Sendikacılık alanında bir ilk niteliği taşıyan kitap: Toplu İş Sözleşmelerinde neler var?

Kitapların her biri, işçi önderleri ve sendikacıların eğitim ihtiyacında önemli bir boşluk doldurdu. İlk dört kitabı da Sayın Yıldırım Koç yazmıştı. Birinci kitap, “Taşeronlukla Nasıl Mücadele edilir?” idi. İkinci kitap,...

Sendikacılık alanında bir ilk niteliği taşıyan kitap: Toplu İş Sözleşmelerinde neler var?
19 Ağustos 2014 Salı 10:24

06kitaptanitimi

Kitapların her biri, işçi önderleri ve sendikacıların eğitim ihtiyacında önemli bir boşluk doldurdu. İlk dört kitabı da Sayın Yıldırım Koç yazmıştı. Birinci kitap, “Taşeronlukla Nasıl Mücadele edilir?” idi. İkinci kitap, “İşçilerin Temel Hakları Nelerdir?” Üçüncü kitap olan “İşçi Sınıfı ve Sendikacılık (Dünden Bugüne)”, işçi hareketinin kısa tarihini anlatıyor. Dördüncü kitap, “Türkiye’de Sendikalaşma Hakkı ve Sendikaların İşleyişi”. Uluslararası mevzuatın ve sendikaları ilgilendiren iç hukukun incelendiği kitap, sendikacıların uygulamada yaptıkları vahim hataların tekrarlanmaması için, doyurucu bir kılavuz niteliğinde. Beşinci kitabın adı, “Koruyucu İşçi Sağlığı El Kitabı”. Kitabı Sayın Uzman Doktor Fikriye İnanç Baş yazdı. Kitapta, iş kazaları ve meslek hastalıkları inceleniyor, işçilerin işçi sağlığı ve güvenliği hakkında bilmeleri gerekenler anlatılıyor.

SENDİKACILARA KILAVUZ

Altıncı kitap ise, “Toplu İş Sözleşmelerinde Neler Var?”. Yıldırım Koç’un yazdığı kitap alanında bir ilktir ve sendikal hareket için kılavuz niteliğinde. Yazar, böyle bir kitaba neden ihtiyaç olduğunu “Giriş” bölümünde şöyle anlatıyor: “Nedense Türkiye’de toplu iş sözleşmelerinin içeriğine ilişkin kapsamlı bir çalışma yoktur. İşçi sendikaları, diğer sendikaların bağıtladıkları toplu iş sözleşmelerini sistemli bir biçimde izlememektedir. Bazı sendikalar toplu iş sözleşmelerini özenli bir biçimde gizlemektedir. Bazı sendikalar, toplusözleşme dışında imzaladıkları ek protokollerle bazı haklar elde etmekte ve bu hakların diğer sendikalar tarafından duyulmaması için büyük çaba göstermektedir. Esasında Türk-İş, Hak-İş ve DİSK gibi üst örgütlerin, toplusözleşmelerdeki son derece çeşitli maddeleri karşılaştırmalı olarak incelemesinde, ileri hükümlerin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla toplusözleşme stratejileri geliştirmesinde büyük yarar vardır. Ancak bu üst kuruluşlar böyle bir çaba içinde değildir. Türk-İş ile kamu işveren sendikaları arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi protokollerinin kapsamı da birkaç maddeyle sınırlıdır. Bu kitabın amacı, Türkiye’de uygulanan toplu iş sözleşmelerinin son derece zengin olan içeriğini ilgili madde metinlerini de vererek tanıtmaya çalışmaktır. Özellikle 40-50 yıllık sendikal örgütlenme geleneği olan işyerlerinde uygulanan toplu iş sözleşmelerindeki maddeler, uygulamada karşılaşılan çeşitli sorunlara yanıt niteliğindedir. Sendikalı işçilerin davranışlarını anlayabilmek için bu toplu iş sözleşmeleriyle sağlanan hakların bilinmesi zorunludur.

Kitabın amacı şu ya da bu sendikayı övmek veya yermek değildir. Bazı sendikaların bu çalışmada ele alınan toplu iş sözleşmesinden daha iyi düzenlemelerin olduğu toplu iş sözleşmeleri vardır. Bazı sendikaların ise bu çalışmada yer alan toplu iş sözleşmelerinden geri haklar içeren toplu iş sözleşmeleri bulunmaktadır. Kitap, madde zenginliğini ve düzenleme farklılıkları kısmen yansıtmayı amaçlamaktadır. Sendikasız işçiler, bu kitabı incelerlerse, çalışma koşullarını düzeltmek amacıyla örgütlü mücadeleye yönelebilir.

32 FARKLI İNCELEME

Toplu iş sözleşmelerinde çok değişik ve çeşitli hükümler vardır. Bu kitap, farklı işkollarından ve farklı özelliklere sahip işyerlerini kapsamına alan 32 toplu iş sözleşmesinin önemli ve ilginç düzenlemelerini belirli bir sistem içinde sunmaktadır.” Kitap, toplusözleşme yapacak sendikacılar için eşsiz bir kaynak niteliğinde.

Mehmet Akkaya


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.