Metal’de 100 bin işçinin sözleşme süreci başlıyor

Sendikanın bir diğer önemli teklifi, haftalık çalışma sürelerinin 45 saatten 37.5 saate düşürülme, dinlenme molalarının çalışma süresinden sayılması ve yıllık izin sürelerinin uzatılması başlıkları altında çalışma sürelerinin...

Metal’de 100 bin işçinin sözleşme süreci başlıyor
15 Ağustos 2014 Cuma 11:14

06metal
Metal işkolunda yüz bin işçiyi ilgilendiren grup toplu iş sözleşme süreci başlıyor. Metal İşverenleri ve Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası (Türk-İş), Birleşik Metal-İş (DİSK) ve Çelik-İş (Hak-İş) arasında sürdürülecek görüşmelerin ilki 25 Ağustos’ta yapılacak. Birleşik Metal-İş Sendikası, Gebze’de üyelerinin de katılımıyla düzenlediği toplantıda 2014-2016 dönemi grup toplu iş sözleşme teklifini açıkladı.
ÖNCE İYİLEŞTİRME, SONRA ZAM
Açıklamayı Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu yaptı. Serdaroğlu, metal işkolunda düşük ücret, uzun çalışma süreleri gibi sorunlar kadar, aynı işi yapan işçiler arasında kıdem farkı ile açıklanamayacak düzeyde ücret farklılığı oluşması nedeniyle istenilen zam miktarı kadar, zam yönteminin de önemli bir mücadele başlığı olduğunun altını çizdi.
Birleşik Metal-İş, birinci altı ay için ücret zammının yapılmasından önce ücretlere tamamlama ve iyileştirme istiyor. Sendikanın birinci altı ay için zam talebi şöyle: Saat ücreti 5.58 TL’nin altında olanların ücretleri 5.58 TL’ye tamamlandıktan sonra, 8.97 TL’yi geçmemek üzere 40 kuruş iyileştirme. Bu tamamlama ve iyileştirme işleminden sonra tüm işçilere yüzde 5 artı 105 kuruş zam.
Teklifin parasal karşılığı ise şöyle: Aylık net ücreti 898 TL olan bir metal işçisinin alacağı toplam net zam (ikramiye hariç) 282 lira olacak. Net 1374 lira civarında ücreti olan bir metal işçisi ise net 305 lira ücret artışı elde edecek. Net 2 bin lira ücret alan bir işçi, yaklaşık 270 lira ücret artışı alacak. Sendika bu sayede işyerlerinde işçiler arasında oluşan ücret makasını kapatmayı amaçlıyor.
Diğer altı aylar için sendikanın teklifi enf-
lasyon artı 2 puanlık artışlar. İkinci ve dördüncü altı aylarda bu zamların yüzdeli olarak uygulanması, üçüncü altı ayda ise enflasyon artı 2 puanlık oranın 10.52 katsayısı ile çarpıldıktan sonra maktu zam yapılması.
‘ÜCRETLERDEKİ ERİME ÖNLENSİN’
Birleşik Metal-İş sosyal ödemelerin (bayram, izin, yakacak vb.) asgari ücretle kıyaslandığında ciddi bir erimeyle karşı karşıya olduğundan hareketle, var olan tüm sosyal ödemelerin yüzde 30 oranında artırıldıktan sonra asgari ücret gün sayısıyla ifade edilerek erimenin önüne geçilmesini öneriyor.
Sendikanın bir diğer önemli teklifi, haftalık çalışma sürelerinin 45 saatten 37.5 saate düşürülme, dinlenme molalarının çalışma süresinden sayılması ve yıllık izin sürelerinin uzatılması başlıkları altında çalışma sürelerinin kısaltılmasıyla ilgili. Yine gelir vergisi sistemi nedeniyle ücretler yıl içinde eridiği tespitinden hareket eden sendika, vergi dilim artışlarının işverenler tarafından karşılanması, yıl içinde işçilerin ücretlerinde vergi dilim artışı nedeniyle eksilme olmamasını talep ediyor.

Emek Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.