Madenciler Soma’da seçime hazırlanıyor

İşverenlerin seçim sürecine müdahale ettiğine ilişkin bir grup işçiden gelen şikayet üzerine işveren vekillerinden Gökalp Büyükyıldız ve Yavuz Burguç ile görüştük. İşveren vekilleri, işçilerin seçimlerde kimi seçecekleri konusunda...

Madenciler Soma’da seçime hazırlanıyor
02 Ağustos 2014 Cumartesi 09:43

06madenciler

4 bin 400 işçinin çalıştığı İmbat A.Ş.’den sorumlu Maden-İş Ege Bölgesi 2 No’lu Şube, seçim hazırlıklarına başladı. Delege olmak isteyen işçilerin sendikaya başvurması için işyerlerine ilan da asıldı
Manisa Soma’da 4 bin 400 işçinin çalıştığı İmbat A.Ş.’den sorumlu Türk-İş’e bağlı Türkiye Maden-İş Sendikası Ege Bölgesi 2 No’lu Şube seçime hazırlanıyor. 13 Mayıs’ta yaşanan maden katliamına kadar tek şube olan Maden-İş Ege Bölgesi Şubesi, işçilerin mevcut şube yönetimine tepkisi nedeniyle Maden-İş Genel Yönetim Kurulu kararıyla üç şubeye ayrılmıştı. Karara göre 1 No’lu Şube iki bin civarında işçinin çalıştığı Ege Linyitleri İşletmesi ve Koza Altın Madeni’nden, 2 No’lu Şube 4 bin 400 işçinin çalıştığı İmbat A.Ş.’den, 3 No’lu Şube ise 5 bin 500 işçinin çalıştığı Soma Kömür İşletmeleri’nden sorumlu olmuştu. Yönetim Kurulu, bu kararıyla şube başına ve şube yöneticisi başına düşen üye sayısını azaltarak şubelerin işyerlerinin denetiminde daha etkin olmalarını, üyelerin sorunlarına çözüm bulmada, taleplerine yanıt vermede daha yeterli bir çalışma yürütmesini sağlamayı amaçladıklarını açıklamıştı.
İŞÇİ İRADESİ
Yönetim kurulu ayrıca, üç şubenin de üyeler tarafından seçilecek olan müteşebbis heyetleri eliyle seçime götürülmesine karar vermişti. Yönetim kurulu, ilgili yasa şubelere müteşebbis heyeti atama yetkisini vermesine karşın, işyerlerinde demokratik bir seçim ortamı sağlayarak müteşebbis heyetlerinin oluşturulmasında da üyelerin demokratik iradesine başvurmuş, bu çerçevede, Ege Bölgesi 1, 2 ve 3 No’lu şubelere bağlı işyerlerinde müteşebbis heyetler için seçimler yapılmıştı.
DELEGE SEÇİMİ
Müteşebbis heyetlerinin üç aylık görev süresi dolduğu için Maden-İş Ege Bölgesi 2 No’lu Şube’de 8 Ağustos tarihinde delege seçimine gidilecek. Sendika, bağlı olduğu tüm işyerlerine astırdığı ilanda delege olmak isteyen işçilerin iki iş günü içinde sendikaya müracaat etmesi gerektiğini belirtti.
İşverenlerin seçim sürecine müdahale ettiğine ilişkin bir grup işçiden gelen şikayet üzerine işveren vekillerinden Gökalp Büyükyıldız ve Yavuz Burguç ile görüştük. İşveren vekilleri, işçilerin seçimlerde kimi seçecekleri konusunda baskı yapmadıklarını, seçimlerin demokratik şekilde yapılmasını istediklerini söyledi.

Emek Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.