İş kazaları için Meclis'ten araştırma istemi

    

İş kazaları için Meclis'ten araştırma istemi
03 Kasım 2014 Pazartesi 14:26

06isg

TBMM'de iş kazalarıyla ilgili Meclis Araştırması açılması istendi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve 20 milletvekili, iş kazalarıyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi. TBMM Başkanlığı'na sunulan Araştırma Önergesi'nde, “Ülkemizde son yıllarda hızla artan ve çok sayıda yurttaşımızın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan iş kazalarına neden olan kurumsal, idari, hukuki ve ekonomik faktörlerin saptanması ve iş kazalarını önleyecek bütüncül bir yaklaşımın  oluşturulabilmesi” amacıyla Meclis Araştırması açılması talep edildi.
Önergenin gerekçesinde, Türkiye'de iş kazalarının ulaştığı kabul edilemez boyut dikkate alındığında, içinde bulunulan utanç verici durumun, ekonomik yaşamın doğal işleyişini referans alan geleneksel açıklamalarla veya bazı mesleklerin fıtratı ile açıklanabilmesinin mümkün olmadığı ifade edildi.
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun rakamlarına göre yılın ilk dokuz ayı itibariyle bin 414 kişinin iş kazaları sonucu yaşamını yitirdiği Türkiye'nin; El Salvador ve Cezayir'den sonra iş kazaları sonucu en çok can kaybı yaşanan üçüncü ülke konumunda olduğu belirtilerek, kalkınma stratejilerini insan odaklı oluşturan gelişmiş ülkelerce çoktan tarihe gömülmüş bir sorun olduğu kaydedildi.    

'ÖNLEYİCİ STRATEJİ İHTİYACI'

Doğru tedbirlerle ve çağdaş ekonomi politikalarıyla kolaylıkla önlenebilecek iş kazaları nedeniyle son 5 yılda 6 bin 850, son 12 yılda ise 12  bin 686 kişinin ölmesinin konuya yaklaşımın derhal ve  daha fazla gecikmeksizin köklü biçimde ele alınması gereğini ortaya koyduğu ifade edilerek, iktidarın konuyu hak ettiği ciddiyetle ele almadığı ve yapılan bazı sınırlı yasal düzenlemelerin iş kazalarını önleyecek nitelikte olmadığı belirtildi.
Türkiye'de yaşanan iş kazalarının, yalnızca kağıt üzerindeki iş güvenliği mevzuatının yetersizliğinden değil, başta düşük katma değerli sektörlerde emek sömürüsüyle üretim yapılmasını beraberinde getiren taşeron uygulaması olmak üzere çeşitli hukuki, kurumsal ve iktisadi hataların bileşiminin sonucu olduğu düşünüldüğünde, konunun yalnızca “işyerinde güvenlik sorunu” olarak ele alınmasının yeterli olmadığı, bütüncül bir önleyici stratejiye ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.
    


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.