Sendikaya tepki gösterince işlerinden oldular

Nestle’de toplu iş sözleşmesinin imzalanması öncesinde 28 işçi işten atıldı. Bir aydır Nestle’nin Karacabey Fabrikası önünde direnişlerini sürdüren işçiler üyesi oldukları Öz Gıda-İş Sendikası’nın isteği üzerine...

Sendikaya tepki gösterince işlerinden oldular
27 Ağustos 2014 Çarşamba 11:52

06nestle

Nestle’de toplu iş sözleşmesinin imzalanması öncesinde 28 işçi işten atıldı. Bir aydır Nestle’nin Karacabey Fabrikası önünde direnişlerini sürdüren işçiler üyesi oldukları Öz Gıda-İş Sendikası’nın isteği üzerine işten atıldıklarını söylüyor

SENDİKAL mücadelenin neredeyse olmazsa olmazıdır, sendikaya üye olan işçilerin işten çıkartılması. Ama bu haberimizde işçiler, sendikalarının kendilerini işten attırdığını anlatıyor. Nestle’de yaşanan son toplu iş sözleşmesi (TİS) süreci 28 işçiyi işinden etti. Aydınlık’a konuşan işçiler işten atılmalarının sorumlusu olarak işyerinde örgütlü ve yetkili olan Öz Gıda-İş Sendikası’nı gösteriyorlar. Sözleşme süreci başlamadan önce bir komisyon oluşturarak taleplerini bir taslak şeklinde sendikaya ilettiklerini söyleyen işçiler, bu taslağın sendika tarafından dikkate alınmadığını, sendikaya tepki gösterince de işten çıkartıldıklarını belirttiler. Öz Gıda-İş’in her TİS döneminde işçinin talebine kulak tıkadığını ifade eden işçiler, “Bu dönem yeter artık diyecektik, ya biz, ya Öz Gıda-İş gidecekti. O elini çabuk tuttu bizi attırdı” diyor.

‘BİZ KALSAYDIK ÖZ GIDA-İŞ GİDECEKTİ’

Levent Tosun: 10 senedir kadrolu olarak 3 yıl da öncesi var, 13 yıldır Nestle’de çalışıyorum. İşverenle Öz Gıda-İş arasında uyuşmazlık oldu. Biz komisyon olarak ortak bir miktar belirlemiştik. Bu artışı istiyorduk. Fakat sözleşme görüşmelerinin sonuna geldikçe bizi bölmeye çalıştılar. Bizim işverenle bir sorunumuz olmadı. İşveren süreç boyunca bizi bilgilendirdi. Tepkimiz sendikaya. Çünkü yıllardır bize sormadan olur olmaz rakamlara imza atıyorlardı. Bu sene artık istediğimizi alalım dedik. İşe yeni girenle 5-6 yıldır çalışan aynı parayı alıyordu. Artık buna bir dur diyelim, tecrübe farkımız olsun, yaşam standardımız yükselsin diye bu sene biraz daha iyi bir sözleşme olsun istedik. Oluşturduğumuz komisyonun belirlediği rakamın arkasında durduk. Bütün suçumuz bu!

Murat Bacı: 11 seneden beri Nestle’de çalışıyorum. Biz yeterli miktarda bir artış belirlemiştik komisyon olarak. Bunu sendikanın da kabul etmesini istedik.

- Neden sizleri seçtiler?

Murat Bacı: Çünkü işten attıkları 28 kişi de arkasından işçileri harekete geçirebilecek kişiler. Çünkü biz içerde kalmış olsaydık, Öz Gıda-İş bu işyerinde kalamayacaktı.

‘İŞTEN ATILDIK SENDİKA BİZİ HİÇ SORMADI’

Erol Şaşı: 15 yıldır Nestle’de çalışıyordum. 6 aydır uğraştığımız sözleşme taslağıyla iyi bir zam almayı düşünmüştük. Fakat sendika bizi bölmek için çok uğraştı. Çünkü kendisi için bulduğu çözüm buydu, 28 kişi işinden oldu. İnsanlar şu an korkularını yenemiyorlar. Sendika değiştiren arkadaşlarımız var.

