Kovduk dedikleri IMF Türkiye'de

Uluslararası Para Fonu (IMF) 4'üncü madde görüşmeleri için Eylül ayı sonunda Türkiye'ye gelecek. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Uluslararası Para Fonundan (IMF) bir heyet 2013 yılı Madde IV mutad görüşmeleri...

Kovduk dedikleri IMF Türkiye'de
17 Eylül 2013 Salı 14:15

6cari

Uluslararası Para Fonu (IMF) 4'üncü madde görüşmeleri için Eylül ayı sonunda Türkiye'ye gelecek. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Uluslararası Para Fonundan (IMF) bir heyet 2013 yılı Madde IV mutad görüşmeleri kapsamında ülkemizi ziyaret edecektir.

Heyet, 19-20 Eylül 2013 tarihlerinde İstanbul'da özel sektör ve mesleki kuruluş temsilcileri ile görüşmeler yaptıktan sonra, 23 Eylül -1 Ekim 2013 tarihleri arasında Ankara'da resmi temaslarda bulunacaktır'' denildi.

AKP'lilerin abartıları

Türkiye'nin 2008 yılında IMF ile yeni stand-by anlaşması yapmaması üzerine 2013'ün Mayıs ayında daha önce alınan kredilerin son taksidi ödenmiş ve borç kapatılmıştı. Bu tarihte, AKP hükümetinin bakanları ve hükümet yanlısı basın halka 'IMF artık gitti' propagandası yaptı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Mayıs ayında Türkiye yıllarca borçlu olduğu, borçlu olduğu için talimat aldığı, yıllarca onun tarafından yönetildiği IMF ile yollarını ayırdı. IMF'ye borcumuzu sıfırladık. Evelallah IMF'ye artık eyvallahımız kalmadı'' derken, Başkan Tayyip Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu baş danışmanlığına getirilen Yiğit Bulut da hızını alamayarak, Erdoğan için "2008 yılında IMF'yi kovduğu gün benim için vazgeçilmez lider oldu'' ifadelerini kullanmıştı.

En çok borcu AKP aldı

IMF ile 56 yıla varan ilişkiler süresince Türkiye toplam 49.8 milyar dolar kredi kullandı. Bu kredilerin yüzde 51'inden fazlası yani 25.8 milyar dolarsa AKP hükümetleri döneminde kullanıldı. Türkiye, 1998 yılında IMF ile imzaladığı Yakın İzleme Anlaşması uyarınca kabul ettiği ekonomik programı da uygulamaya devam ediyor. Yapılan anlaşmalar uyarınca IMF heyeti her yıl düzenli olarak Türkiye'yi ziyaret ederek görüşmeler yapıyor. Yapılan görüşmeler sonucu da bir değerlendirme raporu yayımlıyor.

Cari açık uyarısı

IMF'nin 2011 görüşmeleri sonucu Eylül ayında yayımlanan raporda, Türkiye'nin yüksek cari açığı, tasarruf oranlarının düşüklüğü ve şirketlerin net döviz yükümlülüklerinin yüksek oluşu nedeniyle küresel dalgalanmalara karşı kırılgan olduğu belirtilmişti. Yine 31 Ekim 2012'de tamamlanan en son gözden geçirme raporu da Aralık 2012 tarihinde, 12/338 kayıt no ile açıklandı. Raporda özetle;

yüksek cari açığın sürdürülemez olduğu aksi takdirde Türkiye'nin dış kaynak bulamayacağı uyarısı yer aldı.

Gaz/fren tartışması IMF programından

AKP hükümeti 2011'deki IMF raporundan sonra cari açığı azaltmak için ekonomide soğutma tedbirleri uyguladı. Bu tedbirler Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, T.C. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan arasında 'gaz/fren' tartışmalarına da neden oldu. Uygulanan tedbirler sonucu 2012'de ekonomik büyüme yüzde 2.2'de kalırken cari açık, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 6'sı düzeyinde gerçekleşti. 2013 yılında da cari açık yılın ilk altı ayında oluşan rakamlara göre GSYİH'nin yüzde 8.8'i düzeyine çıktı. IMF'nin uyarılarını dikkate alan AKP, ekonomide soğutma tedbirleri uygulasa da dış kaynaksız büyüyemeyen bir ekonomik yapı oluşturduğu için başarısız oldu.

Bu yıl Mayıs'ta gelmedi

Bu yıl ki IMF ziyaretinde dikkat çeken diğer bir nokta da heyetin sonbaharda geliyor olması. 2010, 2011 ve 2012 yıllarına baktığımızda genelde Mayıs aylarında 4'üncü madde görüşmeleri için Türkiye'ye gelen IMF, bu yıl nedense Eylül ayının sonucu tercih etti. Mayıs ayında IMF'ye olan borcun son taksidinin ödenmesiyle hükümet kanadından 'IMF'yi kovduk' aldatmacasının bunda etkisi var mıdır bilinmez. Fakat IMF'nin 2014'ün ilk aylarında açıklanması beklenen 2013 yılı 4'üncü madde görüşmeleri raporunda 2011 ve 2012'ye benzer sert uyarılar yer alması olası.

Cari açık için IMF yardımı!

Tam da bu tarihlerde geçen hafta IMF'den yapılan cari açıkla boğuşan ülkelere yardıma hazır oldukları açıklaması dikkat çekti. IMF Direktör Yardımcısı Zhu Min, cari açıkla boğuşan gelişen ülkelere yardım etmeye hazır olduklarını, "Eğer bir ülkenin sadece finansal istikrarsızlık değil aynı zamanda sistemik dengesizlik yaratacak ödeme sorunları varsa ve o ülke IMF'den yardım talep eder. Bunlar temel konular. Bizim görevimiz küresel finansal istikrarı sağlamak, özellikle de ödeme konularında" sözleriyle ifade etti.

Diğer yandan, dünyada para musluklarının kısılmaya başlayacağının beklendiği şu dönemde, Türkiye gibi cari açığını finanse etmekte sorun yaşaması beklenen ülkeler için IMF'den gelen bu açıklama ayrı bir önem taşıyor!

Recep Erçin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.