Milli kurumların satışına izin vermeyeceğiz

Demokrat Parti Sevim Erol / Bursa

Milli kurumların satışına izin vermeyeceğiz
24 Ekim 2014 Cuma 13:45

06orhaneliozellestirme

Bursa Orhaneli'de termik santral ile linyit işletmesinin özelleştirilmek istenmesine karşı mücadele etmek için oluşturulan Orhaneli Platformu alanlara indi: Hiçbir satışı kabul etmeyeceğiz!

Bursa Orhaneli'de 23 kurumun bir araya gelerek özelleştirmeye karşı mücadele etmek için oluşturduğu Orhaneli Platformu ilk eylemini dün yaptı. Termik Santralı ile Bursa Linyit İşletmesi'nin satışının iki yıl öne çekilmesinin ardından oluşturulan Orhaneli Platformu'nun bileşenleri, dün Bursa Linyit İşletmesi önünde toplandı. İşletmede çalışan işçilerin de yer aldığı basın açıklamasını Türk-İş'e bağlı Maden-İş Sendikası'nın Bursa Linyit İşletmesi İşyeri Temsilcisi İsmail Balı okudu. Balı yaptığı açıklamada, kamu mülkiyetini ortadan kaldırmayı amaçlayan özelleştirmelerin esasında günümüz dünyasında emperyalizmin neoliberal politikalarla milli devleti yıkmaya ve emekçilerin kazanılmış haklarını gasp etmeye yönelik ekonomik saldırılar olduğunu söyledi.

'BÖLGE EKONOMİSİ SEKTEYE UĞRAR'

Termik santral ve linyit işletmesinin özelleştirilmesi halinde bölge ekonomisinin sekteye uğrayacağına dikkat çeken Balı, “Özelleştirmeler sonucunda çevresel açıdan alınması gereken tedbirler, maliyetler gerekçe gösterilerek alınmayacak ve bölge yaşanmaz hale gelecektir” dedi.
Balı, özelleştirme ile işçilerin yaşam koşullarının altüst olacağını belirterek şöyle konuştu:
“Özelleştirme sadece işçilerle kalmayacak esnafını, köylüsünü kısacası bütün Orhaneli halkını derinden etkileyecektir. Çevresini, doğasını tahrip edecek, yıkıma uğratacaktır. Bölge ve ülke ekonomisi açısından stratejik bir öneme sahip olduğu tartışmasız olan bu kurumlar varlık satışı yöntemi ile özelleştrilerek havza ekonomisinden koparılmasının ekonomik ve sosyal sorunlar doğurması kaçınılmazdır. Özelleştirmelerin kamu yararına aykırı olduğu açıktır.”

MÜCADELEYİ ORTAKLAŞTIRMA ÇAĞRISI

Özelleştirme yıkımına karşı en önde mücadele edeceklerini belirten Balı, açıklamayı şu sözlerle bitirdi: “Biliyoruz ki bu özelleştirme denen saldırı basit bir ekonomik el değiştirme operasyonu değildir. O nedenle bu saldırıyı daha kabul edilebilir bir şekilde maskeleme çabalarına da izin vermeyeceğiz. Özelleştirmenin her türlüsüne karşıyız. Bu iki milli kurumun kamunun mülkiyetinde olması dışındaki hiçbir değişimi ya da satışı kabul etmeyeceğiz. Yine Orhaneli Platformu olarak özelleştirme saldırılarına maruz bırakılan tüm kurumlara buradan çağrı yapıyoruz. Gelin bu hayasız saldırıya karşı mücadelemizi ortaklaştıralım. İşsiz bırakma, köleleştirme, 4C’lileştirme, sendikasızlaştırma çabalarını püskürtelim. Buradan Bursa halkı başta olma üzere tüm milletimize sesleniyoruz! Bu mücadelede sizler de saf tutun! Çünkü mücadelemiz kutsal bir mücadeledir, sadece ekmeğimize değil aynı zamanda vatanımıza sahip çıkıyoruz! Ve son olarak diyoruz ki; kömürler, santrallar vatandır, vatan satılmaz! Yaşasın vatan ve emek mücadelemiz!”

PLATFORMU OLUŞTURAN KURUMLAR

Türkiye Maden-İş
TES-İş
Enerji-İş
Enerji-Sen
Bursa Taşeron İşçileri Derneği
Orhaneli Esnaf ve Sanatkarlar Odası
Orhaneli Esnaf Kefalet Kooperatifi
Orhaneli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası
Orhaneli Şoförler Odası
Ziraat Odası
Elektrik Mühendisleri Odası
Makine Mühendisleri Odası
Maden Mühendisleri Odası
Dağ Yöresi Çevre Eğitim Platformu
Türkiye Gençlik Birliği
Cumhuriyet Kadınları Derneği
Atatürkçü Düşünce Derneği
Ulusal Kanal
Aydınlık
CHP
MHP
İşçi Partisi
Demokrat Parti

Sevim Erol / Bursa


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.