- Bizi işveren değil, sendikanın yönlendirmesiyle işten çıkartıldık mı diyorsunuz?

Erol Şaşı: 28 kişi çıktı ve onlar rekor sözleşmeye imza attık diye duyurdular. Bizim yanımıza hiç gelmediler.

- Sendikanın sizi attırdığını nereden biliyorsunuz?

Erol Şaşı: Bu sendikayla 15 yıldır çalışıyorum. Durum çok net. Daha önceki sözleşmelerde de bizim istediğimizin çok çok altına düşüyorlardı. Biz de fabrika olarak pazarlıksız, net bir rakamla sözleşmeye gitme kararı aldık. İşçilerin yüzde 95’i de onay verdi bu karara; çok sağlam duruyorduk. Bizi kıracakları nokta buydu herhalde. Bizi işten attılar iyi bir çalışma yaptılar.

‘ÖZ GIDA-İŞ’İ DEĞİŞTİRECEĞİMİZİ SÖYLEDİK’

İsmail Gözel: 10 yıldır Nestle’de çalışıyorum. 1150 lira ücret alıyorum. Biz toplu iş sözleşmesine girerken arkadaşlarımızın ortak kararıyla bir komisyon kurduk. Bu komisyon iyi bir çalışmayla fabrikada çalışanların yüzde 95’inin onay verdiği bir rakam belirledi. Bu rakam da çok yüksek bir rakam değildi. Fabrikada çalışanların yüzde 57’si asgari ücretle çalışıyor. 335 lira brüt rakam istedik. Ülke koşullarında verilemeyecek ve Nestle gibi bir şirketin karşılayamayacağı rakam değildi. İşçilerin tamamına yakını bu rakamı istiyordu. Sözleşme süreci grev aşamasına gelmişti. Yasalar da işçilere toplu iş sözleşmesinde sorun oluşması karşısında grevi hak olarak tanıyor. Öz Gıda-İş’in genel sekreteri bize 2 Temmuz’da greve çıkacağımızı söyledi. Ancak Nestle Karacabey Fabrikası’nın İnsan Kaynakları Müdürü idari izne çıkartıldığımızı belirtti. Aynı gün akşamı toplu iş sözleşmesinin bittiği haberi geldi. Bu 28 arkadaş sözleşmenin bizim istediğimiz gibi olmaması halinde bu sendikanın değişeceğini fiili ve sözlü olarak sendika yöneticilerine bildiren kişilerdir ve bu sebepten de işten atıldığımızı düşünüyorum.

‘REKOR SÖZLEŞME DEDİLER BİZİ İŞTEN ATTILAR’

- Öz Gıda-İş Sendikası bu fabrikada örgütlü ve yetkili ama sizin üzerinizde Tek Gıda-İş Sendikası’nın şapkası ve önlüğü var. Neden, siz Tek Gıda-İş üyesi misiniz?

İsmail Gözel: Biz bu sözleşmenin bizim istediğimiz gibi sonuçlanmaması durumunda bu sendikayı bu fabrikadan kovacağımızı söyledik. Bu da bizim hakkımız, istediğimiz sendikayı seçebiliriz. Biz hiçbir şekilde işveren ve işveren vekilleriyle çatışmadık.

Hiçbir diyaloğa girmedik. Biz şu anda Tek Gıda-İş önlükleri giyiyoruz. İçerde çalışan yaklaşık 170 arkadaşımız da işveren ve Öz Gıda-İş’in beyanatına ters olarak rekor zam olarak sundukları sözleşmenin ardından, sendikasını değiştirmiştir. Nasıl bir rekor zamdır. Bu Nestle işvereni ile sendikanın ortak çalışması sonucu oldu ve bizi işimizden ettiler.

Esin Ergenç Turhan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.