Maden Mühendisleri Odası: Su komşu madenden geldi

* Bundan önce olduğu gibi "gerekenler yapılacaktır" gerekçesinin arkasına sığınılmadan gerçek sorumlular belirlenmeli, maden mühendisleri, teknik nezaretçi ve diğer çalışanlar günah keçisi olarak seçilmemelidir.”

Maden Mühendisleri Odası: Su komşu madenden geldi
29 Ekim 2014 Çarşamba 15:17

06suu

TMMOB'a bağlı Maden Mühendisleri Odası, Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 madencinin mahsur kaldığı kazayla ilgili yerinde inceleme yaptı. Uzman heyet tarafından sahada gerçekleştirilen tespitler sonucunda Has Şekerler'e ait kömür ocağını basan suyun aynı sahada daha önce üretim yapan kapatılan madende biriken su olduğu dile getirildi.Olayın meydana geldiği ocakta, rödovans yöntemi ile üretim yapıldığı, su seviyesinin ocakta mahsur kalan işçilerin bulunduğu seviyenin üzerinde olduğu belirtilerek özetle şu değerlendirme yapıldı:
“Havza madenciliği yapılmadığı için, ocaklarda yapılan üretimle mücavir alanlarda daha önceki yıllarda yapılan imalatların birbirini nasıl etkileyebileceği bilinmeden planlama ve üretim gerçekleştirilmektedir. Ermenek‘te meydana gelen kaza da havza madenciliği yapılmamasının bir sonucudur. Havza madenciliği, bir havzada bulunan madenlerin, bütüncül bakış açısı ile planlanması ve üretilmesi anlamına gelmektedir. Aynı havzada farklı firmaların, değişik ya da aynı zamanda yaptıkları planlama ve üretimi birbirlerinden bağımsız, habersiz, birbirlerini olumsuz etkileyebilecek şekilde yerine getirilmesi politikası sürdükçe Soma‘da, Elbistan‘da ve son olarak Ermenek‘te yaşanan facialar gelecekte de yaşanabilecektir.”
RÖDOVANS SİSTEMİ KALDIRILMALI

Maden Mühendisleri Odası, değerlendirmeler ışığında şu önerilerde bulundu:
* “Rodövans ve taşeronlaşma uygulamaları acilen iptal edilmelidir.
* Madenlerimiz; kamu yararı öncelikli olarak, mühendislik bilim ve tekniğine, ölçek ekonomisine ve havza madenciliğine uygun olarak planlanmalı ve işletilmelidir.
* Ucuz işgücüne dayalı ve örgütlenmeyi engelleyen çalışma anlayışı terk edilmelidir.
* İSG‘ye ilişkin kararların alınmasında, üniversiteler, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarının  (TTB, TMMOB) görüşlerini alınmalı, ulusal düzeyde karar alma mekanizmasında çoğunluğu emek örgütlerinin oluşturduğu bir yapı oluşturulmalıdır.
* Bundan önce olduğu gibi "gerekenler yapılacaktır" gerekçesinin arkasına sığınılmadan gerçek sorumlular belirlenmeli, maden mühendisleri, teknik nezaretçi ve diğer çalışanlar günah keçisi olarak seçilmemelidir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.