Sanayiciler milli kalkınma bankası istiyor

Sanayiciler milli kalkınma bankası kurulmasını istiyor İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis üyeleriyle Sivas’ı ziyaret eden Oda Başkanı Erdal Bahçıvan, üretim ekonomisi ve büyük sanayi hamlesi için milli bir kalkınma...

Sanayiciler milli kalkınma bankası istiyor
20 Ekim 2014 Pazartesi 14:06

05yenimansetfoto

Sanayiciler milli kalkınma bankası kurulmasını istiyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis üyeleriyle Sivas’ı ziyaret eden Oda Başkanı Erdal Bahçıvan, üretim ekonomisi ve büyük sanayi hamlesi için milli bir kalkınma bankası kurulmasının zorunluluğuna işaret etti

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi 75 kişilik bir heyetle 17-19 Ekim tarihlerinde Sivas’ı ziyaret etti. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın başkanlığındaki heyet, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ile de ortak bir meclis toplantısı düzenledi. Bu kapsamda iki oda arasında kardeş oda protokolü imzalanması kararı da alındı.

DIŞ POLİTİKAYA KIRIK NOT

Ziyaret kapsamında biz de İSO heyetiyle birlikte Sivas’ı gezme fırsatı bulduk. Sivas merkezden Divriği’ye trenle yolculuğumuz sırasında sanayicilerin kendi aralarında yaptıkları sohbetlere de kulak misafiri olduk. Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne girememesini tartışan sanayicilerin genel kanısı izlenen dış politikanın yanlış olduğu yönünde. 18 Ekim günkü Taha Akyol’un “Türkiye nereye?’’ başlıklı yazısını birbirlerine okumalarını tavsiye eden sanayicilerin kendi aralarında ülke gündemine yönelik esprileri de dikkatimizden kaçmadı.

‘İŞİMİZİ YAPMALIYIZ’

Seyahatimizin ikinci gününde diğer basın mensubu arkadaşlarımızla İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve STSO Başkanı Osman Yıldırım ile Kangal’da bir sohbet gerçekleştirdik. Dış politikada olağanüstü bir dönemden geçildiğini ifade eden Bahçıvan “Gerek güney gerekse kuzey bölgemizde ayrı bir cadı kazanı söz konusu. Çevremizde karışıklıkların zirve yaptığı şu dönemde özel sektör olarak, gündeme kaptırmadan yaptığımız işi en iyi şekilde yapmalıyız” dedi.

Türkiye’nin üretime dayalı büyüme modeline dönüşmesinde net bir kararlılık olduğunu gördüklerini belirten Bahçıvan, “İSO olarak bunu uzun zamandır söylüyoruz. Türkiye’nin son 10 senedir daha çok inşaata, tüketime, ticarete, ithalata dayalı bir modelden yatırımlara, üretime ve de üretimden gelişen kaliteli bir ihracata döndürülmesinin teşhisinde hükümetimizle mutabıkız.

SANAYİ HAMLESİ İÇİN ŞART

Önümüzdeki günlerde açıklanacak yeni eylem planında bizlerin gündeme getirdiği ve yeni sanayi hikayesinin yazılmasına katkı sağlayabilecek çok önemli ve farklı destekleri göreceğiz. Ankara’da bu bilinç mevcut. Umuyorum ki gelişmeler de bizi hayal kırıklığına itmeyecektir. Yüksek teknoloji, inovasyon, katma değer ve bilimden beslenen bir sanayi modeliyle gelecek dönem programı yapacağız” şeklinde konuştu.

Sanayicilerin finansmana erişmedeki sıkıntıları dikkate alındığında sanayinin dönüşümünü sağlayacak finansman konusunda beklentilerini sorduğumuz Bahçıvan, bunun için milli bir kalkınma bankası kurulmasının şart olduğunu söyledi. Milli vurgusunu özellikle yaptığını ifade eden Bahçıvan, “Türkiye’nin yerli sanayisine fon yaratan, ileri sanayi ülkelerinin dünyadaki gelişimine katkı sağlayan vizyon dahilinde çalışması gereken bir bankaya ihtiyacı var. Sanayiye yönelik teşhisin tedaviye dönmesi noktasında, Kalkınma Bankacılığı faktörü büyük önem taşıyor. Kalkınma Bankası’nın Türk sanayisinin hizmet edecek doğru projeler olduğunda turbo motor görevi göreceğine inanıyorum. Dünyada büyük sanayi hamleleri, güçlü kalkınma bankalarının devreye girmesiyle oluyor. Özel sektör de bu bankanın etrafında koza örüyor. Türkiye bu özelliğini kaybetti. Adı var ama kendisi yok. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası çok düşük boyutlarda çalışıyor” diye konuştu.

HALA FIRSAT VAR

Dünyadaki ucuz ve bol paranın faydasının geçen sürede üretime yönelik kullanılamadığını vurgulayan Bahçıvan, şöyle devam etti: “Bu bol para üç-beş ayda bitecek gibi görünmüyor. Özellikle cari açığımızın düşmesi noktasında, petrol fiyatları başta olmak üzere birtakım temel değerlerin fiyatlarının düşmesi de Türkiye için çok büyük bir şans. Böyle bir süreç sanayiye yönelik bir finansman kaynağıyla da uzun vadeli taçlandırılırsa, Türkiye önümüzdeki yıllar için karlı çıkacaktır.’’

ÖZELLEŞTİRMELER SİVAS’I GERİLETTİ

STSO Başkanı Osman Yıldırım da, şehrin 1950’ye kadar gelişmişlik düzeyinin çok iyi olduğunu, ilk 10 büyük arasında yer aldığını, ancak kamu yatırımları ve bazı özelleştirmeler nedeniyle 2000’li yıllardan itibaren her açıdan gerilediğini vurguladı.

“Bu gerilemenin en büyük nedenlerinden olan göç. Bildiğiniz gibi geçmişte hak etmediğimiz bir olay da yaşadık. Bu tür senaryolar her dönem uygulanmaya çalışıldı ve geçmişteki malum olayda bu durum gerçekleştirildi. Bu olay sosyal ve ekonomik olarak gerilememize neden oldu. Okumak için gidenler dönmedi. Yaşamak için de gidenler oldu’’ diyen Başkan Yıldırım, Madımak katliamının Sivas’a yaptığı etkiyi üstü kapalı olarak bu sözlerle ifade etti. Yıldırım ayrıca, 2023’te yeniden Türkiye’nin en gelişmiş ilk 10 büyük ilinden biri olmak istediklerine vurgu yaparak bu yoldaki projelerini anlattı.

Recep Erçin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.