On bin pancar üreticisi üretimden kopacak -(TAMAMI)

Pancar Ekicileri Koopertafileri Birliği (PANKOBİRLİK) Bakanlar Kurulu’nda imzalanarak 8 Nisan’da TBMM’ne gönderilen Şeker Kanun Tasarısına ilişkin bir açıklama yayımladı. Pankobirlik...

On bin pancar üreticisi üretimden kopacak -(TAMAMI)
10 Nisan 2013 Çarşamba 18:10

Pancar Ekicileri Koopertafileri Birliği (PANKOBİRLİK) Bakanlar Kurulu’nda imzalanarak 8 Nisan’da TBMM’ne gönderilen Şeker Kanun Tasarısına ilişkin bir açıklama yayımladı. Pankobirlik açıklamasında, tasarıya destek vermekle birlikte üreticinin sorunları açısından itiraz ettikleri hususlar olduğunu kaydetti. Pankobirlik tasarıyla ilgili açıklamasında şunları ifade etti:

Tasarı hayal kırıklığı yarattı

“Pankobirlik için Tasarının Meclis’e intikal eden hali tam bir sürpriz olmuş, hayal kırıklığı yaratmıştır. Bizim görüşümüze gönderilen tasarıda pancar şekeri dışındakilere tanınan kota yüzde 10 ve bunu yüzde 50 arttırma eksiltme yetkisi Bakanlar Kurulunda iken, nihai tasarıda diğer ürünlerin kotası yüzde 15’e sabitlenmiştir. Kaldı ki, şeker üretiminde ve tüketiminde doğal pancar şekeri dışında kalan diğer ürünlerin pazar payının kotalarıyla orantılı yani yüzde 15’te kalacağının da garantisi yoktur.

Her yıl 100 milyon dolar kayıp

Kanun Tasarısına bizim görüşümüz alınmadan eklenen ve diğer şekerlerin kotasını yüzde 15’e sabitleyen düzenlemenin, pancar şekeri sanayindeki üretim karşılığı yaklaşık 125 bin ton şekerdir ve bunun sebep olacağı tarımsal üretimdeki daralma ise, yaklaşık 900 bin ton şeker pancarıdır. Yaklaşık 10 bin pancar üreticisinin pancar üretiminden bir daha yapmamak üzere çekilmesine sebep olacak bu düzenlemenin, pancar üreticisinin tarımsal hasıla kaybına doğrudan etkisi ise her yıl 100 milyon dolar civarındadır. Yüzde 5’lik bu üretim daralmasının ülkemiz tarım sektörüne başka yan etkileri de mevcuttur.

Hayvancılığı da vuracak

Üretim daralmasının hayvancılığa etkisi 300 bin ton yüksek nitelikli besi hammaddesi olan küspenin ve 50 bin ton melasın kullanılamamasıdır. Dolayısıyla pancar dışı şekerlerin kotasının yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkmasının sadece et üretimine olumsuz yansıması yaklaşık 10 bin tondur.

Bizi endişelendiren bir diğer düzenleme ise şeker pazarının gıda şekeri ve gıda dışı şeker diye ikiye bölünmesi ve gıda dışı kullanılacak şekerin kotasız üretilecek olmasıdır. Kurumun mevcut Kanun çerçevesinde özellikle etkin denetim konusunda yeni yapılanacak olması, saha denetimini yapacak uzman personel konusunda mevcut durumdaki sayısal eksiklikleri, etkin kontrol ve denetim konusunda sıfırdan alt mevzuat oluşturulması konusunda yaşanacak süreçler ve en önemlisi de tecrübe noksanlığı düşünüldüğünde üretim süreçlerinde gıda şekeri ve gıda dışı şeker üretiminde bir kaosun yaşanacağını, tüketimde de kayıt dışılığın artacağını söylemek herhalde kehanet olmaz.’’

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.