Özelleştirme yasaya aykırı

ÇATES’in internet sitesindeki verilere göre yalnızca santral ana binası 55 bin 750 metrekarelik alana kurulu olup, yardımcı tesisleri de 48 bin 300 metrekarelik alanda yer almaktadır. ÇATES’in kurulu santral ve santrale ait varlıklarının değerinin...

Özelleştirme yasaya aykırı
22 Eylül 2014 Pazartesi 08:26

06yatagan
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santralleri ve Kömür ocaklarının özelleştirme ihalesinin onaylanmasının hukuka ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle satışın iptali ve yürütmesinin durdurulması istendi. Özelleştirmelerin devletin ekonomik ve sosyal alanlardaki anayasal görevlerine aykırılık taşıdığı belirtilerek, özelleştirmelerin kamu yararına aykırı olduğu ifade edildi.
Elektrik Mühendisleri Odası’nın başvurusunda, Yatağan ve Çatalağzı Termik Santrallerinin özelleştirilmesinin, elektrik enerjisi fiyatlarının artmasına neden olması yönünden de kamu yararına aykırı olduğu da ifade edildi.  EÜAŞ bünyesinde yapıldığı gibi düşük maliyetli üretim ile yüksek maliyetli üretimin paçallanması uygulamasının artık yapılamayacağı kaydedilen başvuruda, özel şirketin de piyasadaki en yüksek fiyattan satış yapacağı anlatıldı.
Başvuruda, “Gerek ekonomik yapısı itibariyle stratejik özelliği, gerekse özel sektöre devredilmesi sonrasında enerji piyasasında yaratacağı sonuçlar gözetilmeksizin, genel bir serbestleşme parolasına bağlı olarak yapılan dava konusu özelleştirme işlemi, devletin ekonomik ve sosyal alanlardaki anayasal görevlerine aykırılık taşımaktadır” vurgusu  yapıldı.
VARLIK SATIŞIYLA 104 DÖNÜMLÜK TAŞINMAZ DEVREDİLİYOR
Başvuruda, santralın malvarlığıyla ilgili olarak da şu noktalara dikkat çekildi:
“Özelleştirmenin varlık satışı yöntemiyle yapıldığı dikkate alındığında, işletmenin maddi varlıklarının değerinin de ayrıca hesaplanması gerektiği açıktır. Varlık satışı, ÖİB tarafından ‘Kuruluşların aktifindeki mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarının mülkiyetinin bedel karşılığında devredilmesi’ olarak tanımlanmaktadır.  
ÇATES’in internet sitesindeki verilere göre yalnızca santral ana binası 55 bin 750 metrekarelik alana kurulu olup, yardımcı tesisleri de 48 bin 300 metrekarelik alanda yer almaktadır. ÇATES’in kurulu santral ve santrale ait varlıklarının değerinin altında bir fiyatla ihale edilmesi kamu yararına aykırılık oluşturmaktadır.”

Behiye Yaraşçı / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.