Halkbank'ın 3.9 milyon hissesi ABD'li yatırım şirketinin elinde

Başbakan Tayyip Erdoğan, 'Halkbank'ı yedirmeyiz' dedi ama Halkbank'ı zaten yabancılara yedirmiş! Çünkü Banka'nın Borsa'da işlem gören hisselerinin yüzde 78'i yabancıların elinde Başbakan Tayyip...

Halkbank'ın 3.9 milyon hissesi ABD'li yatırım şirketinin elinde
24 Aralık 2013 Salı 13:12

6halkbnk

Başbakan Tayyip Erdoğan, 'Halkbank'ı yedirmeyiz' dedi ama Halkbank'ı zaten yabancılara yedirmiş! Çünkü Banka'nın Borsa'da işlem gören hisselerinin yüzde 78'i yabancıların elinde

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'yi sarsan yolsuzluk operasyonu bağlamında söylediği, "Halkbank'ı yedirmeyiz" sözleri havada kaldı. Çünkü, AKP hükümeti, "dış saldırı altında" dediği Halbank'ın borsadaki hisselerinin yüzde 78.5'i yabancıların elinde bulunuyor. Türkiye Halk Bankası, halka arz edildiğinde dünyanın en büyük yatırım fonu şirketlerinden olan Amerika merkezli BlackRock 3.9 milyon Halkbank hissesi almış olması da soru işaretlerini beraberinde getirdi. ABD yönetiminin, BlackRock şirketinin Halkbank hisselerini almasına yeşil ışık yakması, "Washington yönetimi, Halkbank'ın İran ile olan ilişkisiyle sağlayacağı gelirden BlackRock'un da nemalanmasına göz yumdu" değerlendirmelerini beraberinde getirdi.

Tayyip'in sözleri havada kaldı

İki bakan oğlunun tutuklandığı yolsuzluk operasyonunu kapatmak için sürekli yeni gerekçeler üreten Başbakan Erdoğan, yürütülen soruşturmanın odak noktasında bulunan Halkbank için, "yedirmeyiz" demişti. Erdoğan, Haziran Ayaklanması sırasında yaptığı gibi yine "dış güçleri" işaret ederek, "Nisan 2013'te ABD'de Halkbank'a yönelik bir operasyonun planları yapıldı. Hatta hatta bunu kongreye getirmek istediler. Bankanın uluslararası piyasalardaki çalışmalarına ket vurmak istediler. Bunu engelleyince rahatsız oldular" demişti.

Ancak, Erdoğan'ın bu sözleri havada kaldı. Çünkü, Halkbank'ı yabancıların hedef aldığını ileri süren Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde Halkbank'ın borsadaki hisselerinin dörtte üçünden fazlası yabancılara satıldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) ait olan ve yüzde 25 hissesi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören Halkbank'ın yüzde 20.8'ine tekabül eden kısmı geçen yıl halka arz edilmişti. Halkbank'ın piyasa değeri ise yaklaşık 19 milyar lira.

Şirket, New York merkezli

Halkbank'a yabancıların gösteriği ilgide en fazla dikkat çeken şirket ise New York merkezli büyük yatırım kuruluşu BlackRock oldu. Söz konusu yatırım şirketi, halka arz edildiği zaman Halkbank'ın 3.9 milyon hissesini satın aldı. 2.1 trilyon dolarlık bir hisse senedi portföyüne sahip olan ve aynı zamanda dünyanın en büyük 30 şirketi arasında yer alan BlackRock, 1.2 trilyon dolarlık tahvil portföyüyle önemli bir gücü elinde tutuyor.

ABD'de yer alan pek çok yatırımcı şirketi dünyanın en etkili finansal kurumu olarak tanımlıyor. Şirket, ABD Hazinesi ve ABD Merkez Bankası FED ile 130 milyar dolarlık bir kontrata sahip bulunuyor.

Şirket hisseleri neden satmadı?

İşte bu durum, soru işaretlerini beraberinde getirdi. ABD yönetiminin, BlackRock şirketinin Halkbank hisselerini almasına yeşil ışık yakması, "Washington yönetimi, Halkbank'ın İran ile olan ilişkisiyle sağlayacağı gelirden BlackRock'un da nemalanmasına göz yumdu" değerlendirmelerini beraberinde getirdi.

Öte yandan, yolsuzluk operasyonu sonrasında hisse senetlerinin değerenin düşeceğinin kesin olacağı dikkate alındığında, Erdoğan'ın savunduğu gibi bu operasyonda ABD'nin parmağının olması, BlackRock'un da zarar etmesi anlamına geliyor. Bu da, yönetimle yakın ilişkisi olan şirketin, neden operasyonu önceden haber alıp elindeki hisse senetlerini satmadığı ve zarar etmeyi göze aldığı sorusunu gündeme getiriyor.

Deniz Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.