Özelleştirme yaşamsal risk demektir

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, maden ocağının havalandırma, erken algılama, kişisel güvenlik donanımları, kaçış yolları, özel yaşam alanları vb. konularında ciddi eksikleri olduğunu açıkladı Manisa’nın...

Özelleştirme yaşamsal risk demektir
19 Mayıs 2014 Pazartesi 13:42

6emo

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, maden ocağının havalandırma, erken algılama, kişisel güvenlik donanımları, kaçış yolları, özel yaşam alanları vb. konularında ciddi eksikleri olduğunu açıkladı

Manisa’nın Soma ilçesinde maden ocağın da yaşanan facia ile ilgili Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi, açıklama yaptı. Açıklamada faciada ölen, kurtulan ve içerideki madencilerin isimlerinin tek tek kamuoyu ile paylaşılması, olayda kusurları bulunan tüm kişi, kurum ve kuruluşların yargı önünde hesap vermesi istendi.

‘Tesisin eksikleri netleşti’

Maden içerisinde teknik bir tespitin henüz yapılmadığının belirtildiği açıklamada, “Belli bir ihtiyat payını taşımakla beraber, gerek şubemizin olay günü olay yerinde yapmış olduğu incelemelerde, gerek Maden Mühendisleri Odası’nın açıklamalarında ve firma yetkililerinin en son beyanatlarında kazanın oluş biçimi ile ilgili yüksek olasılıklı bir senaryo açığa çıkmıştır.” denildi. Buna göre ölümlerin sebebinin kömür yanmasına bağlı karbonmonoksit (CO) zehirlenmesi olduğu belirtildi.

Havalandırma, erken algılama, kişisel güvenlik donanımları, kaçış yolları, özel yaşam alanları vb. konularında tesisin ciddi eksikler taşıdığı ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Bunlardan meslek alanımızla ilgili olan erken tespit teknolojilerinin kullanımı ile elektrik ve makina tesisatlarının kontrolü ve otomasyonunda eksikler olduğu, ocakların sıcaklıklarının, CO, CO2, O2, CH4(Metan) gibi gazların sürekli izlenebildiği, bu izlemelere bağlı olarak olası tehlikelerin öncesinde tespiti, havalandırma ve yönlendirme sistemlerinin otomasyonu/yönetimi yapılması ve tüm bu işlemlerin kayıt altına alınabilmesi amacıyla gerekli donanımın tesiste olmadığı netleşmiştir.”

‘Eski teknoloji kullanıldığı kabul edildi’

EMO İzmir Şubesi açıklamasında, merkez ülkelerin 1970’li yıllardan bu yana, çevre ülkelerin ise yaklaşık son 20 yıldır madenleri bu donanımlar yeter düzeyde olmadan çalıştırmadıklarını hatırlatarak, “1970 yılından önce yaşanmış kazalara ve istatistiklere bakarak yaşanan bu olayı normal olarak görmek doğru bir yaklaşım değildir ve üstü kapalı olarak bu tesislerin eski teknolojiye sahip ve güvenlik tedbirlerinin yetersiz olduğunu kabul etmek demektir. Dahası bu tür kazaları doğal kabul eden böylesi bir yaklaşım yeni felaketlere davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.” dedi.

‘Özelleştirmeler durdurulmalı, kamulaştırma yapılmalı’

Enerji ve maden başta olmak üzere temel altyapı sektörlerinde gerçekleştirilen özelleştirme ve taşeronlaştırma faaliyetlerinin bu madenleri yönetilemez hale getirdiğinin altı çizilen açıklamada, bu durumun işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından da yaşamsal risk taşıdığına değinildi. Kamu yararı gözetmeksizin daha fazla kâr hırsı ile yönetilen şirketlere ülke ve kamu kaynaklarının aktarıldığının artık anlaşılması gerektiğinin ifade edildiği açıklamada, “Bu tespitten hareketle enerji ve maden başta olmak üzere temel altyapı sektörlerindeki özelleştirme faaliyetleri derhal durdurulmalı ve özelleştirilen tüm şirketler yeniden kamulaştırılmalıdır” denildi.

‘Yargı önünde hesap verilmeli’

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi açıklamasını, yaşanan bu maden ocağı faciasının, bilimsel ve teknik yeterliliği olan, nitelikli, güvenilir ve kamudan yana bağımsız denetim kuruluşları tarafından detaylı bir şekilde araştırılması gerektiği, elde edilen bulguların şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması, olayda kusurları bulunan tüm kişi, kurum ve kuruluşların yargı önünde hesap vermesi talebiyle bitirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.