Duvar ustalığından fındık işçiliğine

“AKP hükümeti Fiskobirlik’i çökertti. Üretici tüccarın eline bırakıldı. Fındık piyasası yabancıların eline geçti. Hükümet geçici olarak borç parayla üreticiye destekleme yapıyor. Sıcak para girişi durduğunda üretici kendi başına...

Duvar ustalığından fındık işçiliğine
23 Ağustos 2014 Cumartesi 10:34

06findik

Abdürrahim Tutuş. Duvar ustasıydı. Taa ki Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin ucuz işgücü olarak kullanılmasına kadar. Tutuş, maaşlar yarı yarıya inince çareyi mevsimlik işçi olarak çalışmakta buldu. Ailesini aldığı gibi Ceylanpınar’dan Akçakoca’ya fındık toplamaya geldi
Karadeniz bölgesinde 8 milyon üreticinin geçim kapısı olan ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde emekçi köylülerin günlük ücretle çalışarak ekmek parası kazandığı fındık sezonu bu yıl yine sıkıntılarla başladı. Mart ayında Doğu Karadeniz’i vuran don felaketi verimi düşürdü. Uzmanlara göre Doğu Karadeniz’de 250 metre rakımın üstünde fındık yok denecek kadar az. Yüksek faiz batağına sürüklenerek Fiskobirlik’in devre dışı bırakılmasının ardından hükümetin fındık almayacağını ilan etmesi ve fiyatın uluslararası tekellerin eline bırakılması fındık üreticisini zorluyor. Fındık fiyatı gün gün değişiyor; şimdilerde 10-11 TL. Toplanmaya başlarken belirlenen rekolte tespitleri hâlâ tartışmalı. Amacın fındığı ucuza kapatmak olduğu biliniyor.
TÜCCARIN İNSAFINA TERK EDİLEN ÜRETİCİ
Tüccarın insafına terk edilen üreticiye ise “Sürekli fındığı satma, elinde tut, fiyat artacak” denilerek ürünü düşük fiyatla almanın suçlusu yine üretici gösteriliyor. Tabii fındığını satma diyenler fındık harmana inmeden üreticinin tüccardan avans alarak sezona başladığını biliyor. Bu durum üreticiyi etkilediği gibi fındık toplayan işçilerin ücretlerine de yansıyor. Düzce Valiliği bu yıl bir günlük fındık toplama ücretini en az 38 TL olarak açıkladı. Ancak bu ücret daha çok dışarıdan gelen işçiler için geçerli oluyor. Düzce’de ikamet eden işçilerin aldığı ücretler 50-60 TL’yi buluyor. İşçilerin kaç saat çalıştırıldığına ilişkin bir denetim yapılmıyor.
FINDIKTA YEVMİYENİN YÜZDE 10’U DAYIBAŞINA
Aydınlık, Düzce Akçakoca Beyören köyünde fındık toplamak için Mardin Kızıltepe ve  Şanlıurfa Ceylanpınar’dan gelen mevsimlik işçilerle görüştü. Camları takılmamış bir inşaatta kalan Abdürrahim ve Abdülkerim Tutuş kardeşler, eşleri ve çocukları ile iki yıldır fındık toplamaya Düzce’ye geliyor. Ücretlerin düşük olduğunu belirten Abdürrahim Tutuş, “12 saat çalışıyoruz, 38 TL alıyoruz, yüzde 10’unu dayıbaşına veriyoruz. Uzun yoldan geliyoruz ve yol ücreti veriyoruz. Yiyeceğimizi de kendimiz getiriyoruz. Bize bir şey kalmıyor” dedi.
KAÇAK ÇALIŞTIRILAN SURİYELİLER VAR
“Ücret önemli değil ama uzun çalışma olunca biraz haksızlık oluyor” diyen Abdürrahim Tutuş, memleketlerinden kalkıp neden Düzce’ye çalışmaya geldiklerini şu sözlerle anlattı:
“Benim aslında buraya gelmeme gerek yoktu. Ceylanpınar üretme çiftliğinin işlerinde çalışıyorduk. Dünyanın ikincisi durumunda bir yerdi. Şimdi bitirdiler. Bütün işlerini müteahhitlere veriyorlar. Suriye’den gelenleri kaçak olarak çalıştırıyorlar. Duvar ustasıyım ben, işlerim iyiydi. Mecburiyetten geldim. Devlet Suriye’den gelenlere maaş veriyor, ev tutuyor onlar da bir taraftan inşaat işleri yapıyor. Bizim 1500 TL’ye yaptığımız işleri onlar 750 TL’ye yapıyorlar. Yaptıkları iş de düzgün değil. Devlet bize Ceylanpınar’da haksızlık yapıyor. Savaş zamanında evimde yatamadım, yedi kurşun isabet etti. Ama işe gelince Suriyeliler ön plânda.”
‘ÇOCUKLARIMIZI OKUTMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’
Fındık bahçesine gidenlerden daha çok çalışan Abdürrahim’in eşi de “Biz okuyamadık, çocuklarımızı okutmak için çalışıyoruz. Fındık toplamaya geldik” diyerek eşininin sözlerine katkı yaptı. Ailenin küçük kızı Nisanur da “İlk defa geldim, burada bir gün fındık topladım. Fındık bahane, çocuklar şahane demişler. Onun için çok sevdim” diyerek duygularını iletiyor.

İŞÇİ PARTİSİ: DEVLET SAHİP ÇIKARSA TÜRKİYE KAZANIR

Mardin Kızıltepe’de 1976’da öğretmenlik yapan ve Beyören köyüne fındık toplamaya gelen öğrencileri Abdürrahim ve Abdülkerim’i ziyaret eden İşçi Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“AKP hükümeti Fiskobirlik’i çökertti. Üretici tüccarın eline bırakıldı. Fındık piyasası yabancıların eline geçti. Hükümet geçici olarak borç parayla üreticiye destekleme yapıyor. Sıcak para girişi durduğunda üretici kendi başına kalacaktır. Devlet fındığa sahip çıkarak hak ettiği taban fiyatı verirse hem üretici hem onu toplayan işçi hem de Türkiye döviz girdisiyle kazançlı çıkacaktır. Kendi halkını perişan ederek ABD hesabına başka ülkelere elinde bir avuç tuzla koşan bu iktidardan kurtulmak ve kendi ülkesine halkına sahip çıkan bir milli hükümet kurmak mecburiyet haline gelmiştir.”

Mehmet Esmer / Düzce


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.