İşçi ortaklar, İSDEMİR hisselerinin peşinde

Hüseyin Güler

İşçi ortaklar, İSDEMİR hisselerinin peşinde
28 Eylül 2014 Pazar 23:52

06-isdemir
2002 yılından beri kendilerine verilen hisselerinin karşılığı olarak paylarını almak için mücadele eden İSDEMİR çalışanları özelleştirme kurbanı. Çalışanlar, 22 gündür İSDEMİR A.Ş. önünde başlattıkları eylemlerini sürdürüyorlar
İskenderun Demir Çelik çalışanları ve emeklileri, İskenderun Demir Çelik Fabrikalarının özelleştirildiği 2002 yılında kendilerine bedelsiz verilen 11 hissenin karşılığı kar paylarını almak için mücadele ediyor. Hak sahibi İSDEMİR çalışanları ve emeklilerinin örgütlü olduğu İSÇEİD Başkanı Bayram Özarslan ve bir grup üye, 12 yıllık kar paylarının ödenmesi talebiyle İsdemir A.Ş. Önüne siyah çelenk koydular.
ÖZELLEŞTİRME ÖYKÜSÜ
Türkiye’nin en verimli ve stratejik KİT’lerinin başında gelen İskenderun Demir Çelik Fabrikaları, özelleştirildiği 2002 yılında, yüzde 11 hisse, işçilere bir tür suspayı gibi bedelsiz olarak çalışanlara verilmişti. Ancak, 12 yıldır hisseleri vakıftan almak için bile mücadele yürütmek zorunda kaldılar ve nihayet İSÇEİD’in mücadelesi sonucu, hissedarlar vakıftan kendi pay defterlerine almayı başardılar.
Hak sahibi işçiler, şimdi de ya hisselerin gerçek değeri üzerinden tespit yapılarak kendilerine verilmesini ve 12 yıllık kar paylarının ödenmesini talep ediyorlar.
Birikmiş kar payları ödenmezse, İSDEMİR A.Ş.’nin borsaya girmesini talep ediyorlar.
Seslerini duyurmak için 22 gündür İSDEMİR A.Ş. önünde çadırlı eylem başlatan işçiler, önceki gün de İSDEMİR A.Ş. önüne siyah çelenk koydular. İSÇEİD Başkanı Bayram Özarslan, burada bir basın açıklaması yaptı.
GASP EDİLEN HİSSELER
İSÇEİD başkanı Bayram Özarslan isteklerini şöyle açıkladı:
“Biz İsdemir Emekli ve Çalışanı 11 bin 454 aileye ait İsdemir A.Ş ortaklık hisse senetlerinin 12 yıldır OYAK-İsdemir A.Ş ve Vakıf tarafından gasp ile değerini yüzde 250 düşürülmesini protesto etmiştik, Ayrıca 14.03.2014 ve 27.06.2014 tarihli  Sermaye Piyasa Kurulu kararları ve  Türk Ticaret Kanunu ilgili maddelerine göre hisselerimizin en geç 2 yıl içerisinde Borsa’da veya 2002 yılında yüzde 11 olan hissemizin  yasal olmayan bedelli sermaye artışlarıyla  yüzde 5’den aşağı olan yüzde 4.7’ye düşmesi  nedeniyle İsdemir A.Ş tarafından ‘çağrı’ şekliyle maddi karşılığının ödenerek alınması kararının 2 yıl daha beklemeden derhal alınarak SPK’ ya bildirilmesini, İsdemir A.Ş yönetimince yeni bir bedelli sermaye artışıyla hisse değerinin daha da düşürülmesine müsaade etmeyeceğimizi belirtmiş ve karar alınana kadar burada ‘çadır’lı eylemimizi başlatmıştık.”
Özarslan, İSDEMİR A.Ş.ve  OYAK’ın kendilerine halen cevap vermediğini belirterek şunları söyledi.           
“Sayın Hissedarlar, eylemimizden bu güne 22 gün geçti ve maalesef sorumlularca bu haklı istemimizle ilgili hiçbir olumlu adım atılmamıştır.”
SENDİKALARI KINIYORUZ
Özarslan, Çelik-İş ve Türk Metal sendikalarına da şu çağrıyı yaptı:
“Çalışanların hak ve hukukunu savunması gereken malum işçi sendikalarına gelince; Bunlar 5 bin İSDEMİR çalışanın her ay maaşından kesilen 500-600 bin TL tutarındaki üye aidatını kapma için yetki peşinde koşmaktan etraflarını görmemektedirler. Kendilerini çalışan, hissedar olan işçiler adına kınıyor, derhal asli görevlerine dönmelerini ve geç de olsa Derneğimizi ziyaretle desteklerini istiyoruz.”
11 BİN 454 AİLEYE DESTEK ÇAĞRISI
“Osmaniye-Erzin-Payas-Arsuz-Belen-Kırıkhan-Hassa-Antakya-Samandağ-Defne-Reyhanlı-Yayladağı ve Büyükşehir Belediye Başkanlarımızla, CHP-MHP-BDP ve diğer parti milletvekilleriyle yönetimlerinin, 11 bin 454 dar gelirli hissedar aile için yaptığımız bu haklı mücadeleye gecikmeden destek vermelerini ve Çadırımızı ziyaretlerini  bekliyoruz.”
Hüseyin Güler


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.