‘İşbirlikçi Türk-İş hak kayıplarının sorumlusu’

  21 yıllık Belediye-İş Sendikası eski İzmir 1 No’lu Şube Başkanı ve UDİH İzmir İl Başkanı Talat Özdemir, Aydınlık’ın “Türk-İş Nerede?” yazı dizisini okuduktan sonra İzmir Büromuza...

‘İşbirlikçi Türk-İş hak kayıplarının sorumlusu’
18 Temmuz 2013 Perşembe 17:36

 

21 yıllık Belediye-İş Sendikası eski İzmir 1 No’lu Şube Başkanı ve UDİH İzmir İl Başkanı Talat Özdemir, Aydınlık’ın “Türk-İş Nerede?” yazı dizisini okuduktan sonra İzmir Büromuza ziyarete geldi. Özdemir, AKP hükümetinin 11 yıldır işçi sınıfına ve sendikalara Torba Yasası adı altında çıkardığı yasalarla her geçen gün kazanılmış hakların kaybedildiğini belirterek şöyle konuştu: “Sendikanın asli görevi, işçi sınıfının hak ve menfaatlerini savunmak ve bu hakları daha da geliştirmektir. Türk-İş yönetimine baktığımızda, hükümetle el eledir. Bırakın bu hakların savunulmasını, hakların yok edilmesinde işbirlikçi konuma düşmüştür.”

‘Konfederasyonlar işçiyle olursa kazanırız’

Belediye-İş Sendikası’nda şube başkanlığı yaparken kamuoyunda ses getiren birçok eylemin içinde bulunduğunu ifade eden Özdemir, şunları söyledi: “Örneğin, 7 Ocak 1992’de işten 17. madde ile tazminatsız olarak atılan 405 belediye işçisiyle birlikte, İzmir Ankara arasında ‘Ölüm Yürüyüşü’ adıyla bir ay süren yürüyüş gerçekleştirdik. O zaman Türk-İş’in Genel Başkanı Şevket Yılmaz’la dönemin Başbakanı Süleyman Demirel protokol yaptı. Yasada işe geri alınma olmamasına rağmen, işçiler özlük haklarıyla işlerine döndü. Bunlardan birisi de şu an DİSK Başkanı Kani Beko’dur. Anlatmaya çalıştığım, konfederasyon sahip çıkarsa işçinin alamayacağı hak yoktur.”

‘Genel grev bugün değilse ne zaman?’

Sendikacıların bazılarının yolsuzluklara karışmış olmalarının, işçilerin sendikalara olan güvenini sarstığını söyleyen Özdemir, AKP hükümetinin, bu durumu sendikacılara karşı istediğini yaptırmak için sopa olarak kullandığını ifade etti. Türkiye’de sendikal hareketin her geçen gün saygınlığını yitirdiğini belirten Özdemir, sözlerine şöyle devam etti: “Sendikacılar yaptıklarıyla değil, kaç yıllık sendikacı olduklarıyla övünüyorlar. Eskiden işçi eylemlerinde ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ sloganı atıyorduk. Sendikacılar şimdi susuyor. 31 Mayıs halk hareketinde halkımız ‘Hükümet istifa’ sloganını attı. Ne yazık ki Türk-İş halk hareketinin yanında olmadı. Genel grev bugün olmayacaksa ne zaman olacak? Sendikalar tek konfederasyon altında birleşmelidir. Aksi takdirde bu hareketin yanında olmayan sendikalar aynı hükümet gibi yok olacaktır.”

‘Sendikal Güç Birliği çok önemli’

Sendikal Güç Birliği Platformu’nun önemini vurgulayan Özdemir, “Bu olumsuz tabloya karşı sendikacılar için çözülmeyecek sorun yoktur. Sorunların çözümünde yeni alternatifler üretmek Sendikal Güç Birliği’ni oluşturan on sendikanın asli görevidir. Tek konfederasyon ve her işkolunda tek sendika formülünü değerlendirmemiz gerekir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.