Ekonomi SOS veriyor

"Bir de çok kısa vadeli küçük kalem oynatmalarla oluşan ölçüsüz rantlar var'' diyen Babacan, şöyle devam etti: ''Bu ölçüsüz rantların oluşmasıyla ilgili bizim eleştirilerimiz var. Bu ölçüsüz rantların daha kontrollü, fırsat...

Ekonomi SOS veriyor
17 Eylül 2014 Çarşamba 03:30

05ekonomi

Ekonomide sıkıntı büyüyor. Büyüme rakamları beklenenin çok altında gerçekleşti. İşsizlik giderek artıyor. Gerçek işsiz sayısı 6 milyona yaklaştı. Devletin tepesinde bankacılık sektörü tartışılıyor. Ekonomi yönetimi birbirine düşmüş durumda.

AKP’nin izlediği politikalar nedeniyle ekonomide dengeler giderek bozuluyor. Sıcak para girişinde ciddi bir azalış görülürken, ekonominin yabancı para girişine olan ihtiyacı da giderek büyüyor. Kısa vadeli dış borçlardaki yükseliş devam ederken, soruna çözüm için atılan bir adım da görülmüyor.

BÜYÜME

Büyüme rakamları beklenenin çok altında seyrediyor. Hedeflerin yeniden revize edilmesi  gündemde. 2. Çeyrek için büyüme beklentisi 2.7 civarındaydı. Ancak TÜİK’in açıkladığı beklentinin çok altında bir büyüme gerçekleştiğini ortaya koydu. TÜİK bu yılın 2. Çeyreğindeki büyümeyi 2.1 olarak duyurdu. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yıl sonu büyüme tahminini yüzde 3-4 aralığına çekebileceklerini söyledi.

İŞSİZLİK

İşsizlikte de durum iyi değil. Mayıs'ta yüzde 8.8 olarak gerçekleşen işsizlik oranı Haziran'da yüzde 9.1'e yükseldi. TÜİK’in Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısını 2 milyon 654 bin kişi olarak açıkladı. Ancak konunun uzmanları bu rakamın 5.4 milyon olduğunu bildirdiler. DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSKAR) raporuna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış resmi işsizlik oranının yüzde 9.9 ile son 42 ayın zirvesine ulaştığını belirtti.

DÖVİZ YÜKSELİYOR

Ekonomi devalüasyon-faiz sarmalına dolanmış durumda.  Büyüme rakamlarının açıklanması ile birlikte döviz kurlarında artış yaşandı. Uzmanlar Türk ekonomisinin çok krılgan olduğuna dikkat çekerek dövizde her an bir patlama yaşanabileceğine vurgu yapıyorlar.

BANKACILIK SEKTÖRÜ

Bank Asya ile başlayan tartışma sürüyor. Bizzat Cumhurbaşkanı banka ile ilgili açıklama yapıyor. BDDK’nın sorumluluklarını hatırlatıyor. Ancak bankacılık sektörü gelişmelerden kaygılı. Türk bankacılık sektörü hakkında yaratılacak kuşkunun sektörü sıkıntıya sokacağı ve dış kredi bulmakta zorlanacağını ifade ediyorlar. Bu arada gerek konut kredilerinde, gerekse piyasaya verilen kredilerde geri dönüş sıkıntısı yaşandığı belirtiliyor. BDDK’ın sektördeki gelişmeleri yakından takip ettiği ifade ediliyor.

EKONOMİ YÖNETİMİ BİRBİRİNE DÜŞTÜ

Ekonomide sorunlar büyürken ekonomi yönetimi ve devletin tepesindekiler birbirine düşmüş durumda. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası ayrı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Erdoğan’ın danışmanı Yiğit Bulut farklı şeyler söylüyor. Erdoğan Yiğit Bulut gibi konuşurken, diğer ekonomi bürokrasisi de arada kalmış durumda. Ekonomi yönetimi ve bürokrasisi arasındaki krizin önümüzdeki günlerde daha da büyümesi bekleniyor.

