Muhasebeciler vesayet altında

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) 25-26 Mayıs tarihlerinde 22. Seçimli Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirecek. Seçimler öncesi İSMMMO’da yönetim için yarışacak...

Muhasebeciler vesayet altında
21 Mayıs 2013 Salı 18:00

İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) 25-26 Mayıs tarihlerinde 22. Seçimli Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirecek. Seçimler öncesi İSMMMO’da yönetim için yarışacak gruplar ile muhasebecilerin sorunlarını konuştuk.

Kurulduğu günden bu yana İSMMMO’nun başkanlığını yapan ve seçimlere Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Birliği’nin adayı olarak giren Yahya Arıkan, Kamu Gözetim ve Denetim Kurumu (KGK) ile birlikte meslekte değişen süreci anlattı.

‘Yasama, yürütme, yargı tek kurumun elinde’

KGK ile birlikte mesleğe ve özellikle bağımsız denetim yapacak meslektaşlara ve gençlere yönelik yasa tanımaz, eşitsiz bir yaklaşımın sergilendiğini belirten Arıkan şu bilgileri verdi: “Yıllardır katiplik olarak bilinen mesleğin bir meslek örgütü olabilmesi için mücadele verdik ve bunu başardık. 23 yıl geçti. Türkiye’de etkin ve örgütlü bir meslek birlikteliği kurduk. İSMMMO olarak 32 bin 500 üyemiz var. Üst kuruluşumuz olan TÜRMOB’un bünyesindeki üye sayısı ise 90 bini aşıyor. Bu örgütlü yapı bozulmak isteniyor. KGK meslekle ilgili mevzuatı düzenliyor, bunların uygulamasını yapıyor, uyulmaması durumunda da cezalandırmayı yapıyor. Yani yasama, yürütme ve yargı tek bir kurumun elinde. Dünya’nın hiçbir çağdaş ülkesinde böyle bir kurum yok. Mesleğe yönelik yanlış uygulamalar var ve bunların hepsine karşı İSMMMO ve TÜRMOB olarak dava açtık.’’

Muhasebe denetim hizmetlerinin yabancıların hakimiyetine girmesi konusundaki sorumuza “Zaten pazarın büyük bölümü bunlarda’’ diye cevap veren Arıkan, “Tek tek muhasebe bürolarının bunlarla rekabet etme şansı yok. Zaten bir muhasebe bürosu da tek başına büyük şirketleri denetleyemez. Muhasebe bürolarının bir araya gelip ayrı bölümleri olan kurumsallaşmış yapılar oluşturması lazım’’ dedi.

‘Verdiğimiz hizmetin karşılığı alamıyoruz’

Arıkan, meslekte angarya olarak tabir edilen uygulamaların azaltılmasına ilişkin bir girişimlerinin olup olmayacağına ilişkin ise, “Angarya aslında verilen hizmetin karşılığının alınamamasıdır. Aynı bilgi ve belgeleri farklı kurumlara tekrar tekrar vermek zorunda kalıyoruz. Bunların karşılığı da ödenmiyor. Burada sorun yapılan hizmetin karşılığının alınamamasıdır. Bir elektronik sistemle bu sorun çözülebilir. Yapılan iş ve süresi kayıtlı olacağı için buna göre ücretlendirme yapılır. Bunun alt yapısını kurduk bir tek yazılımı kaldı’’ şeklinde cevap verdi.

‘Raporlar nedeniyle inceleniyoruz’

Ülke meseleleri ile ilgili konularda çok fazla görüş bildirmemelerine ilişkin eleştirilere yanıt veren Arıkan, şöyle konuştu: “Biz şuna inanıyoruz. Her meslek odası kendi alanıyla ilgili görüş bildirmelidir. İSMMMO hukuk alanında veya sağlık alanında görüş bildirmemelidir. Bu görüşleri kendi meslek odaları dile getirmeldir. Biz ekonomi alanında görüşler sunuyoruz. Her ay bir rapor yayımlıyoruz. Zaten bunun için de her dönem incelemeye alınıyoruz.

Toplumsal sorunlara da elbette duyarlıyız. Cumhuriyetin temel yapısına son derece duyarlıyız. Ama çözüm ve görüş üretme konusunda herkesin kendi alanında görüş bildirmesi gerekiyor. Herkes herşeyi yapamaya kalkınca hiçbir çözüm olmuyor.’’

‘Süreli yayın yüküne son verdik’

İSMMMO’yu 23 yıldır vizyoner bir anlayışla yönettiklerini vurgulayan Arıkan, Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Birliği olarak bir çok başarıya imza atıklarını anlattı. İstanbul’un 14 noktasında eğitim birimleri olduğunu ve 25 yılda toplam 350 bin kişiye ücretsiz eğitim hizmeti sunduklarını ifade eden Arıkan, “Bir zamanlar meslek mensupları süreli yayınlara abone oluyor ve bunlara ciddi paralar ödüyorlardı. Meslektaşlarımızı bu yükten kurtardık. Son yıllarda yaptığımız eğitimleri teknolojik imkanlardan da yararlanarak meslektaşlarımızın bürosuna taşıdık’’ dedi.

Seçimlere giderken oda içi sorunların basın organları aracılığıyla tartışılmasını doğru bulmadığını ifade eden Arıkan, medyada tartışılması gerekenlerin ülke ve mesleğin geleceği ile ilgili konular olması gerektiğini söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.