Özelleştirme yöre halkına darbedir

Muğla Yatağan'da muhtarların, termik santrallar ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine yanıtı sert oldu. Muhtarlar özelleştirmeyi yöre halkına darbe olarak nitelendirdi. İşçilerin mücadelesini desteklediklerini söyleyen...

Özelleştirme yöre halkına darbedir
22 Aralık 2013 Pazar 10:49

6muhtar

Muğla Yatağan'da muhtarların, termik santrallar ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine yanıtı sert oldu. Muhtarlar özelleştirmeyi yöre halkına darbe olarak nitelendirdi. İşçilerin mücadelesini desteklediklerini söyleyen muhtarlar, hükümetin özelleştirmeden derhal vazgeçilmesini istedi.

'Kurumlar özel sektöre peşkeş çekilmek isteniyor'

Eskihisar Köyü Muhtarı Mehmet Kaya: "Fabrikalar kurulduğundan beri zehir saçıyordu. Çok zor dönemlerden geçtik. Evimizi ve tarlalarımızı verdik ancak her şeyi sineye çektik. Çünkü çocuklarımız orada çalışıyordu köyün ekonomisine katkıda bulunuyordu. Bu sayede 1994 yılında devlet ile vatandaş birlikte 3 ayda okul yaptı. Çağdışı bir teknoloji ile çalışan fabrikayı, iyiliği ve kötülüğü ile kabul ettik. AKP dönemi ile birlikte bütün kadrolar tasfiye edildi. Hizmet alımı adı altında taşeronlaşmaya gidildi. Bağımızı, bahçemizi, geçim kaynağımız tarlalarımızı, akarsularımızı kaybettik. Bunları kaybederken de hep şunu savunduk. Burada bizim çocuklarımız çalışacak, köyümüz gelişecek ve ailelerine bakacaklar köyü kalkındıracaklar. Şimdi ise kurumlar özel sektöre peşkeş çekilmek isteniyor. Şimdi denetim var. Özel sektöre geçilince bu sistemin çalışacağından şüpheliyiz. Santraldan önce Yatağan 3 bin nüfuslu bir köydü. Bütün gelişimi TKİ ve YEAŞ'dan sonra oldu. Yörede ekonomik gelişme, sosyal yaşam seviyesi yükseldi. Bu yöreye bu kadar katkısı olan kurumlar özelleştirilemez. Özelleştirme bu yörenin ölümüdür."

'Yatağan ekonomisi çöker'

Atatürk Mahallesi Muhtarı Mehmet Küçük: "Kurumlar özelleştirilirse, Yatağan gelişmiş bir köy olur. Siteler tamamen boşalır, Yatağan ekonomisi çöker. Ekonomik olarak köylü de etkilenecektir. Halk olarak işçilerin her zaman arkasındayız. Halkın çoğunluğu özelleştirmeye karşı. Dolmuşçular, servisçiler buradan ekmek yiyor. İşçi arkadaşlarımızın kazanana kadar yanlarındayız. Onlarla Ankara'ya kadar giderim."

Yeni Mahalle Muhtarı Ali İhsan Kuru: "Kurumlar özelleştirildiği zaman insanların çoğu buradan gider. İnsanların alım gücü azaldığı için esnaf biter. Süt ve Yem Sanayi özelleştirildi kayboldu gitti. Özelleştirmenin iyi olmadığını herkes biliyor. Bizler muhtarlar olarak işçilerin tüm eylemlerinde yanlarındaydık. Özelleştirmeye sonuna kadar karşıyız."

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mehmet Özbek: "Özelleştirme hem yöre halkını hem çevre ilçeleri etkiler. Hem sosyal hem de ekonomik olarak geri gideriz. Buralarda çalışan onca işçi nereye gidecek? Esnaf, buradaki kurumların çalışmasıyla ekmek yiyor. Özelleştirme ülke ekonomisine darbedir. Kâr eden kurumların satılması kadar anormal bir durum yok. Mücadele veren işçilere sonuna kadar destek veriyoruz."

Behiye Yaraşçı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.