Memurların yüzde 60'ı borcunu ödeyemiyor

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi binlerce kamu çalışanı ile yaptığı "Memurların Borçlanma ve Borç Yapıları" anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete 81 ilde farklı kurum ve kuruluşlarda görev yapan 6 bin 606 memur katılırken,...

Memurların yüzde 60'ı borcunu ödeyemiyor
20 Ocak 2014 Pazartesi 09:08

6borc

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi binlerce kamu çalışanı ile yaptığı "Memurların Borçlanma ve Borç Yapıları" anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete 81 ilde farklı kurum ve kuruluşlarda görev yapan 6 bin 606 memur katılırken, deneklere gelir durumları, giderleri, harcama kalemleri ve tutarları ile borç miktarları, borçlanma nedenleri, borçlarının vadesi ve borcun ödenmesine ilişkin sorun yaşayıp yaşamadıklarına dair sorular yöneltildi.

Giderleri gelirinden fazla

Araştırmanın sonuçlarına göre, yüzde 97'si borçlu olan memurların yüzde 60.2'si borcunu ödeyemiyor, yüzde 21.5'i ceza faizi öderken, yüzde 4.4'ü banka hesabına bloke konuluyor. Memurların yüzde 3.6'sı ise son 3 yıl içerisinde borcunu ödeyemediği için hacze uğradı.

Araştırmada, kamu görevlilerinin yüzde 97'sinin her ay düzenli olarak borç ödediği görüldü. Buna göre düzenli borcu olmayan memurların oranı ise yalnızca yüzde 3 olarak belirlendi. Memurların 34.4'ünün aylık harcaması 3 bin TL'nin üzerinde iken yüzde 69.2'sinin evine aylık 3 bin TL'nin altında kazanç giriyor. Araştırmada kamu görevlilerine hane halkı toplam gelir miktarına ilişkin yöneltilen soruya verilen cevaplardan kamu görevlilerinin yüzde 13.3'ünün aylık toplam gelirinin bin 750 ile 2 bin TL, yüzde 17.1'inin 2 bin ile 2 bin 250 TL, yüzde 10.6'sının ise 2 bin 750 ile 3 bin TL arasında olduğu ortaya çıktı. Buna göre memurların yüzde 69.2'sinin aylık 3 bin TL'nin altında bir gelire sahip olduğu, memur ailesinin yalnızca yüzde 30.8'inin eline aylık 3 bin TL'nin üzerinde kazanç geçtiği görülüyor.

Araştırmada memurların giderlerinin gelirlerinden daha fazla olduğu sonucuna ulaşılırken özellikle alt ve üst gelir grubundaki kamu görevlilerinin harcamalarının kazançlarından daha fazla olduğu görüldü. Öyle ki, memurların yüzde 30.8'inin aylık geliri 3000 TL ve üzerinde iken aylık harcama tutarı 3000 TL ve üzerinde olanların oranı yüzde 34.4 olarak belirlendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.