KİT yönetim kurullarının sayısı artırılıyor

KİT’lerin yönetim kurulu üyelikleri sayısının da tasarıyla 1 başkan 5 üyeden, 7 üyeye çıkarıldığını, atama yetkisinin ise doğrudan ilgili Bakana bırakıldığını belirten Öztrak, “Özelleştirme kapsamında olanlarla birlikte, iktisadi...

KİT yönetim kurullarının sayısı artırılıyor
03 Kasım 2014 Pazartesi 10:46

03MECLIS

AKP kamu bankalarının, katılım bankası kurabilmesinin önün açıyor. Yasa tasarısı ile KİT’lerin yönetim kurulu üyeliklerinin sayısı da artırılıyor
Kamu bankalarının katılım bankası kurmasının da önünü açan yeni torba yasa mercek altına alındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Kamu eliyle dini esaslara göre çalışacak katılım bankası kurulmasının Anayasa’ya uygunluğu tartışma konusudur” dedi. Bu arada AKP’nin 3. dönem engeline takılacak milletvekillerini susturmak için “arpalık” hazırlıklarına başladı. Yeni yasa ile KİT’lerin yönetim kurulu üyeliklerinin sayısı artırılıyor.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Hükümet tarafından Meclis’e gönderilen Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı değerlendirdi.  
TMSF BANKALARI 2 SENE İÇİNDE TASFİYE EDECEK
Tasarıda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na banka kurma yetkisi ve bankaların doğrudan doğruya iflasını isteme hakkı verildiğini, iflas erteleme taleplerinin de önüne geçilmesini amaçlayan düzenlemelerin öngörüldüğünü ifade eden Öztrak, TMSF’ye devredilen bankaların tasfiyelerinin kısa sürede tamamlanması amacıyla da “köprü banka” uygulamasına yasal çerçeve oluşturulduğunu belirtti. Tasarının 4. maddesiyle TMSF’ye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun iznine tabi olmaksızın banka kurma yetkisi verildiğine ve TMSF’nin kuracağı bankanın Türk Ticaret Kanunu ve Rekabet Kanunu hükümlerinden muaf olacağına dikkat çeken Öztrak, “Yapılan bu düzenleme ile TMSF’ye devredilen bankaların hukuki varlığına derhal son verilmiş olacak ve bu bankaların 2 yıl içerisinde tasfiyesinin tamamlanması sağlanacak” görüşünü savundu.
KAMU KATILIM BANKASI’NIN KAYNAĞI NEREDEN?
Tasarıyla bir taraftan da kamu bankalarına Katılım Bankası kurma imkanı getirildiğini hatırlatan Öztrak, “Kamunun, bankacılık sistemi içindeki ağırlığının azaltılması ve sadece uzmanlık alanları ile ilgili faaliyet göstermesi esas ilkedir. Bu esas ilkeye karşın tasarının yasalaşması halinde, kamu yeni bir alana daha girecektir. Ayrıca, kamu bankalarının katılım bankacılığına girmesi durumunda sermayenin nereden karşılanacağı da soru işaretidir” diye konuştu.
3 DÖNEMİ DOLDURANLARA YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ
Öztrak, Anayasanın 24. maddesinde devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzeninin kısmen de olsa, din kurallarına dayandırılamayacağının açık şekilde belirtildiğini kaydetti.  Öztrak, “Bu anlamda kamu eliyle dini esaslara göre çalışacak katılım bankası kurulmasının Anayasa’ya uygunluğu tartışma konusudur” ifadelerini kullandı.
KİT’lerin yönetim kurulu üyelikleri sayısının da tasarıyla 1 başkan 5 üyeden, 7 üyeye çıkarıldığını, atama yetkisinin ise doğrudan ilgili Bakana bırakıldığını belirten Öztrak, “Özelleştirme kapsamında olanlarla birlikte, iktisadi devlet teşekkülü, kamu iktisadi kuruluşu niteliğinde 26 kuruluş bulunmaktadır. Bağlı ortaklıklarla birlikte düşünüldüğünde bu tasarıyla, Hükümetin yandaşlarına, 3 dönemi dolduran vekil ve bakanlarına yeni arpalıklar oluşturduğu ortadadır” dedi.

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.