Halkbank'tan Kart borcu olan işadamına 575 milyon dolar kredi!

Öte yandan Wall Street Journal Türkiye'de yer alan bir haberde, söz konusu takipteki alacaklardaki artışın Yıldızlar SSS Holding’e verilen ve tahsil edilemeyen krediden kaynaklandığı bilgisi yer aldı. Aydınlık / Ankara

Halkbank'tan Kart borcu olan işadamına 575 milyon dolar kredi!
06 Kasım 2014 Perşembe 15:36

05sayistay

Türkiye'nin en büyük ikinci kamu bankası olan Halk Bankası’nın kart borcunu bile ödeyemeyen işadamına 575 milyon dolar kredi verdiği, teminat olarak da hazine arazisini gösterdiği ortaya çıktı

TBMM KİT Komisyonu Halk Bankası’nın 2011 ve 2012 yılı hesaplarını denetlemek üzere yaptığı toplantıda Sayıştay’ın hazırladığı rapor ortalığı karıştırdı. Evinde ayakkabı kutusunda 4.5 milyon dolar ele geçirilen Süleyman Aslan’ın Genel Müdür olduğu dönemde AKP’ye yakınlığı ile bilinen bir işadamına 575 milyon dolar kredi verildiği ve kredi için gerekli şartların yerine getirmediği ortaya çıktı.
Bankanın, Eylül ayı itibarıyla ‘takipteki alacak’ listesine aldığı kredi komisyonda sert tartışmalara yol açtı. Komisyona “gizli” ibareli olarak gönderilen Sayıştay raporunda söz konusunu kredi “İstanbul Anadolu Kurumsal Şubesi’nin 4787 müşteri nolu Grup Firmaları” ifadesiyle yer aldı. Firma riskli firmalar arasında yer almasına rağmen banka firmaya kredi vermeyi sürdürdü.

TEMİNAT 8 MİLYON!

Sayıştay raporunda, firmanın aldığı krediler için  ipotek  gösterdiği gayrımenkuller üzerinde  başka banka ve finans kuruluşlarının ‘ipotekleri’ olduğu vurgulanırken, 575 milyon dolarlık kredi için firmadan aldığı net ipotek değerinin sadece 8 milyon lira olduğu bildirildi.
Banka uzmanları firmaya kredi verilmemesi gerektiği yönünde rapor  yazmalarına rağmen banka yönetiminin kredi verdiği de kaydedilen raporda, “firmanın faiz ve kur riski taşıdığı, yatırımlarını kısa vadeli kaynaklarla finanse etmesi nedeniyle 92 milyon liralık sermaye açığı oluştuğu, Temmuz 2011 itibariyle 1.8 milyar lira memzuç riski olduğu; Eylül 2011 itibariyle de firmanın toplam kredi riskinin 1.2 milyar dolara ulaştığı; 54 milyon TL zarar eden Grubun net işletme sermayesi açığının ise 479 milyon TL’ye ulaştığı” tespitlerinin yer aldığı belirlendi.

MİLYAR DOLARLIK RİSK

Sayıştay raporunda 575 milyon dolar kredi verilen firma ile ilgili olarak şu tespitler yer aldı: “Eylül 2013 tarihi itibarıyla Halk Bankası’na olan nakit ve gayri nakit riskleri 909 milyon TL’ye, Halk Bankası’na olan risklerle beraber bankalara olan toplam nakit ve gayri nakit risklerinin ise 2.5 milyar TL’ye ulaşmış olan Grubun kredi ve faiz ödemelerinde yaşadığı zorluklar artarak devam etmektedir. Grubun Halk Bankası iştiraki olan Halk Finansal Kiralama A.Ş.’ye de 35.5 milyon ABD doları borcu bulunmaktadır.”

ZOR SORULAR

Komisyonda yapılan görüşmelere dönemin banka genel müdürü Süleyman Aslan rapor alarak katılmadı. Görüşmelerde CHP Milletvekilleri Kamer Genç, Aykut Erdoğdu, Alaattin Yüksel, Mevlüt Dudu banka yöneticilerine,  “SSK borcunu ödeyemeyen, kredi kartı borcu, onlarca icra dosyası, karşılıksız çeki senedi, başka bankalara ödenmeyen yüz milyonlarca borcu olan bir firmaya 575 milyon dolar krediyi nasıl verdiniz” sorularını yöneltti.

SAYIŞTAY DENETÇİLERİNE DAVA

Sayıştay denetçilerinin ortaya çıkan usulsüzlüklere rağmen ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmamaları CHP’li komisyon üyelerince tepkiyle karşılandı. CHP Milletvekili Haydar Akar, bu krediyi verenler hakkında suç duyurusunda bulunmayan Sayıştay denetçileri hakkında da suç duyurusunda bulunacağını bildirdi. Akar, “Sayıştay 2011 yılındaki denetiminin ardından bu suç duyurusunda bulunmuş olsaydı bu kredi batmayacaktı” dedi.
Bu arada komisyonda muhalefet milletvekillerinin sık sık, “ayakkabı kutusundaki 4.5 milyon liranın nereden geldiği bu krediyle ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandıkları duyuldu.

SORUNLU KREDİLER REKOR KIRDI
Halk Bankası geçen günlerde yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilanço sonuçlarını açıkladı. Buna göre, bankanın takipteki alacaklarının bir önceki çeyreğe göre yüzde 50 oranında arttığı görülmüştü.
Böylece bankanın sorunlu kredileri 1.1 milyar TL artarak toplamda 3.6 milyar TL'yi aştı.
Öte yandan Wall Street Journal Türkiye'de yer alan bir haberde, söz konusu takipteki alacaklardaki artışın Yıldızlar SSS Holding’e verilen ve tahsil edilemeyen krediden kaynaklandığı bilgisi yer aldı.

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.