30 şüphelinin de olayın meydana gelmesinde dikkatsizlik ve tedbirsizlikleri nedeniyle sorumlulukları bulundukları tespit edilen fezlekede, bu şüpheliler için 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

KAMU GÖREVLİLERİNİN DOSYALARI AYRILDI
Fezlekede, bilirkişi asli raporuna göre kusurlu bulundukları belirtilen Maden İşleri Genel Müdürü, TKİ Yönetim Kurulu Başkanı, TKİ İşletme Dairesi Başkanı, 2010 yılından olay tarihine kadar Soma Kömür İşletmeleri AŞ Eynez İşletmesi projelerini inceleyen, denetleyen ve onay veren yetkili MİGEM Kontrol ve Denetleme elemanları ile olay tarihinden önceki iki yıl içinde maden işletmesinde denetim yapan İş Teftiş Kurulu iş müfettişlerinin soruşturulmasının izne tabi olması nedeniyle bu dosyadan ayrıldığı ve soruşturmanın ayrıca yürütüldüğü bildirildi.

Irmak Mete


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.