Orhaneli santralını Yatağan kalesi yapalım

Gelin bu yıkımı durduralım! Sizleri, Bursa’nın ve Türkiye’nin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Ayağa kalkın, Bursa’yı ve Orhaneli santralını, Yatağan kalesi yapalım.” Aydınlık / Bursa

Orhaneli santralını Yatağan kalesi yapalım
26 Eylül 2014 Cuma 14:25

06ipsantral

İşçi Partisi, Orhaneli, Tunçbilek ve Soma B  termik santrallarının  hükümet tarafından özelleştiril mek istenmesine tepki gösterdi. Açıklamada 'Yatağan kalesini aşamadınız, Orhaneli, Tunçbilek ve Soma kalesini de aşamayacaksınız' denildi

İşçi Partisi (İP) Bursa İl Başkanlığı, Orhaneli, Tunçbilek ve Soma B termik santrallarının özelleştirilmek istenmesine karşı mücadele çağrısı yaptı. İP Bursa İl Başkanlığı'nda yapılan açıklamayı İP İl Başkanı Nadir Erol okudu. Erol açıklamasında “Orhaneli Santralı babanızın değil, Türk Milleti’nin malıdır” dedi.
AKP hükümetinin 2016 yılında özelleştirmek istediği santralların satış tarihini yıl sonuna çektiğine dikkat çeken Erol, “Nedir bu telaş? Bu nasıl bir gözü dönmüşlük? Sadece santraları değil, Bursa Linyitleri İşletmesi’ne ait maden sahalarını, maden sahalarının ruhsatlarını, santraların ve madenlerin taşınır ve taşınmaz her şeyini satmak istiyorlar. Kiralama değil, varlık satışı yolu ile satıyorlar” ifadelerini kullandı.

'HÜKÜMET, MİLLETİN GELECEĞİNİ SATIYOR'
 Hükümetin, “Türkiye'yi pazarlamakla görevliyiz” dediğini aktaran Erol, Türk milletinin geçmişi ve geleceği olan fabrikalarını, enerji santrallarını, madenlerini, demiryollarını, kamu binalarını, hazine arazilerini, köprülerini ve yollarını sattıklarını söyledi. AKP'nin OECD, Dünya Bankası, IMF ve Avrupa Birliği'nin isteklerini emir saydığını belirten Erol şöyle konuştu: “Üretim ekonomisini çökerttiler, boğazına kadar borca batırdılar. Dışarıdan getirdikleri karanlık ve kirli paraların da suyu çekiliyor. Ekonomiyi de, ülkeyi de batırdılar. Telaşlılar, batırdıkça daha çok satıyorlar. Bunların akılları sadece satmaya çalışıyor. Memleketin taşını, toprağını bile satmaya koyuldular. İlan vererek hazine arazilerini satıyorlar artık. Maliye Bakanı, 'En çok satışı bu sene yapacağız' diyor. “Enerji dağıtım ünitelerinin tamamını sattık, şimdi de enerji üretiminin tamamını satacağız' diyor. Aklınızı başınıza alın beyler! Kimin malını satıyorsunuz?”

'SANTRALLAR İKTİDARINIZIN SONU OLACAK'

“Artık, bu ülkeyi daha fazla çökertmenize, kurumlarımızı talan etmenize, satıp savurmanıza izin yok” diyen Erol, emek ve meslek örgütlerine mücadele çağrısında bulundu:
“Artık, her kurum, her şehir Yatağan kalesi olacaktır. Yatağan kalesini aşamadınız, Orhaneli, Tunçbilek ve Soma kalesini de aşamayacaksınız. Tez elden aklınızı başınıza almanızı öneriyoruz. Aksi takdirde, Bursa kalesi, Tunçbilek ve Soma kalesi, iktidarınızın sonu olacaktır. İşçi Partisi Bursa İl Örgütü de, Orhaneli kalesinin inşası için kolları sıvamıştır.
Bursa’daki, bütün vatanseverlere çağrımızdır. Sendikalara, meslek odalarına, demokratik kitle örgütlerine çağrımızdır, Bursa’yı ve Orhaneli’ni savunmak, her Bursalının görevidir.
Gelin bu yıkımı durduralım! Sizleri, Bursa’nın ve Türkiye’nin geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Ayağa kalkın, Bursa’yı ve Orhaneli santralını, Yatağan kalesi yapalım.”

Aydınlık / Bursa


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.