Kullanmadığımız elektriğe yılda 1,7 milyar ödüyoruz

Kayıp-kaçak bedelinin alınmasının dayanağı olan idari işlemin iptali için Danıştay'a açmış oldukları davanın sonuçlanmasını beklediklerini açıklayan Çakar,”Kalıcı çözüm olarak, tüketicilerin sorumlu olmadığı ve kullanmadığı...

Kullanmadığımız elektriğe yılda 1,7 milyar ödüyoruz
05 Kasım 2014 Çarşamba 08:31

03KACAK2
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, tüketicilerin sorumlu olmadığı ve kullanmadığı elektrikten alınan kayıp-kaçak bedellerinin tüketicilere geri ödenmesini istedi.
Tüketici Hakları Derneği (THD) yönetici ve üyelerinden oluşan grup, tüketicilerden elektrikte kayıp-kaçak bedeli alınmasını protesto için Güvenpark’ta bir araya geldi. Polis, THD yöneticilerine, Valilik kararı gereğince, Güvenpark’ın Gezi ve sonrası eylemlerde oluşan algı nedeniyle  eylem yapılamayacak yerler arasında olduğunu belirterek eylem ve açıklamalarını başka yerde yapmalarını istedi. THD’liler ise polisin engellemek istemesine rağmen basın açıklamasını Güvenpark’ta gerçekleştirdi.
Dernek Başkanı Turhan Çakar, Elektrikten alınan kayıp-kaçak bedeline ilişkin Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 21.05.2014 tarihli kararını hatırlatarak, “Kararda, ‘elektrik enerjisinin nakli sırasına meydana gelen kayıp ile başka kişiler tarafından hırsızlanmak suretiyle kullanılan elektrik bedellerini kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmek hukuk devleti ve adalet düşünceleriyle bağdaşmamaktadır’ denilmektedir. Bununla birlikte kararda, ‘kayıp-kaçak bedelinin tüketiciden tahsil edilemeyeceği, tahakkuk ettirilen kayıp-kaçak bedelinin tüketiciye iade edilmesi gerektiği’ belirtilmektedir” dedi.

Tüketicilerden çok uzun yıllardan beri gizli olarak kayıp- kaçak bedeli tahsil edildiğine dikkat çeken Çakar, “2011 yılının Temmuz ayı ile 2012 yılının Mayıs ayı arasında 11 aylık dönem boyunca ‘KK bedeli’ adı altında elektrik faturalarında gösterilmiştir. Tüketicilerden gelen tepkiler üzerine, kayıp-kaçak bedeli faturalarda gösterilmeyip, tekrar gizli olarak tüketicilerden alınmaya başlanmıştır” diye konuştu.  

GİZLİCE ALINDI

Bugünkü elektrik birim fiyatına göre, tüm konut abonelerinden yıllık yaklaşık 1.7 milyar liradan fazla kayıp-kaçak bedeli alındığını vurgulayan Çakar, “Konut başına ise ortalama olarak yıllık 85 lira kayıp kaçak bedeli alınmaktadır. Tüketicilerin yani konut abonelerinin faturalarında 2011 yılının Temmuz ayı ile 2012 yılının Mayıs ayı arasında 11 aylık dönem boyunca gösterilen kayıp-kaçak bedellerini alabilmek için, ikamet ettikleri il ya da ilçelerdeki tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.  

Gizlenmiş olan kayıp-kaçak bedelinin tüketiciler tarafından hesabının yapılmasının mümkün olmadığını anlatan Çakar,  tüketicilerin gizlenmiş olan kayıp-kaçak bedellerini alabilmek ve elektriği aldıkları dağıtım şirketine başvuru için gerekli dilekçe örneğinin iletişime geçilerek derneklerinden temin edilebileceğini söyledi.
Kayıp-kaçak bedelinin alınmasının dayanağı olan idari işlemin iptali için Danıştay'a açmış oldukları davanın sonuçlanmasını beklediklerini açıklayan Çakar,”Kalıcı çözüm olarak, tüketicilerin sorumlu olmadığı ve kullanmadığı elektrikten alınan kayıp-kaçak bedellerinin Yargıtay Hukuk Genel Kurul Kararı gereğince, tüketicilere geri ödenmesi ve hiçbir şekilde tüketicilere yansıtılmaması konusunda Hükümete, Enerji Bakanlığına ve EPDK'ya çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.