Hükümete bir darbe de Danıştay'dan geldi

Danıştay, Eti Alüminyum, Kuşadası ve Çeşme Limanları, SEKA ve TÜPRAŞ'ın satışına yönelik mahkeme kararlarını yok sayan Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu Danıştay, Bakanlar Kurulu'nun Eti Alüminyum,...

Hükümete bir darbe de Danıştay'dan geldi
27 Aralık 2013 Cuma 13:21

6darbe

Danıştay, Eti Alüminyum, Kuşadası ve Çeşme Limanları, SEKA ve TÜPRAŞ'ın satışına yönelik mahkeme kararlarını yok sayan Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu

Danıştay, Bakanlar Kurulu'nun Eti Alüminyum, Kuşadası ve Çeşme Limanları, SEKA ve TÜPRAŞ'ın hisselerinin satışına yönelik mahkeme kararlarını yok sayan 'özelleştirme uygulamalarının yargı dışında bırakılması' kararının yürütmesini durdurdu.

11 Haziran 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararında, Özelleştirme İdaresi uygulamalarında yargı devre dışına bırakılmıştı. Kararda, "Özelleştirme İdaresi'nce devir ve teslim işlemleri tamamlanmış olan özelleştirme işlemleri hakkında verilen yargı kararlarının uygulanmasında çıkan fiili imkansızlık nedeniyle, Eti Alüminyum A.Ş.nin yüzde 100 hissesinin satış yöntemiyle özelleştirilmesi, Türkiye Denizcilik İşletmesinin Kuşadası ve Çeşme Limanları'nın işletme hakkı verilerek özelleştirilmesi, SEKA Balıkesir İşletmesi'nin varlık satışı yöntemiyle özelleştirilmesi ile Türkiye Petrol Rafineleri A.Ş.'nin yüzde 14.76 hissesinin borsada satılmasını iptal eden yargı kararıyla ilgili olarak geriye ve ileriye yönelik her hangi bir işlem tesis edilmemesi" kuralı getirilmişti.

Hukuk devletine ve anayasaya aykırı

Kararın hukuk devleti ilkelerine ve anayasaya aykırı olduğunu kaydeden avukat Nilgün Öğünçlü, yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açtı. Öğünçlü, kararla usulsüzlüklerin yasallaştırılmaya çalışıldığını ifade ederek, fiili imkansızlık gerekçesi ile hukuka aykırı idare işleminin korunmasının hukuka güveni sarsacağını belirtti. Öğünçlü dava dilekçesinde, "Fiili imkansızlık doğru olmayan, dayanaksız, eğreti bir gerekçedir. Örneğin TÜPRAŞ'ın hisselerinin özelleştirilmesine dair işlemin geri alınması konusunda hiçbir engel, fiili imkansızlık yoktur. Yine Kuşadası Limanı özelleştirmesinde geri dönüş çok kolaydır. Borçlar Hukuku çerçevesinde sözleşme gereğince yapılanlar iade edilecektir. Somut durumda liman işletmecisi devir tarihinden sonra hukuka aykırı yapılar yapmış, bunlarla ilgili yıkım kararı verilmiştir. Hukuka aykırı imalatları nedeni ile hak iddiasında bulunması mümkün değildir. Aynı şekilde Bakanlar Kurulu'nda belirtilen diğer özelleştirmelerinde iadesi için kurallar devir teslim sözleşmelerinde vardır" görüşünü savundu.

Sınırsız yetki olmaz

Danıştay, Öğünçlü'nün başvurusunu inceledi. Danıştay 13'üncü Dairesi tarafından oybirliği ile alınan kararda, Bakanlar Kurulu kararında hukuka uygunluk bulunmadığı ifade edildi. Kararda, "2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27'nci maddesinde öngörülen şartlar gerçekleştiğinden dava konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütülmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verildi" denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.