Kaygısız: Bakan’ın söyledikleri tümüyle gerçekdışı

15 yıl sonra tazminat çekme hakkına sahip işçi oranına da dikkat çeken Kaygısız şunları söyledi: “TÜİK’in araştırmasına göre, 10 yıl ve daha fazla kıdemi olan işçilerin toplam işçiler içindeki payı sadece yüzde 11.4’tür....

Kaygısız: Bakan’ın söyledikleri tümüyle gerçekdışı
28 Ekim 2014 Salı 08:39

06irfankaygisiz
Birleşik Metal-İş Toplu İş Sözleşmesi Uzmanı İrfan Kaygısız, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in kıdem tazminatıyla ilgili açıklamalarını Aydınlık’a değerlendirdi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in söylediklerinin tümüyle gerçekdışı olduğuna dikkat çeken Kaygısız, “Yani, Feniş Alüminyum Fabrikası’nın iflası sonucunda fon olsaydı işçilerin fondan yararlanacağı söyleminin hiçbir biçimde gerçek olmadığı açıktır. Fon olsaydı, hadi alacağı paranın düşürülmesi bir yana fonun tümünden sadece emeklilik ve ölüm nedeniyle yararlanılacağı için işçiler yine kıdem tazminatlarının tümünü alamayacaklardı. Fon olsaydı, ancak 15 yıl çalışmış işçiler fonda biriken paralarının yarısını alabileceklerdi” şeklinde konuştu.
15 yıl sonra tazminat çekme hakkına sahip işçi oranına da dikkat çeken Kaygısız şunları söyledi: “TÜİK’in araştırmasına göre, 10 yıl ve daha fazla kıdemi olan işçilerin toplam işçiler içindeki payı sadece yüzde 11.4’tür. 20 yıl ve üzeri kıdem süresine sahip işçinin oranı yalnızca yüzde 2.5’tir. İşçilerin yüzde 89’u 10 yılın altında kıdeme sahiptir ve dolayısıyla 15 yıl sonra para çekme hakkına sahip işçi en fazla yüzde 5 olacaktır.” Kaygısız, iflas eden işyerlerinde çalışanların kıdem tazminatı alabilmesi için şöyle bir öneride bulundu: “Feniş gibi iflas eden işyerleri için yapılabilecek düzenleme vardır. Bu da, İşsizlik Sigortası bünyesinde, kıdem tazminatı fonu oluşturularak yapılabilir. Böylesi durumdaki işyerlerindeki işçilerin tazminatları bu fondan ödenir, ancak daha sonra işverenlerden tahsil yolu açık bırakılır. Yani, bugün iflas edip, yarın başka bir işyeri açan işverenlerden bu para alınabilir. Bunun yanında, devlet kendi vergi alacaklarını bu gibi işverenlerden nasıl tahsil ediyorsa, başka mal varlıklarına el koyabiliyorsa, aynı yol ve yöntemler fona geri ödeme için de yapılabilir, yapılmalıdır. Bakanın bu açıklaması, fonun meşrulaştırılması girişimidir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.