PROF. DR. KONUKMAN: KÖTÜ OLACAK

Prof. Dr. Aziz Konukman da Aydınlık'a yaptığı değerlendirmede ekonominin önümüzdeki günlerde daha da kötüleşeceğini ve ekonomi yönetimi arasındaki çatışmanın büyüyeceğini söyledi. Konukman şu görüşleri savundu: “Ekonomide veriler tahminlerden daha kötü geliyor. İnşaat sektöründe alımlar hızla düşüyor. Bunun yaratacağı sıkıntıları giderebilmek için Merkez bankasına “faizleri düşür” baskısı artacak. Merkez bankası baskılara dayanamaz ve faizleri düşürürse döviz  kurları patlayacak. Sıcak para kaçmak için dövize yönelince döviz daha da fırlayacak. Tabi ki bu koşullarda büyümeden söz etmek mümkün olmayacak. İşsizlik daha da artacak. Hükümet içinde ve ekonomi yönetiminde çatlak büyüyecek. 2015 seçimleri öncesinde AKP ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacak. Ancak ortada muhalefet yok.”
BABACAN: İNŞAATTA ÖLÇÜSÜZ RANTLAR VAR

İstanbul Finans Zirvesi'nde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, inşaat sektöründe bir gecede, bir kalem değişikliğiyle oluşan "ölçüsüz rantlara" işaret etti. Zirvedeki konuşmasının ardından Bloomberg HT Yayın Koordinatörü Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtlayan Babacan, inşaat sektörünün düzenleme ve denetleme içinde çalışması gerektiğini söyledi.
"Bir de çok kısa vadeli küçük kalem oynatmalarla oluşan ölçüsüz rantlar var'' diyen Babacan, şöyle devam etti: ''Bu ölçüsüz rantların oluşmasıyla ilgili bizim eleştirilerimiz var. Bu ölçüsüz rantların daha kontrollü, fırsat eştliğine dayanan ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. 'Hangi sektöre yatırım yapayım' dediğinde yatırımcılarımız kararlarını daha sıhatli bir şekilde verebilsinler. Aksi halde çok kolay; bir gecede bir kalem değişikliğiyle, mevzuat değişikliğiyle sağlanan rantların söz konusu olduğu bir alan varken, ister istemez sanayi gibi uzun vadeli gerçekten çok emek isteyen, ciddi fedakarlık isteyen bir sektöre ister istemez ilgi düşebiliyor. Bunu yeniden bir dengelememiz gerekiyor."

MALİYE BAKANI'NDAN ERDOĞAN'IN DANIŞMANINA AB YANITI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dün İstanbul Finans Zirvesi'nde yaptığı sunumda, Türkiye'nin gelecek yılki ekonomik büyümesine ilişkin aşağı yönlü risklerin olduğunu bunun da revizyona neden olabileceğini söyledi. Bakan Şimşek bu riskleri şöyle sıraladı: Avrupa Birliği'ndeki toparlanmanın henüz istenen seviyede olmaması, Ortadoğu'daki çalkantılar, Rusya ve Ukrayna gerginliği, genel olarak küresel ekonomideki düşük büyüme eğilimi ve Türkiye'deki siyasi ortam.

Diğer yandan sunumunda Avrupa'nın ticari ve reformlar açısından önemine değinen Bakan Şimşek, ''Avrupa Birliği zaten krizde oradan uzaklaşalım diye sığ bir düşünce var. Ben Avrupa'ya baktığımda Almanya'yı görüyorum...'' diye konuştu. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu başdanışmanı Yiğit Bulut, 12 Ağustos 2014’de Star Gazetesi’ndeki köşesinde, “İlişkiler yeniden gözden geçirilmeli ve gerekirse Avrupa Birliği ile yollar ayrılmalı” görüşünü savunmuştu. Bakan Şimşek'in sunumda yaptığı bir değerlendirme Yiğit Bulut'a cevap olarak algılandı.

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.