Şimdi sırada Ankara var

Yatağan işçisi özelleştirme kararında ısrarcı olan hükümeti Milas mitingiyle yine uyardı. Maden-İş ve TES-İş Yatağan Şube Başkanları, özelleştirmeden vazgeçilmemesi halinde yeni rotalarını da çizdi: Ankara Muğla'da...

Şimdi sırada Ankara var
31 Aralık 2013 Salı 11:47

7yatagan

Yatağan işçisi özelleştirme kararında ısrarcı olan hükümeti Milas mitingiyle yine uyardı. Maden-İş ve TES-İş Yatağan Şube Başkanları, özelleştirmeden vazgeçilmemesi halinde yeni rotalarını da çizdi: Ankara

Muğla'da Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santralları ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine karşı mücadele Milas mitingiyle yeni bir boyut kazandı. Önceki gün Milas'ta yapılan mitinge 30 bin kişi katıldı. Farklı siyasi yapıdaki bileşenler özelleştirmeye karşı tek ses oldu. MHP'sinden HKP'sine, Ülkü Ocakları'ndan TGB'sine, İşçi Partisi'nden DYP'sine kadar farklı siyasi yapıdaki birçok bileşen "Özelleştirmeye hayır" dedi. İşçisinden köylüsüne, esnafından memuruna kadar tüm Milaslılar mitinge aktı.

"Özelleştirmeye karşı Emek ve Bağımsızlık Mitingi"ne ev sahipliği yapan Maden-İş ve TES-İş Yatağan Şube Başkanları, mitinge ilişkin gözlemlerini aktardı ve 24 Ocak Ankara yürüyüşüne tüm yurttaşları çağırdı.

'Emeğin birleştirici gücü'

Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin yaptığı değerlendirmede, Milas mitinginin demokrasi şöleni çerçevesinde gerçekleştiğinin altını çizerek, "Çok farklı siyasi yapıdaki örgütler ortak talepler doğrultusunda bir araya geldi. Emeğin birleştirici gücü herkesi birleştirdi. Bu nedenle mutluyuz. Milas mitinginde kararlılık mesajı verildi" dedi.

Enerjinin milli ekonominin damarlarında dolaşan kan olduğunu belirten Girgin, "Damarlarımızda dolaşan kanı yağmalıyorlar. Bizler aslında İstiklal mücadelesi veriyoruz. Başbakan da 'İstiklal mücadelesi' verdiğini söyledi. Asıl İstiklal mücadelesi verenler meydanlardaydı" diye konuştu.

Emperyalizmin özelleştirmeler aracılığıyla ülkemizi işgal ettiğine dikkat çeken Girgin konuşmasında "Bizler özelleştirmeye karşı topyekün mücadele edeceğiz" mesajı verdi.

24 Ocak 2014'ün ihale tarihinin son günü olduğunu vurgulayan Girgin Türkiye'deki emek dostlarına şöyle çağrıda bulundu: "24 Ocak'ta Ankara yoluna düşeceğiz. Özelleştirmelere, taşeronlaşmaya, kölelik düzenine, emperyalizme, emperyalizm dayatmalarına, ülkemizdeki talana vurguna, rüşvete ve yolsuzluğa itirazı olan herkesi Ankara'ya çağırıyoruz."

'Başbakan milli iradeye saygı duysun'

TES-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik de Milas mitingine ilişkin değerlendirme yapmadan önce Aydınlık gazetesine teşekkürlerini iletti. Erçelik, "105 gündür direniş çadırı kurulduğundan beri Aydınlık gazetesi sesimiz kulağımız oldu. Bu nedenle Aydınlık gazetesine teşekkür ederiz" dedi. Erçelik mitinge ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları belirtti:

"Biz, Yatağan'da yaktığımız meşalenin Türkiye'yi saracağını söylemiştik. Milas mitingi ile yaktığımız meşalenin Türkiye'yi sardığını gördük. İşçisiyle, köylüsüyle, esnafıyla tüm halkımız oradaydı. Sayın Başbakan konuşmalarında 'milli irade'den bahsediyor. İşte milli irade Milas'taydı. Başbakan'ın milli iradeye saygı duymasını ve özelleştirmeden vazgeçmesini istiyoruz. Eğer vazgeçmezse 24 Ocak'ta on binlerle Ankara'ya yürüyeceğiz. Buradan emek dostlarına da çağrıda bulunuyorum. Gelin birlikte Ankara'ya yürüyelim."

Tarık Tekgözli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.