Prof. Dr. Esin Ergin / Dış borç yerine iç tasarruf

Kurultay’ın sonunda, Prof. Dr. Kuruç’un deyimiyle “yarı kırsal ve yarı sanayileşmiş bir ara yüzdeki” Türkiye’nin, 21. Yüzyılda varlığının, temel haklar çerçevesinde genç insan kaynaklarının bilimin ışığında eğitimi, emeğin...

Prof. Dr. Esin Ergin / Dış borç yerine iç tasarruf
06 Kasım 2014 Perşembe 08:24

02esine

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Kamu Yönetimi ve Araştırma ve Uygulama Merkezi (KAYAUM) şemsiyesi altında düzenlenen 21. Yüzyıl İçin Planlama Kurultay’larının 4.'sü 23-24 Ekim 2014 tarihleri arasında Ankara’da yapıldı.

Prof. Dr. Bilsay Kuruç’un önderliğinde 2011 yılının Mayıs ayından beri düzenlenmekte olan bu kurultayların sonuncusunun temel amacı “geçmişte ciddi bir planlama deneyimine ve bilgisine sahip olan bilim ve meslek dünyasının geleceğe yönelik yeni ve yaratıcı düşüncelerin, önerilerin görüşülmesi ve geliştirilmesi” olarak tanımlanmıştı.

ÖZGÜR DÜŞÜNCELİ İNSAN

Kurultay, açılış konuşmasında Prof. Dr. Kuruç’un 21. Yüzyılın has bilim çağı olduğunu, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan çıkabilmesinin “ortak akılla” oluşturulacak bir planlama sonucu bir toplumsal enerji seferberliğinin gerçekleştirilebilmesine bağlı olduğunu vurgulaması ile yola çıktı. Bu Kurultay’da ele alınan ilk konular eğitim, bilim ve yaratıcılık oldu. Bu konuda sunum yapan Dr. Niyazi Altunya, Doç. Dr. Serdal Bahçe, Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu, Prof. Dr. Metin Ger, Dr. Faruk Yarman ve Prof. Dr. Metin Özuğurlu, her düzeydeki eğitim sorunlarına atıf yaptılar.
Konuşmacılar, “bakıyorum, tıklıyorum, düşünmüyorum” olarak ifade edilebilen bir ortamdan özgür düşünceli insan yetiştirmeye yönelim; eğitime yatırımın bir sermaye yatırımı olarak düşünülmesinin gerekliliği; üniversitelerde temel bilimler eğitimine ağırlık verilmesi; yaratıcılıkla ilgili altyapıyı oluşturmaya yönelik eğitim; üniversite-sanayi işbirliği; düşünce ve inanç dünyalarının birbirinden ayrılması; ucuz işgücü sunan bir toplumdan teknoloji üreten, yenilikçiliğe yönelik bir topluma geçiş için paradigma değişiminin zorunluluğu; yenilikçilik için bir vizyon oluşturmanın gerekliliği konularındaki görüş ve önerilerini aktardılar.

EMEĞİN MİLLİ GELİRDEKİ PAYI

Kurultay’ın ikinci ana başlığı emek dünyasını kapsıyordu. Özlem Yüzak, Yıldırım Koç ve Dr. Serhan Öngel, kayıt içi istihdam artışının sistemin kendini çevirmesine katkıları; kırsal mülksüzleşmenin ve mesleklerdeki yeni düzenlemelerin herkesi işçileştirmesi; yabancı işçiler sorunu; haftalık çalışma sürelerinin uzunluğu; emeğin milli gelirdeki payının düşüklüğü; yoksulun değil, ücretini kaybedenin mücadele etmeye ve örgütlenmeye hazır olduğu; ve, kadın ve erkek arasındaki özerklik uçurumunun kapanmasının toplumsal gelişmeye yapacağı katkılar üzerinde görüşlerini belirttiler.

DIŞ BORÇ YERİNE İÇ TASARRUF

Kurultay’ın üçüncü ana başlığı imalat sanayiinin durumu, tasarruflar ve geleceğe yönelik önerilerle ilgiliydi. Bu oturumda Gülay Dinçel, Eser Pirgan Matur ve Prof. Dr. Erinç Yeldan, yatırımlar için dış borçlanma yerine iç tasarruflara dayanmanın gerekliliği ve yurtiçi tasarrufların artırılması için alınacak tedbirler; ortalama eğitim süresi ile gelir arasındaki ilişki; GSYİH içerisinde tasarruflar ile sanayinin payının giderek azalmasının sonucu olarak demokrasi açığında artış ile hukukun üstünlüğünün yadsınması sonucunun ortaya çıkması; yeni-kazanan sektörlerin desteklenmesini içeren bir kalkınma stratejisinin gerekliliği; imalat sanayiinde orta yüksek teknolojili ve yüksek teknolojili sektörlere yönelmenin zorunluluğunu ve sanayi envanterinin olmamasının sakıncalarını irdelediler.

KALKINMA BANKASININ ÖNEMİ

Kurultay’da ele alınan son konu başlığı ise, sanayinin finansmanı ve yeni kurumsallaşma konularını irdelemeye yönelikti. Şant Manukyan, Hakan Özyıldız ve Dr. Serdar Şahinkaya, dünya finansal piyasalarındaki gelişmeler; sanayi envanterinin olmamasının strateji belirlemeyi zorlaştırması; kalkınma bankasının önemi ve proje değerlemesinde siyasi müdahalenin en aza indirilmesi; sağlıklı kredilendirme yapısının oluşturulması konularında durum tespiti yaptılar ve önerilerini sıraladılar.
Kurultay’ın sonunda, Prof. Dr. Kuruç’un deyimiyle “yarı kırsal ve yarı sanayileşmiş bir ara yüzdeki” Türkiye’nin, 21. Yüzyılda varlığının, temel haklar çerçevesinde genç insan kaynaklarının bilimin ışığında eğitimi, emeğin değerlendirilmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması ve imalat sanayiinin yaratıcı ve yenilikçi bir yapıya yönlendirilmesini içeren stratejilerle gerçekleşebileceği konusunda bir fikir birliğinin oluştuğu gözlemlendi.

Prof. Dr. Esin Ergin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.