İthalatta rekor artış

olarak kaydedildi. Sekiz aylık açıkta ise yüzde 20'lik bir azalma olduğu görüldü. EN ÇOK İTHALAT ÇİN'DEN Türkiye'nin ithalatında ilk sırayı 2.2 milyar dolar ile Çin aldı. Bu ülkeden yapılan ithalat...

İthalatta rekor artış
30 Eylül 2014 Salı 13:10

05disticaret

Yıl başından bu yana daralan dış ticaret açığı Ağustos ayında artışa geçti. Açığın artmasında yüzde 7 ile yılın en büyük artış düzeyine ulaşan ithalattaki hızlı yükseliş etkili oldu

Ağustos ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Böylece yılın ilk sekiz ayında oluşan ithalat ve ihracat rakamları da kesinleşti.Türkiye İstattistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere bakıldığında; Ağustos ayında ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2.4 artarak 11.4 milyar dolar oldu. Böylece yılın Ocak-Ağustos dönemindeki ihracat yüzde 5.7 artışla 104.9 milyar dolara ulaştı.

OCAK'TAN SONRA İLK ARTIŞ

Ağustos ayında yapılan ithalat da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 arttı ve 19.4 milyar dolara ulaştı. İthalattaki artış bu yılın ilk sekiz ayında oluşan en yüksek oran oldu. Hatırlanacağı üzere ithalat Ocak ayındaki yüzde 2.6'lık kısmi artıştan sonra sürekli azalış eğilimindeydi. İthalat Şubat'ta yüzde 6, Mart'ta yüzde 3.1, Nisan'da yüzde 9.5, Mayıs'ta 10.2, Haziran'da 1.1 ve Temmuz'da da yüzde 13.5 oranında gerilemişti. Buna göre yılın ilk sekiz ayında oluşan ithalat rakamı 159.1 milyar dolar olarak kaydedilirken bu rakam geçen yılın ilk sekiz ayına göre yüzde 4.7'lik azaldı.

AÇIK YÜZDE 13.5 ARTTI

Ağustos ayı rakamlarına bakıldığında dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13.5 artarak 8 milyar dolar düzeyinde oluştu. Sekiz aylık dönemde oluşan dış ticaret açığı da 54.1 milyar dolar
olarak kaydedildi. Sekiz aylık açıkta ise yüzde 20'lik bir azalma olduğu görüldü.

EN ÇOK İTHALAT ÇİN'DEN

Türkiye'nin ithalatında ilk sırayı 2.2 milyar dolar ile Çin aldı. Bu ülkeden yapılan ithalat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 20 artış gösterdi. Yılın ilk sekiz ayında Çin'den yapılan ithalat yüzde 10.2 artışla 16.1 milyar dolara ulaştı. Ağustos'ta Çin'den sonra ikinci sırada 2.1 milyar dolarla Rusya ve 1.7 milyar dolarla da Almanya üçünmcü sırada yer aldı.

EN ÇOK İHRACAT ALMANYA'YA

Ağustos'ta Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülke 1.1. milyar dolarla Almanya oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 9.2 arttı. Yılın ilk sekiz ayında bu ülkeye yapılan ihracat da yüzde 14.9 artışla 10.1 milyar dolara ulaştı. İhracatta Almanya'yı sırasıyla 777 milyon dolarla İngiltere, 646 milyon dolarla Irak izledi.

DENGELENME SÜRECİ SONA ERİYOR

Ağustos ayı dış ticaret rakamlarını değerlendiren T-Bank Başekonomisti Dr. M.Veyis Fertekligil, ''Ağustos verileri dış ticaret açığındaki dengelenme ve azalma sürecinin sona ermekte olduğuna işaret etmekte. İhracat artışı yavaşlarken, ithalat artışı hızlandı. Sonuç olarak dış ticaret açığındaki aylık artış eğilimi sınırlı da olsa önümüzdeki aylarda da devam edebilir, bu da kümülatif açıktaki gerilemenin hızının azalmasına yol açabilir'' ifadelerini kullandı.

Ekonomi Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.