Meclis komisyonu da müfettiş yetersizliğine dikkat çekmiş

Çalışma Bakanlığı bünyesindeki iş müfettiş sayısının yetersizliğine, 2009 yılında kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporda da dikkat çekildiği ortaya çıktı. Madencilik sektöründeki sorunların araştırılarak...

Meclis komisyonu da müfettiş yetersizliğine dikkat çekmiş
22 Mayıs 2014 Perşembe 13:23

6madennn

Çalışma Bakanlığı bünyesindeki iş müfettiş sayısının yetersizliğine, 2009 yılında kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı raporda da dikkat çekildiği ortaya çıktı. Madencilik sektöründeki sorunların araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, 16 milletvekili ile uzmanların yaptığı araştırma sonucu bir rapor hazırladı. Rapor, 2010 yılından yayınlandı.

Etkin denetimin unsuru

İş müfettişi sayısının etkin bir denetim sistemi için önemli unsurlardan biri olduğuna dikkat çekilen raporda, çalışan sayısının; kayıt dışı istihdamın çokluğu, kaçak yabancı işçiler/bağımsız çalışan yabancılar, kamudaki sözleşmeliler, 4857 sayılı Kanun ile 5510 sayılı Kanun kapsamları arasındaki farklılık, tarım işkolunda çalışanların durumu vb. sebeplerden dolayı sağlıklı bir şekilde tespit edilmesinin oldukça güç olduğu ifade ediliyor.

Çalışan sayısı ile müfettiş sayısı oranı üzerinden hazırlanan ILO normlarıyla Türkiye’yi kıyaslamanın bu nedenle doğru olmayacağı söyleniyor ve nüfus ile müfettiş sayısı oranına göre yapılacak değerlendirmenin daha sağlıklı olacağına vurgu yapılıyor.

AB ortalamasının çok gerisinde

İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Hollanda ve Polonya gibi Avrupa Birliği ülkelerinin nüfusu ile müfettiş sayısı oranına göre yapılan değerlendirmede, AB ortalaması 34 bin 477 olarak tespit ediliyor.

Türkiye için 2010 yılına göre hesaplanan nüfus/iş müfettişi oranı 123.711. Bu oranın AB ortalamasına göre çok düşük olduğu ifade edilerek, iş müfettişi yetersizliğine dikkat çekiliyor.

Türkiye için bu oran, bugün 71 bin 428. Hükümet yetkililerinin gözden kaçırmaya çalıştığı yetersiz iş müfettişi sayısı, AB ortalamasının bile çok çok gerisinde.

Aktif sigortalı çalışan sayısının 18 milyon 352 bin 859 olan Türkiye’de iş müfettişi sayısı 1050. Ancak bu sayının 590’ı işçi sağlığı ve iş güvenliği yönünden teknik müfettiş olarak dnetim yetkisine sahip. Buna göre aktif sigortalı çalışan 31 bin kişiye, işçi sağlığı ve iş güvenliği yönünden denetim yetkisine sahip sadece bir teknik müfettiş düşüyor.

Tarık Tekgözli


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.