İhracatçı faizden umudu kesti

İhracatçı firmalar politika faizinin yıl sonunda yüzde 8 civarında olmasını bekliyor. Halen yüzde 8.25 olan faiz oranına bakıldığında ihracatçılar, Ekonomi Bakanı’nın aksine faiz indiriminden umudu kesmiş görünüyor Türkiye...

İhracatçı faizden umudu kesti
06 Ağustos 2014 Çarşamba 06:34

05manset2

İhracatçı firmalar politika faizinin yıl sonunda yüzde 8 civarında olmasını bekliyor. Halen yüzde 8.25 olan faiz oranına bakıldığında ihracatçılar, Ekonomi Bakanı’nın aksine faiz indiriminden umudu kesmiş görünüyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) İhracatçı Eğilim Araştırması 2014 yılı 2. çeyrek sonuçları ve Temmuz-Eylül dönemi beklentileri açıklandı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin açıkladığı sonuç ve beklentilere göre; ankete katılan ihracatçı firmaların yıl sonu T.C. Merkez Bankası politika faizi beklentisi yüzde 8.02 oldu. Böylece, her ne kadar iş dünyası ve hükümet kanadından ekonominin canlanması için faiz indirimi baskıları yapılsa da ihracatçı firmalar Merkez Bankası’nın faizde daha fazla indirim yapmasını beklemiyor.

İHRACATÇININ BEKLENTİSİ BAKAN’DAN FAKLI

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Ocak ayının sonunda aldığı olağanüstü kararla dövizdeki tırmanışı dengelemek için politika faizini 5.5 puan birden artırarak yüzde 10’a çıkarmıştı. O tarihten sonra son üç ayda üç kez faiz indirimi (1.75 puan) yapan Merkez Bankası, politika faizini yüzde 8.25’e indirmişti.

İhracatçı firmaların beklentisine göre faizlerde en fazla 0.25 puanlık bir indirim daha olabilir. Sonuçların açıklandığı toplantıda ihracatçıların istemelerine rağmen neden faiz indirimi beklemediklerini Büyükekşi’ye sorduğumuzda, bu durumun yüksek seyreden enflasyondan kaynaklandığını kaydetti.

TİM’deki toplantının yapıldığı saatlerde önceki gün açıklanan ve yüzde 9.32 düzeyinde gerçekleşen enflasyon rakamlarına ilişkin bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, “Beklentilerin üzerinde gelen enflasyonun, bir sonraki PPK toplantısında faiz indirilmemesi gerektiğine yönelik ortaya çıkabilecek yorumların tam tersine faiz indirimine; üreten, yatırım ve ihracat yapan piyasaların beklentilerini karşılayıncaya kadar devam edilmesi gerektiğini savunuyor ve Merkez Bankamızı destekliyoruz’’ dedi.

Büyükekşi’ye Bakan Zeybekci’nin açıklamasını hatırlattığımızda, Avrupa Merkez Bankası örneğini vererek negatif faizin de uygulanabileceğini bunun da bir görüş olduğunu dile getirdi.

YÜZ İHRACATÇIDAN 42’Sİ DIŞ FİNANSMAN KULLANACAK

Anket sonuçlarına bakıldığında ihracatçı firmaların yüzde 39’u yılın ikinci çeyreğinde dış finansman talebinde bulunmuş. Yılın üçüncü çeyreğinde dış finansman talebinde bulunacağını belirten firmaların oranı da yüzde 42.2’ye çıkıyor. Dış finansman ihtiyacını özel bankalardan karşıladığını belirten firmaların oranı yüzde 75 gibi yüksek düzeyde oluşmuş.

Rakamlara bakıldığında 2010’un ilk çeyreğinde yüzde 29 olan dış finansman talebi yıllar itibarıyla artarak 2013 sonunda yüzde 41.6 olmuş.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde beklenen rakam da yüzde 42.2 yani her yüz ihracatçıdan 42’si dışarıdan kaynak bulma ihtıyacı duyuyor.

KRİZLERE RAĞMEN İHRACAT ARTACAK

Diğer yandan Irak, Suriye ve Mısır’da yaşananlar ile Ukrayna-Rusya gerilimi ve İsrail-Filistin’deki duruma rağmen ankete katılan ihracatçı firmaların yüzde 42’si önümüzdeki dönemde ihracatta artış bekliyor.

İhracatçıların ilk 3 büyük sorunu, enerji maliyetleri, dövizdeki hareketlilik ve hammadde fiyatlarındaki yükseklik olurken, firmalar, 2014 üçüncü çeyreğinde yaklaşık 114 bin yeni istihdam yaratmayı planlıyor.

Recep Erçin


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.