İzmir’de taşerona kefenli isyan

Özlem Haktanırlar / İzmir

İzmir’de taşerona kefenli isyan
05 Eylül 2014 Cuma 07:56

06izenerji01
İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin park ve bahçeleri kapsayan hizmet alımı ihalesini geçen günlerde taşeron firma kazanmıştı, ancak ihale henüz kesinleşmedi. İşsizlik tehlikesiyle karşı karşıya kalan belediye şirketi İZENERJİ’de çalışan 1170 işçi, dün aileleriyle birlikte  belediyeyi kuşattı. Sabahın erken saatlerinde Konak Pier, Gazi Bulvarı ve Konak İskele olmak üzere üç koldan başlayan yürüyüş belediyenin önünde bitti. Yürüyüşe işçi eşleri ve çocukları da katıldı. DİSK, KESK, TÜMTİS, Tüm Bel-Sen ve İşçi Partisi İzmir İl Yöneticileri de işçilere ve işçi ailelerine destek için alandaydı.
Bazı işçiler üzerlerini kefene benzettikleri beyaz kumaşlarla sardı. Boyunlarına da “Taşeron iş cinayetidir, Taşeron köleliktir, zulümdür, ölümdür” pankartları astı. İşçi çocukları da eyleme balonlarıyla geldi. Eylem sırasında bazı işçiler Büyükşehir Belediyesi 6. katından aşağıya doğru “Taşerona geçit yok” pankartı astı.
VEKİLLERE ÇAĞRI
İşçiler adına konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 22 Eylül’de taşeron sistemine karşı daha geniş çaplı bir eylem yapılacağını söyledi. Eylemde İzmir milletvekillerini tek tek sayarak destek vermeye çağıran Sarı, “22 Eylül’de yapılacak büyük eylem öncesi çıkıp hava atarak konuşmak önemli değil. Sendikalarımıza gelsinler, yok gelemiyorlarsa biz gelelim. Bu  mücadeleye destek olmayan isimleri deşifre edeceğiz!” dedi.
İZENERJİ çalışanlarının da bağlı olduğu Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Taner Şanlı da yaptığı konuşmada, “Taşeronlaşmanın örgütsüz, güvencesiz, kuralsız ve esnek çalışma olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle kimse bize haklarımızın kaybolmayacağı yalanını atmasın” diyerek taşeronlaşmanın yol açtığı sorun ve sonuçları sert bir dille eleştirdi.
Bilindiği gibi 9 Haziran 2014 tarihinde Kamu İhale Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Resmî Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre, bundan sonra kamu ihalelerine katılan firmaların iş bitirme belgelerine bakılmayacak. Ancak, yeni ölçü ise ihaleye katılan firmaların bilançoları oldu. Konuya ilişkin konuşan Şanlı, “Yeni yapılan torba yasalarla iyileştirme yapılacağını söylemesinler. Taşeronlaşma günümüzde kapitalist sistemin, emek sömürüsünün katmerleşmiş biçimidir” dedi.
ÇOCUKLAR DA KONUŞTU
Eylemde işçilerin çocukları da söz aldı. Mikrofonu eline alan çocuklar, “Benim babam çalışıyor, ama başkaları onun emeğini çalıyor”, “Başkalarının çocukları saraylarda yaşıyor, onların akşam yemekleri benim babamın aylığından bile fazladır” şeklinde konuşarak duygusal anlar yaşattı. Bir işçi eşi ise “Eşim 3.5 sene taşeronda çalıştı. O dönemlerde bir tanecik çocuğumuza bile bakamaz durumdaydık” diyerek taşeronun sıkıntısını dile getirdi.
Özlem Haktanırlar / İzmir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.