En çok parayı kiraya harcadık

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı 2012 yılı Hanehalkı Bütçe Araştırması'na...

En çok parayı kiraya harcadık
05 Eylül 2013 Perşembe 16:11

6daire

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı 2012 yılı Hanehalkı Bütçe Araştırması'na göre, hanehalkları bütçelerinden en fazla payı konut ve kira harcamasına ayırdı.

Araştırmaya göre; Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25.8 oranıyla konut ve kira harcamaları alırken, harcamaların yüzde 19.6'sı gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu. Türkiye genelinde yapılan harcamalar içinde sağlık harcamalarına yüzde 1.8 ve eğitim hizmetleri harcamalarına da yüzde 2.3 oranında pay ayrıldı.

Gelirin yüzde 60'ı kiraya gitti

TÜİK'e göre, Türkiye'de hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması da 2 bin 366 lira oldu. Bu hesap dikkate alındığında ailelerin ortalama kira ve konut gideri 615 lira civarında çıkıyor. Asgari ücretin 800 liranın biraz üzerinde olduğunu dikkate aldığımızda, asgari ücretle geçinmek zorunda kalan ailelerin bütçelerinden kiraya ayırdıkları pay yüzde 76'yı aşıyor. Asgari ücretle geçinen aileler, kira ve konut giderini ödedikten sonra geriye kalanla da ancak karnını doyurabiliyor.

Araştırmaya göre; konutla ilgili harcamalara ayrılan payın en yüksek olduğu hanehalkları yüzde 35 oranı ile temel gelir kaynağı diğer karşılıksız transfer geliri olan haneler iken yüzde 23.3 oranı ile en düşük payı ayıran hanelerin ise temel gelir kaynağı müteşebbis geliri olan hanehalkları olduğu görüldü.

Yoksul yurttaş gelirini gıdaya ayırdı

Araştırmada, 2012 yılında kentsel yerlerde 2 bin 642 lira olan hanehalkı başına aylık ortalama harcama değeri, kırsal yerlerde bin 741 lira olarak hesaplandı. Diğer yandan düşük gelirli hanehalkları, yüksek gelirli hanehalklarına göre gıdaya iki kat daha fazla pay ayırdı.

Gelire göre sıralı yüzde 20'lik gruplar itibariyle tüketim harcamalarının dağılımına bakıldığında; birinci yüzde 20'lik grupta (en düşük gelir grubu) yer alan hanehalklarının gıda harcamasına ayırdıkları pay yüzde 29 iken, beşinci yüzde 20'lik gruptaki (en yüksek gelir grubu) hanehalklarının gıda harcamalarına ayırdığı payın yüzde 14.4 olduğu görüldü.

Eğitim hizmetleri harcamalarının oranı ise birinci yüzde 20'lik grup için sadece yüzde 0.6 seviyesindeyken beşinci yüzde 20'lik grup için yüzde 4.1 oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.