Hava-İş'in yeni yönetimi sözleşmeyi anlatamadı

THY ile Hava-İş Sendikası arasında anlaşma sağlandı. 17 bin çalışanı ilgilendiren toplusözleşme görüşmesi imza ile noktalandı. Ancak ayrıntılara ilişkin bilgilendirilmeyen çalışanlar yeni yönetime tepki gösterdi Hava-İş...

Hava-İş'in yeni yönetimi sözleşmeyi anlatamadı
21 Aralık 2013 Cumartesi 14:56

havais

THY ile Hava-İş Sendikası arasında anlaşma sağlandı. 17 bin çalışanı ilgilendiren toplusözleşme görüşmesi imza ile noktalandı. Ancak ayrıntılara ilişkin bilgilendirilmeyen çalışanlar yeni yönetime tepki gösterdi

Hava-İş Sendikası'nın 7-8 Aralık tarihinde gerçekleşen 27. Olağan Genel Kurulu'nda seçilen yeni yönetim kurulu işe hızlı başladı. İlk işleri 15 Mayıs 2013'te başlayan grevi bitirmek oldu. Hava-İş'in yeni Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, THY yönetimiyle ilk temasında 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'ni (TİS) imzaladı. Sendikadan yapılan açıklamada, aynı zamanda 29 Mayıs'ta grev haklarının ellerinden alınmasına karşı özverili çalışmama haklarını kullandıkları için işten atılan 305 kişinin de işe iadesi konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi.

'Mutlu sona ulaştık'

24. Dönem Toplu iş sözleşmesi 01.01.2013-31.12.2015 tarihlerini kapsayacak şekilde imzalandı. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ve yönetim kurulu üyeleri ile THY A.O. yönetimi arasında yapılan görüşmelerde mutabakata varıldı. Anlaşmadan sonra grev çadırına giderek grev pankartını bizzat kaldıran Genel Başkan Ali Kemal Tatlıbal şu açıklamayı yaptı:

"Göreve talip olduğumuzda çatışan değil çalışan bir sendika sloganıyla yola çıktık. 305 arkadaşımızın tekrar işine dönmesi ve grevdeki mağduriyetin giderilip tüm üyelerimizi kucaklamak üzere müzakereleri yürüttük ve mutlu sona ulaştık. Öncelikle tüm üyelerimize hayırlı uğurlu olmasını yüce Allah'tan niyaz ederiz."

İşe girişte uygulanan part-time çalışma kaldırıldı

Yapılan anlaşmaya göre, ücretlere 1 yıl %5 + %3 takip eden yıllar içinse her altı ayda bir %3 oranında ücret artışı yapılacak. Enflasyonun %3'den yüksek olması halinde fark 6 aylık dilimler halinde ücretlere yansıtılacak. Tüm üyelere bir defaya mahsus olmak üzere 2013 yılında çalıştıkları gün sayısına orantılı olarak 5.500 TL brüt ödeme yapılacak. Sosyal yardım ödemesinde ve diğer sosyal haklarda da önemli kazanımlar elde edildiği ifade edildi. Kabin memurlarının yeni işe girişlerinde uygulanan part-time çalışma kaldırıldı. Rev 3 Uçuş Prosedürü'nün kaldırılması hususunda da mutabakat sağlandı.

Üyelerden 'Neye imza attık' tepkisi

THY Yönetimi ile imzalanan toplusözleşmenin ardından grevdeki çalışanlar ile işten çıkarılan 305 personel dün Hava-İş Genel Merkezi'ne geldi. Toplusözleşmenin ayrıntılarının kendilerine iletilmediğini söyleyen Hava-İş üyeleri, sendikadan ayrıntılara ilişkin açıklama yapılmasını istedi.

Bu sırada kimin olduğu bilinmediği ifade edilen şahsın çalışanların üstüne yürüdüğü iddia edildi. Hava-İş üyeleri görüşmede, "Sözleşmeyi gösterin yeter. Biz neye imza attık onu öğrenmek istiyoruz. Toplusözleşme maddelerini okuduktan sonra biz buradan çıkacağız" dedi. İşçiler, toplusözleşmenin imzalandığına ilişkin kendilerine bilgi verilmediğini de eleştirdi. Hava-İş yöneticisi, çalışanların taleplerini Hava-İş Yönetim Kurulu'na iletmek üzere üst kata çıktı.

'İşçiler burada sendika nerede'

O sırada işçiler, "İşçiler burada sendika nerede" şeklinde slogan attı. İşçiler, işe yeni alınan personelin tam maaşın yüzde 55'ine denk gelen ücretle işe başlayacağına ilişkin maddenin kabul edilemez olduğunu ifade etti. İşçiler, bir önceki sözleşmede yer alan ve personelin işe iade davası açma ve kıdem tazminatı hakkını barındıran maddenin yer almadığını iddia etti.

305 için komisyon kuruldu

Öte yandan sendika çalışanı bir bayan, Hava-İş Yönetim Kurulu'nun, Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesinde çalışan basın emekçilerinin genel merkezi terk etmesi gerektiğini söylediğini bildirdi. Bunun üzerine Yönetim Kurulu ile görüşme talebimiz oldu. Talebimize olumlu yanıt geldi. Yapılan görüşmede, kamera ve fotoğraf çekimi yasaklanırken Hava-İş Genel Sekreteri Yasin Sevgili sorularımızı yanıtladı. Sevgili, toplusözleşme imzalanırken grevin sonlandırılmasını ve işten çıkarılan 305 personelin işe iadesini göz önünde bulundurduklarını söyledi. İşten çıkarılan 305 personel için bir komisyon oluşturma kararı aldıklarını belirten Sevgili, THY'den 3, sendikadan da 3 kişinin bu komisyonda yer alacağını ifade etti. Sevgili, komisyonun 305 personelin hangi koşullarla işe gireceğini belirleyeceğini ve detaylar üzerinde çalışacağını söyledi.

Üyelerin, önceki toplusözleşmelerde 4857 sayılı İş Kanunu'na atıfta bulunan maddenin bu sözleşmede yer almadığı iddiasına ise Sevgili, toplusözleşmeyi göstererek yanıt verdi. Sevgili, yanlış anlaşılmalara sebep vermemek için sözlü bilgilendirmeyi avukatları aracılığıyla yapacaklarını belirtti. Daha sonra bir kısım çalışan ile görüşüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.