Ekonomik büyüme risklere maruz kalacak

Credit Suisse Group AG’ye göre ise TL'nin kaderi Merkez Bankası’nın FED’i takip ederek, sermaye çıkışını ve kayıpları engellemek için faizleri artırıp artırmamasına bağlı. Ekonomi Servisi

Ekonomik büyüme risklere maruz kalacak
11 Ekim 2014 Cumartesi 13:32

05MANSETFOTO

ABD'de düzenlenen yıllık toplantılar kapsamında bir rapor yayımlayan IMF, Türkiye için ekonomik büyüme üzerinde aşağı yönlü riskler olduğu vurgusu yaptı. Kuruluş, enflasyon tahminini yüzde 9, büyüme tahminini de yüzde 3 olarak açıkladı  

ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Sonbahar toplantıları başladı. Toplantılar kapsamında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve T.C. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da G20 Ekonomi Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'na katıldılar.

EKONOMİ YAVAŞLADI  

Toplantıların başlamasıyla birlikte Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'nin de dahil olduğu Ortadoğu ve Güneydoğu Avrupa (CESEE) ülkelerine ilişkin "Bölgesel Ekonomik Sorunlar" raporunu yayımladı. Türkiye'ye ilişkin enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize eden kuruluş; 2014 yılı sonu için enflasyonun yüzde 9, 2015 için yüzde 7.1 olacağını öngördü. Ekonomideki büyümenin özel yatırımlardaki istikrarsızlık ve azalan tüketim harcamaları nedeniyle yavaşladığını belirken IMF, Türkiye ekonomisinin 2014 ve 2015 yıllarında yüzde 3 büyüyeceğini tahmin etti.

CARİ AÇIK YÜKSEK ÇIKACAK      

Cari açığın gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının 2014'te yüzde 5.8 ve 2015'te de yüzde 6 olacağı tahmininde bulunan IMF, Türkiye'nin nominal çıpanın yeniden tesis edilmesi ve dış dengesizliklerin azaltılması için yardımcı politikalar izlemesi gerektiğini belirtti.
Hatırlanacağı üzere hükümetin hazırladığı 2015-2017 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Programında: Büyüme; 2014 için yüzde 3.3 ve 2015 için yüzde 4, enflasyon 2014'te yüzde 9.1 ve  2015 yüzde 6, cari açık da 2014'te yüzde 5.7 ve 2015'te yüzde 5.4 öngörülmüştü.

BEKLENTİLER TERS YÖNLÜ
Güneydoğu Avrupa ve Türkiye ekonomilerindeki büyümenin ülkelere özgü nedenlerle yavaşladığına dikkat çekilen raporda, ekonomik görünümün yakın gelecekte aşağı yönlü risklere maruz kalacağı kaydedildi.
Raporda, bu tehlikelerin Avro Bölgesi'ndeki zayıf büyüme sürecinin daha da uzaması, ABD ekonomisindeki parasal normalleşmenin başlamasıyla ortaya çıkabilecek olası finansal değişkenlikler ve bölgedeki jeopolitik tansiyonun şiddetlenmesi gibi riskleri içerdiği kaydedildi.
IMF'nin bu olumsuz öngörüsüne karşın hükümetin hazırladığı OVP'de ise nereydese tam tersi ifadeler yer almıştı: ''Programın makroekonomik çerçevesi oluşturulurken; dönem içerisinde, küresel büyümenin tedrici olarak artacağı, ticaret ortaklarımızın ılımlı büyüyeceği, jeopolitik durumun değişmeyeceği, ABD Merkez Bankası'nın beklenen faiz artırım kararının ekonomimiz üzerindeki etkisinin sınırlı kalacağı, büyümenin finansmanında yurt içi tasarruflarla birlikte yabancı sermaye girişinin yeterli katkıyı sağlayacağı, dış ticaret hadlerimizde göreli bir iyileşme olacağı varsayılmıştır.''

FED'İN POLİTİKASI OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Toplantılar kapsamında ilk gün düzenlenen bir basın toplantısında konuşan IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel ekonomideki yavaş ve dengesiz büyümenin, "yeni vasat" olarak adlandırılan sürece girilmesine yol açabileceğini belirterek, ekonomiye yeni bir ivme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Diğer yandan Reuters'da yer alan bir haberde toplantılar öncesi katılımcıların görüşlerini yansıtan metinler yayımlandı. Buna göre; kendi deyeimlerinden hareketle Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, Avrupa'ya hitaben durgunluk ve deflasyonla mücadelede sadece para politikasının başarılı olamayacağını ifade etti.
Çin Maliye Bakanı Zhu Guangyao gelişen ekonomiler için FED'in faiz artırım sürecindeki iletişim politikasının önemine vurgu yaparken, Brezilya Maliye Bakanı Guido Mantega da ABD'nin para politikasının normalleşmesinin faizlerin yükselmesine yol açacağını bunun da mali açığı bulunan gelişen piyasa ekonomilerini olumsuz etkileceğini vurguladı.      

TÜRK LİRASINDA DEĞER KAYBI SÜRECEK

IMF ve Dünya Bankası toplantılarından Türkiye'yi de yakından ilgilendiren açıklamalar gelirken dün Bloomberg'de yer alan bir haber dikkat çekti. Haberde, önde gelen yabancı analistlere göre ABD tahvil faizlerinin artması hali hazırda bu çeyrekte ciddi gerileme yaşayan TL’yi kötü etkileyebilir.

Kur yorumcuları Türkiye’nin dış sermayeye olan bağımlılığının TL’yi güçlenen dolar karşısında korumasız bıraktığını düşünüyor. Geçen çeyrekte en doğru tahminleri yapan 5 analistin tahmin ortalaması, TL’nin Cuma'dan itibaren yıl sonuna kadar yüzde 0.5 gerileyeceği yönünde.
Credit Suisse Group AG’ye göre ise TL'nin kaderi Merkez Bankası’nın FED’i takip ederek, sermaye çıkışını ve kayıpları engellemek için faizleri artırıp artırmamasına bağlı.

Ekonomi Servisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.