Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Taşeron işçilerine kadro yok

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının merkez ve taşra birimlerinde 1234 taşeron firması tarafından 131 bin 201 işçi çalıştırıldığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, MHP İstanbul Milletvekili...

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Taşeron işçilerine kadro yok
20 Mayıs 2014 Salı 11:51

6muezzin

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının merkez ve taşra birimlerinde 1234 taşeron firması tarafından 131 bin 201 işçi çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, MHP İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Toprak'ın taşeronlaşmayla ilgili verdiği soru önergesini yanıtladı.

Firmalar sözleşme hükümlerine uymuyor

Müzezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların merkez ve taşra birimlerinde halen 1234 taşeron firması tarafından 131 bin 201 taşeron işçinin çalıştırıldığını açıkladı.

Müzezzinoğlu, Toprak'ın "2007-2013 döneminde sözleşme hükümlerini yerine getirmediği için sözleşmeleri iptal edilen firma sayısı"yla ilgili sorusuna ise 2007'de 101, 2008'de 99, 2009'da 122, 2010'da 167, 2011'de 144, 2012'de 253, 2013'de 180 olmak üzerine toplamda bin 66 firmanın sözleşmesinin iptal edildiği bildirdi.

Müzezzinoğlu, hizmet alınan firmaların genellikle iktidara yakınlığı bilenen firmaların oluşturduğu ve birçok firmanın ise belirli bir zamandan sonra isim değiştirerek ya da battığı gerekçe gösterilerek çalışanlarına ücret ödemediği iddiaları ile ilgili bir soruya, "İşe alımların siyasi parti referansıyla yapıldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır" şeklinde yanıt verdi.

Müzezzinoğlu, "Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili bir çalışma var mı?" sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı:

'Çalışmamız yok'

"Hükümetimizce altişveren işçilerinin çeşitli sorunlarını çözmeye yönelik bir takım çalışmalar sürdürülmektedir. Anayasanın 49 ve 50. maddelerinde ifadesini bulan çalışma hakkı kapsamında kanunlarla korunmuş işçi haklarına titizlikle riayet edilmektedir. Hizmet alımı yoluyla gördürülen işlerde çalışan işçilerle ilgili olarak sosyal haklar, izin, fazla mesai, ücretin zamanında ödenmesi ve diğer mali haklar gibi hususlarda yüklenicilerin sorumluluklarını zamanında ve gerektiği gibi yerine getirmelerinin sağlanması için gerekli her türlü düzenleme yapılmış, bu doğrultuda alınması gereken tedbirler alınmıştır. Ancak bu çalışmalardan bahisle ilgililerin 657 sayılı devlet Memurları Kanunu kapsamında kadroya alınması gibi bir sonuca da varmamak gerekir. Bu itibarla, bakanlığımızda çalışmakta olan altişveren işçilerinin kadroya alınması gibi bir çalışma sözkonusu değildir."

Zihni Erdem / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.