Hindistan’dan DTÖ’ye Bali resti

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) 20 yıllık tarihindeki dünya ticaretinin kolaylaştırılmasını hedefleyen ilk Küresel Ticaret Anlaşması Hindistan’ın karşı çıkmasıyla suya düştü Dünya Ticaret Örgütü’nün...

Hindistan’dan DTÖ’ye Bali resti
04 Ağustos 2014 Pazartesi 11:13

05manset

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) 20 yıllık tarihindeki dünya ticaretinin kolaylaştırılmasını hedefleyen ilk Küresel Ticaret Anlaşması Hindistan’ın karşı çıkmasıyla suya düştü

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) geçen Aralık ayında Bali’deki 9. Bakanlar Konferansı’nda kararlaştırılan anlaşma protoklünün imzalanması için son süre geçen hafta Cuma günü doldu. DTÖ’nün Başkanı Roberto Azevedo, Cenevre’deki Genel Konsey toplantısına katılan 160 üye devlet temsicisinin önüne çıkarak, “Küresel ticaretin kolaylaştırılması için gerekli gümrük anlaşmasının saptanan süre içinde imzalanamadığını’’ bildirdi.

Örgüt üyeleri arasındaki görüş farklılıklarını gidermek için son dakikaya kadar her şeyi denediklerini, ancak başarılı olamadıklarını söyleyen Brezilyalı Azadevo, Dünya Ticaret Örgütü’nün şu an itibarıyle “belirsizliklerle dolu bir süreç içerisine girmiş olmasına’’ dikkat çekti.

YOKSULLARI SAVUNAN ÇIKIŞ

Dünya Ticaret Örgütü’nün Aralık ayında Bali’de gerçekleştirdiği Bakanlar Konferansı’nda, eski Hindistan Ticaret Bakanı Anand Şarma, imzalanacak Küresel Ticaret Anlaşması’ndaki “Gıda sübvansiyonlarının kaldırılması’’ maddesine itirazda bulunmuştu.

Şarma, “Hindistan için yoksullara gıda yardımı pazarlık konusu olamaz’’ diyerek, 820 milyon yoksul insanın gıda kaynaklarının süresiz sübvanse edilmesini istemişti. Aksi halde “anlaşmayı bloke edeceğini’’ açıklamıştı. BRICS beşlisi içinde yer alan Hindistan, 2017 yılına kadar sürecek gıda yardımı garantisini kabul ettirerek, ayrıcalıklı bir statüyle Bali paketine onay vermeyi kabul etmişti. 2017 yılına kadar sürecek bir geçiş sürecinde “sübvansiyonlar konusunda nihayi bir karar alınmasında’’ uzlaşılmıştı.

MODİ İTİRAZ ETTİ

Ancak yeni seçilen ulusalcı Hindistan hükümeti “geçiş dönemine’’ itiraz etti. Başbakan Narendra Modi “Bundan önceki hükümetin kararlarının kendisini bağlamadığını’’ açıkladı. Modi, liberalleştirilmiş Küresel Ticaret Anlaşması’nın (Bali paketi) onayını “ülkesinin milyonlarca yoksul vatandaşı için temel gıda maddelerinin kalıcı bir ayrıcalıkla desteklenmesi’’ koşuluna bağladı. Fakat, Hindistan Başbakanı’nın bu şartı DTÖ üyelerinin çoğunluğu tarafından reddediliyor. Forbes’ta yer alan bir habere göre de, Hindistan basınında hükümetinin bu tutumu “Batı’ya karşı bir zafer’’ olarak değerlendirildi.

ABD ÜZÜLDÜ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ticaret Bakanı Penny Pritzker’de birer açıklama yaparak, Yeni Delhi’de Hindistan’ın yeni seçilen Modi hükümetiyle görüşerek, ikna etmeye çalıştıklarını açıkladılar. Diğer yandan ABD’nin Ticaret Temsilcisi Michael Fromann, “Bir avuç üyenin Bali’de verdikleri taahhütleri bozma kararı almasını Amerika’nın üzüntüyle karşıladığını’’ belirtti. ABD’nın diğer üst düzey diplomatlarından da benzer açıklamalar geldi.

DTÖ’nün ABD Büyükelçisi Michael Pauke’de 160 üyeli örgütün Cenevre’de tartışmasız biten oturumundan sonra üzüntüsü ve hayal kırıklığını dile getirerek, “Çok küçük bir grup üye ülkenin Bali’de Bakanlar Konferansı’nda tartışılan yükümlülükleri karşılama konusunda isteksiz olmaları, anlaşmayı engelledi’’ açıklamasını yaptı.

DTÖ’nün İsviçre Temsilcisi Büyükelçi Remigi Winzap da karamsar bir tablo çizerek, Bali’de alınan kararların hayata geçirilmesinin artık belirsizlik taşıdığına işaret etti. Winzap, “Küresel ticaret sisteminin böylelikle çok zayıflamış olduğunu’’ vurguladı.

AVUSTRALYA’DAN DESTEK

Avustralya Ticaret Bakanı Andrew Rob, yaptığı değerlendirmesinde “Anlaşmayı sağlayamamış olması DTÖ için ciddi bir darbedir’’ dedi. Avustralya hükümetinin, Hindistan’ın durumunu anlayışla karşıladığını vurgulayan Robb, “Ticaretin kolaylaştırılmasını destekliyoruz ama, burada söz konusu olan 700 milyon insanın kaygısı ve ihtiyacıdır” ifadelerini kullandı.

KÜBA DA KARŞI

Liberalleştirilmiş Küresel Ticaret Anlaşması’na Hindistan dışında Venezuela ve Küba da karşı çıkıyor. Venezuela ve Küba, DTÖ Genel Konseyi’nden izole edilmiş olmalarına rağmen, itiraz hakları bulunuyor.

DTÖ’nün kararları ancak tüm üyelerin onayı ile yürürlüğe giriyor. Küba, ABD’nin bölgede uyguladığı ticari ambargolar nedeniyle anlaşmayı, Bolivya, Venezuela ve Nikaragua adına veto ediyor.

BATI’NIN ISRARI

DTÖ küresel ticaretin kolaylaştırılması için gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması (kaldırılması) için 17-18 sene Katar’ın başkenti Doha’da toplandı ve büyük uğraş verdi. Geçen yıl Aralık ayında Endenozya’nın Bali Adası’nda gerçekleştirilen DTÖ 9. Bakanlar Konferansı’nda ilgili anlaşma için uzlaşı sağlanmıştı.

Bali paketi 20 yıllık Doha sürecinin meyvesi olarak görülüyordu. Bali paketinde üç önemli madde öne çıkıyor: Gümrüklerin kaldırılarak dünya ticaretinin kolaylaştırılması, tarımsal alanda sübvansiyonun azaltılması, yoksulluğun yaygın olduğu az gelişmiş ülkelere daha fazla parasal kalkınma yardımı verilmesi.

Her üç madde de tercümesi tam yapıldığıda, Batı’nın özellikle az gelişmiş ülkelerin egemenliğine büyük darbesi anlamına geliyor. Küresel uzmanlar, “bu anlaşmaların sadece güçlü olana’’ hizmet ettiğini sürekli hatırlatıyor. Anlaşmanın imzalanamamasının ABD ve AB’de uyandırdığı düş kırıklığının nedeni bu şekilde izah ediliyor.

DTÖ’nün anşalmanın imzalanması için Eylül ayında tekrar girişimde bulunacağı bildirdi.

Gönül Kenter


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.