Sıra TÜBİTAK'ın satılmasına geldi

Otoyolları, elektrik santralleri, termik santralleri özelleştiren AKP hükümeti, şimdi de gözünü Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) çevirdi. Kurumun özelleştirilmesi 'Devlet eliyle bilim dönemi bitmeli'...

Sıra TÜBİTAK'ın satılmasına geldi
27 Aralık 2013 Cuma 13:04

7tubitak

Otoyolları, elektrik santralleri, termik santralleri özelleştiren AKP hükümeti, şimdi de gözünü Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na (TÜBİTAK) çevirdi. Kurumun özelleştirilmesi 'Devlet eliyle bilim dönemi bitmeli' sözleriyle savunuldu

Türkiye'de bilim ve teknolojiyi teşvik etme, yönlendirme ve popülerleştirmesi için devlet eliyle kurulan TÜBİTAK'ın özelleştirilmesine yönelik tartışmalar artmaya başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Davut Kavranoğlu, önceki gün yaptığı konuşmasında "Tekstilde Sümerbank neyse bilim-teknolojide de artık TÜBİTAK odur" diyerek TÜBİTAK'ın özelleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Özelleştirme süreci için 2 yıldır çalıştıklarını belirten Kavranoğlu "Devlet eliyle bilim dönemi bitmeli. Geldiğimiz noktada devletin bir kurumunun teknolojik bir ihtiyacı varsa ihalesiz olarak bunu TÜBİTAK'a veya ASELSAN'a veriyor. Konunun maliyet tarafı rekabete açılmıyor. Bu alanda büyümesi gereken özel sektör geride kalıyor" dedi.

Bilim çevreleri ise bu açıklamalardan rahatsız. TÜBİTAK'ın özelleştirilmemesi gerektiğini savunan bilim adamları, devlet tarafından desteklenmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

"Bilim devlet tarafından desteklenmeli"

1998-2003 yılları arasında TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı yapan halen de ODTÜ Rektör Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Nevzat Özgüven TÜBİTAK'ın özelleştirilmesi çalışmalarına ilişkin Aydınlık'a değerlendirmelerde bulundu.

Özgüven, Bilimin devlet tarafından desteklenmesinin devamının önemli olduğunu belirterek, "Çünkü onun kamusal bir getirisi vardır. Eğitimi desteklediğiniz gibi bilimin gelişmesini desteklemeniz gerekir. Bilimin, sadece ticari değil toplumsal getirisi de söz konusu olduğu için devlet tarafından mutlaka desteklenmesi gerekir" dedi. Bunun da özel sektörün araştırmayı desteklememesi anlamına gelmediğini ifade eden Özgüven, şunları söyledi:

"O da çok önemli. Gelişmiş ülkelerde ticari kesimin araştırma geliştirmeye ayırdığı pay toplam ARGE'nin üçte ikisinden fazladır. Bizim ülkemizde bu henüz yarıya bile ulaşmadı. Bu, TÜBİTAK gibi bir kuruluşun özelleşmesinden farklı bir konu. Bu yüzden de, TÜBİTAK'ın kamu tarafından desteklenmesi gerekir."

'Türkiye'nin bilim emekçilerinin yarattığı değerler peşkeş çekiliyor'

Bilim ve Ütopya Genel Yayın Yönetmeni Emrah Maraşo ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı'nın açıklamalarının AKP'nin bilim anlayışının tekellerin ve büyük patronların cebinin doldurulması olduğunu kanıtladığını kaydetti. Maraşo şöyle konuştu: "Bunlara göre bilim, mafya-rüşvet-yolsuzluk kapitalizminin bir gelir kapısıdır. Bilim, tüketim budalalığı teknolojisini ürettiği ölçüde yararlıdır. Bu düzende bilim, mafyalaşan kapitalizmin sıradan bir metasıdır. Evrim'e ve Devrim'e düşmanlığın vardığı yer Türkiye'nin bilim emekçilerinin yarattığı değerleri büyük burjuvaziye peşkeş çekmek olmuştur. Türkiye'nin bilim insanları artık susmaktan, sinmekten vazgeçmelidir. Bilimin ve üniversitenin tarihsel misyonuna ve kendisine biraz olsun saygısı olan her öğretim üyesi, her öğrenci ayağa kalkmalı ve bu duruma isyan etmelidir! Unutulmasın, bugün toplumsal-kamusal değerleri savunmadan hiç kimse kendi bireysel varlığını sürdüremez."

İlkay Akkaya


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.