Doğalgazda karanlık tablo

AKP hükümetinin hasta eden enerji politikaları nedeniyle Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığı devam ediyor. Vatandaşlar doğalgazdaki depolama sorunu yüzünden de kışın ortasında donuyor Türkiye,...

Doğalgazda karanlık tablo
25 Aralık 2013 Çarşamba 12:00

6gaz

AKP hükümetinin hasta eden enerji politikaları nedeniyle Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığı devam ediyor. Vatandaşlar doğalgazdaki depolama sorunu yüzünden de kışın ortasında donuyor

Türkiye, son iki haftadan bu yana adeta "derin dondurucu" içinde. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altında seyretmesi, yurtdışından ithal edilen doğalgaza talebin, arz miktarının üstüne çıkmasına neden olurken, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) hazırladığı son rapor, AKP hükümetinin doğalgaz politikasının nasıl iflas ettiğini de gözler önüne serdi. Raporda, Türkiye'nin doğalgazda dışa bağımlı olduğunun altı çizilerek, depolama olmadığı sürece vatandaşın soğukta kalmaya mahkûm olduğuna vurgu yapıldı.

Hükümetin "hastalıklı" enerji politikasının bir yansıması olan doğalgaz konusuna ilişkin olarak raporda yer alan saptamalar ve değerlendirmeler özetle şöyle:

-Doğalgaz tüketimi artıyor, depolama kapasitesi yerinde sayıyor. Avrupa'nın doğalgaz tüketimini en hızlı artıran ülkesi Türkiye'de doğalgaz depolama kapasitesi yok denecek kadar az.

-Tükettiğimiz enerjinin yüzde 70'ten fazlasını yurtdışından ithal ediyoruz. Enerjide dışa bağımlılık sadece bizim sorunumuz değil. Dünyanın birçok ülkesi benzer bir durumda. Enerjide ithalata bağımlılık oranı, Japonya, Kore, İtalya ve İspanya'da, Türkiye'de olduğundan çok daha yüksek. Enerjide ithalata bağımlı gelişmiş ülkelerle Türkiye arasındaki temel fark, enerji politikalarının bizde günü kurtarmaya yönelik, oralarda ise uzun vadeli bir planlama perspektifiyle tasarlanmasıdır.

En hızlı tüketim artışı Türkiye'de

-Türkiye, doğalgaz tüketimi en hızlı artan Avrupa ülkesidir. Avrupa ülkeleri içerisinde doğalgaz tüketimini en hızlı artıran ve beşinci en fazla doğalgaz tüketen ülke Türkiye'dir. Türkiye'nin doğalgaz tüketimi 2000 yılında 14.6 milyar metreküpten, 2012 yılında 46.3 milyar metreküpe çıktı. Avrupa'nın en fazla doğalgaz tüketen ülkelerinin hiçbirinde, tüketim artış hızı, Türkiye'dekinin yarısı kadar bile olmadı. Avusturya ve Belçika gibi önemli doğalgaz tüketicileri ise aynı dönemde doğalgaz tüketimlerini azalttılar.

-Avrupa'nın en fazla doğalgaz tüketen ülkeleri arasında elektrik üretiminde doğalgaza, doğalgaz tedarikinde ise ithalata bağımlılığı en yüksek olan ülke yine Türkiye'dir. 2000-2012 döneminde gerçekleşen ekonomik büyüme ile birlikte, Türkiye'deki elektrik üretimi 125 bin GWh'ten, 240 bin GWh'e ulaştı. Aynı dönemde doğalgazın elektrik üretimindeki payı yüzde 37'ten yüzde 43.6'ya yükseldi. Son 10 yılda artan elektrik üretiminin önemli bir bölümünün, nispeten kolay devreye alınabilen ve sayıları artan doğalgaz çevrim santralları ile karşılanması, elektrik üretiminde doğalgaza olan doğalgaz tüketimi artıyor, depolama kapa-

sitesi yerinde sayıyor.

Doğalgaz deposu yok

-Doğalgazda ithalat bağımlılığı yüksek olan ülkelerde arz güvenliğini sağlamak için gerekli olan unsurların başında yıllık tüketimin yüzde 20-30'u kadar depolama kapasitesine sahip olmak geliyor. Ancak, Avrupa ülkeleri içinde, doğalgaz depolama kapasitesi, tüketim büyüklüğüne göre en yetersiz olan ülke Türkiye. Talebin düşük olduğu zamanlarda doğalgaz alımı yapıp depolamak, talebin yüksek ve de arzın sorunlu olduğu dönemlerde, kesintisiz doğalgaz iletimine devam edebilmek için kritik önem taşıyor. Türkiye, elektrik üretiminde doğalgaza, doğalgaz tedarikinde ise yüksek miktarda ithalata bağımlı olsa da doğalgaz depolama kapasitesi yıllık tüketimin sadece yüzde 5'i kadar.

-Doğalgaz, İngiltere ve Belçika için, Türkiye için olduğundan daha az önemli bir ürün. Elektrik üretiminde doğalgazın payı, Türkiye'de yüzde 44, İngiltere ve Belçika'da ise sırasıyla yüzde 28 ve 27'dir.

Deniz Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.