İş dünyası kaygılı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından iş çevreleri tarafından yayımlanan mesajlarda, jeopolitik riskler ve reformlara dikkat çekilerek gündemin ekonomiye odaklanması gerektiği vurgusu yapıldı Türk iş dünyası temsilcileri...

İş dünyası kaygılı
12 Ağustos 2014 Salı 08:40

05manset

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından iş çevreleri tarafından yayımlanan mesajlarda, jeopolitik riskler ve reformlara dikkat çekilerek gündemin ekonomiye odaklanması gerektiği vurgusu yapıldı

Türk iş dünyası temsilcileri son bir yıldır ülke gündemini oluşturan seçim sürecinin ardından ardından artık, ekonomiye odaklanılması gerektiğini belirtiyor.

Türk iş dünyası temsilcileri son bir yıldır ülke gündemini oluşturan seçim sürecinin ardından artık, ekonomiye odaklanılması gerektiğini belirtiyor.

İş dünyasını kaygılandıran nedenlerin başında ekonomi yönetimindeki faiz-enflasyon tartışmalarının yanında, ABD Merkez Bankası FED'in para musluklarını kesmesi sonucu Türkiye gibi dış finansmana ihtiyaç duyan ülkelerin borçlanma maliyetlerinin artacak olması da yer alıyor.

Diğer yandan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yeni kabinede yer almayacağına yönelik yapılan yorum ve haberler ile bölgede yükselen jeopolitik risklerin ihracata etkisi de iş çevrelerinin gündeminde.

Önceki gün gerçekleştiriken Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yayımlanan mesajlarda da ekonominin ana gündem maddesi olmasına yönelik isteklerin yer alması dikkat çekti.

SORUNLAR SİYASETİN GÖLGESİNDE KALDI

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, 2014'le başlayan yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin ülkeyi yorduğunu ancak geride bırakılmış olmasının avantaja çevrilebileceğini belirterek, "Seçim öncesinde Anadolu'ya hakim olan rehavetin, seçim sonrasında ortadan kalkmasını umuyoruz. Türkiye ekonomisinde çözüm bekleyen yapısal sorunların bir süredir siyasetin gölgesinde kaldığı ve gereken önemi bulamadığı hepimizin malumu. Önümüzdeki günlerde gerek başbakan gerekse ekonomi yönetiminin krizsiz belirlenmesi tedirginliği de ortadan kaldırır. Bu çerçevede ekonomide bekleyen önlemlerin devreye sokulması, bu senenin son çeyreğinde ve gelecek sene elde edeceğimiz büyüme oranının hızlanmasını sağlayacaktır" dedi.

EKONOMİYE ODAKLANMA ZAMANI

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar da yayımladığı mesajda, "Yeni hükümetimizin oluşması ile artık gündemin ekonomi olması en büyük beklentimiz'' ifadelerine yer verdi. TÜSİAD'dan yayımlanan mesajda ise, uzlaştıcı bir tutumla reformların yapılmasının gerekliliğine dikkat çekilirken, "İş dünyası olarak yeni Cumhurbaşkanımızdan öncelikli beklentimiz, demokratikleşmenin ve kalkınmanın önünü kesme noktasına ulaşmış olan ağır kutuplaşmanın ve ayrışmanın bertaraf edilmesidir'' denildi.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi "Ekonomiye odaklama zamanı'' başlığıyla yayımladığı mesajında şunları söyledi: "Umarım bundan sonra yeni hükümet çalışmalarında da ekonomi yönetiminde çok büyük değişiklikler olmaz. Ülkenin geleceği açısından daha net görebileceğimiz bir döneme girdik. Bu nedenle yaşanan tüm gerginlikleri bir tarafa bırakarak ekonomik büyüme ve istikrar için çalışmak durumundayız.''

GERGİNLİKLER ZARAR VERİYOR

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin de Tayyip Erdoğan'ı tebrik ettiği mesajında şu görüşlere yer verdi: ''Türkiye olarak sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Suriye-Irak hattındaki çatışmalar ve beraberinde IŞİD terörü derken Türkiye ihracatı kan kaybetmeye başladı. Ekonominin yeniden siyasetin önüne geçip dünyadaki reel gelişmelere odaklanmamız gerekiyor. Yaşanan gerginlikler ciddi anlamda piyasalara zarar veriyor.''

TOBB: BELİRSİZLİKLER ARTMAYA BAŞLADI

TOBB'dan yapılan açıklamada, Artık ülkemizin daha fazla zaman kaybetmeden esas gündemine dönmesini arzu ediyoruz. Zira hem küresel iktisadi risklerin hem de yakın coğrafyamızdaki belirsizliklerin yeniden artmaya başladığı bir dönemdeyiz'' denilerek şu değerlendirmelere yer verildi: ''Böyle bir ortamda yapısal reformlara odaklanarak ekonomik yapımızı güçlendirmeli, daha sağlam bir zeminde 2023 hedeflerimize ilerlemeliyiz. "

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da, ''Türkiye gündemi böylece yeniden siyasetten ekonomiye dönecek; artık işimize bakacağız. Çünkü Türkiye'nin kaybedecek vakti yok'' derken, Türkiye ihracatçıları Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti.

Ekonomi Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.