Irak pansumanı tutmadı ihracatta kayıp sürüyor

Recep Erçin

Irak pansumanı tutmadı ihracatta kayıp sürüyor
02 Kasım 2014 Pazar 10:06

05PAZARMANSET
TİM verilerine göre, Irak’a ihracat kaybı Ekim’de yüzde 23 oldu. Böylece Irak pazarında yılın ilk on ayındaki kayıp yüzde 8.5’a ulaşarak 800 milyon dolar oldu. Irak’a ihracat IŞİD nedeniyle Haziran’dan beri azalıyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ekim ayı ihracat rakamlarını Kırklareli’nde açıkladı. Buna göre Ekim ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.7 artışla 12 milyar 598 milyon dolar olurken, yılın ilk 10 ayındaki toplam ihracat da yüzde 5.6 artışla 131 milyar 140 milyon dolar oldu.
Kırklareli Valisi Esengül Civelek, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın da katıldığı ihracat rakamları toplantısında konuşan TİM Başkanı Büyükekşi, Trakya’nın incisi Kırklareli’nin 2013 yılında 155 milyon dolar ihracat yaptığını hatırlatarak, işadamlarına teşvikte 2. bölge kapsamında olan kente yatırım yapmaları için çağrıda bulundu.
EN ÇOK KAYIP ÇELİKTE
Büyükekşi’nin verdiği bilgilere göre, ihracatta Irak pazarında kayıp sürdü. Haziran’da yüzde 21, Temmuz’da yüzde 46, Ağustos’ta yüzde 27, Eylül’de yüzde 14 gerileyen Irak’a yapılan ihracattaki kayıp Ekim’de de geçen yıla göre yüzde 23 oldu. Böylece yılın ilk on aylık döneminde toplam ihracat kaybı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8.5 oldu. Büyükekşi, Irak’taki kaybın toplam miktarının 800 milyon dolar olduğunu kaydetti ve ‘’Bunun 470 milyon dolarını çelik ürünleri ihracatı, 104 milyon dolarını kimyevi maddeler ihracatı, 98 milyon dolarını da ağaç ve orman ürünleri oluşturdu’’ dedi. Rakamlara bakıldığında IŞİD terörü nedeniyle Haziran’dan beri gerileyen Irak’a ihracatın, komşu ülkeler üzerinden sağlanması da durumu kurtaramadı.
SIFIRLANMASINA KARŞI
Geçen ay açıklanan 2015-2017 Orta Vadeli Program (OVP) hakkında da değerlendirmelerde bulunan Büyükekşi, OVP’nin gerek bölgesel gerek küresel tüm riskler dikkate alınarak en olumsuz senaryoya göre hazırlandığını söyledi. OVP’de dikkat çeken bir noktanın, net ihracatın büyümeye katkısının 2015’te sıfırlanacağı, daha sonra ise negatife geçeceği öngörüsü olduğunu belirten TİM Başkanı, her halükarda ihracatın net katkısının mutlaka yüzde 1-1.5 puanlarda tutulması gerektiğini düşündüklerini ifade etti.
KANUN DEĞİL VİCDAN ÖNEMLİ
Karaman Ermenek’te yaşanan maden ocağı kazasına da değinen TİM Başkanı Büyükekşi, “Hepimiz iyi biliyoruz ki maden kazalarında ‘kanuni şartlar’ kadar ‘vicdani şartlar’ da önemli. Çünkü kanun ve mevzuat ancak asgari olarak yapılması gerekeni tarif eder.  İşletme sahibinin ise ‘önce emniyet’ demesi gerekir. Toplum olarak gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek için ölümlü kazaları ortadan kaldırmanın yolunu bulmak gerekiyor. Bu anlamda işletmelerde toplam kalite yönetimi felsefesinin benimsenip uygulanmasını, insani çalışma ortamları tasarlanmasını oldukça önemli görüyoruz. Eğer insanı merkeze koymadan üretirsek bu sadece ‘büyüme’ olur, ancak insanı merkeze koyarsak ‘kalkınma’ gerçekleşir’’ diye konuştu.
GEMİ VE YAT SEKTÖRÜNDE REKOR
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından açıklanan Ekim ayı rakamlarından öne çıkan diğer bazı başlıklar şöyle oldu: Ekim ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 713 milyon dolarla otomotiv sektörü yaparken, kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 1 milyar 508 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ise 1 milyar 503 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.
Ekim ayında en fazla ihracat artışını yüzde 267 ile gemi ve yat, yüzde 91 ile tütün ve yüzde 70 ile mücevher sektörleri yakaladı. Ekim ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu.
MISIR’A İHRACAT YÜZDE 79 ARTTI
En yüksek ihracat artışı yüzde 79 ile Mısır’a gerçekleşti. Mısır’ı yüzde 72 artışla İran ve yüzde 48 artışla Kanada takip etti. Ekim ayı ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle oldu; Umman’a ihracat yüzde 348  artarken, Peru’ya yüzde 228 ihracat artışı yakalandı.
Ekim’de AB’ye ihracat yüzde 8 artarken, Orta Doğu’ya yüzde 3, Afrika’ya yüzde 13 arttı. En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran yüzde 16 ile Denizli oldu. Denizli’yi yüzde 11 artış ile İstanbul ve Mersin takip etti. Kırklareli’nin Ekim ayı ihracatı yüzde 79 artarak 26 milyon dolara, ilk 10 aylık ihracatı da yüzde 59 artarak 219 milyon dolara yükseldi.
Recep Erçin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.