Dengelerin değiştiği yıl 2013

Enflasyon hedefi tutmadı. İhracat artışı neredeyse durdu. Sanayinin çarkları ağırlaştı. İşsizlik çift hanelere dayandı. Ekonomi borçlanarak büyüdü. Döviz kurları rekor üstüne rekor kırdı 2013...

Dengelerin değiştiği yıl 2013
01 Ocak 2014 Çarşamba 11:40

6manset

Enflasyon hedefi tutmadı. İhracat artışı neredeyse durdu. Sanayinin çarkları ağırlaştı. İşsizlik çift hanelere dayandı. Ekonomi borçlanarak büyüdü. Döviz kurları rekor üstüne rekor kırdı

2013 yılı Türkiye ekonomisi için adeta kayıp yıl oldu. Yılın ilk üç çeyreğine ilişkin açıklanan ekonomik büyüme rakamları Türkiye'nin borçlarak tükettiğini bir kere daha gözler önüne serdi. Gezi Parkı eylemleriyle başlayan Haziran Ayaklanması ve ABD Merkez Bankası FED'in varlık alımlarına ilişkin kararları dışa bağımlı ekonomik yapıda dengeleri alt üst etti. Aralık ayındaki yolsuzluk operasyonları ve FED'in varlık alımlarını azaltmaya başlaması sıcak para ekonomisinin foyasını gözler önüne serdi. Döviz kurları bu tarihten sonra rekor üstüne rekor kırdı. Dolar kuru tarihinde ilk defa önce 2 lirayı daha sonra da 2.10 lirayı aştı. Avro kuru da 3 lirayı geçerken Borsa İstanbul hızla değer yitirdi. Başbakan Erdoğan'ın faiz lobisi söylemi piyasaları gerince piyasa faizi çift haneli rakamlara çıktı. En son Haziran Ayaklanması sırasında 250 baz puana kadar çıkan Türkiye'nin kredi riski primi Aralık'ta yeniden hızla artarak 250 puanı aştı. 2014 yılına belirsizliklerle girildiği yorumları yapan ekonomistler Mart ayındaki seçimlere kadar ekonomiye ilişkin öngörülerde bulunmanın zor olduğunu dile getiriyorlar.

Benzin fiyatı 5 lirayı aştı

2013'te üst üste gelen zamlarla benzinin litre fiyatı Temmuz ayında ilk kez 5 lirayı aştı. Aralık ayında otogaza yapılan yüzde 30'luk rekor zam yurttaşı çileden çıkardı. Otogazın fiyatı böylece 3 lirayı aştı. Aralık ayındaki son zamla birlikte motorinin litresi de 4.5 liranın üzerine çıktı.

Neler oldu:

- 25 Ocak: Merkez Bankası kredi oranlarındaki artışa karşı önlem alınması gerektiğini açıkladı.

- 26 Ocak: Başkentgaz AKP'ye yakınlığı ile bilinen Torunlar Holding'e satıldı.

- 22 Şubat: Koç ve Ülker Grubu'nun da aralarında bulunduğu konsorsiyumun 5.7 milyar dolara aldığı köprü ve otoyol ihalesi iptal edildi.

- 9 Mart: Rekabet Kurumu 12 büyük bankaya rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle 1.1 milyar TL ceza kesti.

- 5 Nisan: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın yeni adı Borsa İstanbul oldu.

- 26 Nisan: Maliye Bakanı Mehmet Şimşek varlık barışı uygulaması başlatacaklarını açıkladı. Aralık ayında açıklanan rakamlara göre, 130 milyar dolarlık parayı Türkiye'ye çekmek için getirilen varlık barışından sadece 10.5 milyar lira geldi.

- 3 Mayıs: İstanbul'a üçüncü hava limanı ihalesi yapıldı. İhaleyi 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG kazandı.

- 15 Mayıs: IMF'ye olan kredi borcunun son taksiti de ödendi.

- 24 Mayıs: Türkiye Geneli'nde Mayıs ayı içinde oda ve borsa meclis seçimleri yapıldı. Birçok oda ve borsada yönetimler değişti.

- 30 Mayıs: Alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende satılması ve basın yayın organlarında alkol reklamı yapılması da yasaklandı.

- 31 Mayıs: Yeni TPAO yasası TBMM'den geçti. Böylece eski yasada yer alan milli menfaatlerin korunması ilkesi kaldırıldı.

- 15 Haziran: Maliye Bakanı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın yapısının değiştirileceğini açıkladı. Bu haber 'satacak bir şey kalmadı' yorumlarına neden oldu.

- 25 Haziran: Ankara'da yurttaşlar doğalgazı karneyle almaya başladılar. PTT ya da Başkent Doğalgaz'ın satış noktalarına başvuran abonelere konutlarda aylık 70 liranın üzerinde doğalgaz satışı yapılmayacağı bildirildi.

- 27 Haziran: Sermaye Piyasası Kurulu Haziran Ayaklanması sırasında düşen borsa ve yükselen kurlarla ilgili inceleme başlattı. SPK'nın bu uygulaması 'cadı avı' oalrak nitelenirken aradan 6 ay geçmesine rağmen bir sonuç çıkmaması dikkat çekti.

- 6 Temmuz: AKP hükümeti 24 milyon yurttaşı ilgilendiren ehliyet değişim bedelini 101 TL olarak belirledi. Halkın yoğun tepkisi sonucu ehliyet değişim bedeli 15 TL'ye indirildi.

- 23 Temmuz: Merkez Bankası borç verme faiz oranını yüzde 6.5'ten yüzde 7.25'e yükseltti

- 26 Temmuz: Gezi Parkı eylemleri sırasında Koç Grubu'na ait Taksim'deki Divan Oteli'nin kapılarını halka açması nedeniyle gruba ait Tüpraş'a polis baskınlarıyla 'rutin' inceleme başlatıldı.

- 20 Ağustos: Merkez Bankası borç verme faiz oranını yüzde 6.5'ten yüzde 7.25'e yükseltti.

- 25 Ağustos: TESK 1.6 milyon kişinin kart borcunu ödeyemediğini bildirdi.

- 12 Eylül: Ziraat Bankası bir çiftçinin tarlasını borcu nedeniyle sattı.

- 4 Ekim: AKP'nin kovduk dediği IMF IV. Madde kapsamında Türkiye'ye geldi.

- 5 Ekim: ABD ekonomsi iflasın eşiğine geldi. Hükümet resmen 5 gün kapandı. Sonrasında iki partinin anlaşmasıyla geçici çözüm sağlandı.

- 9 Ekim: AKP 2014-2016 yıllarını kapsayan yeni OVP'sini açıkladı. Cari açığa çözümün olmadığı yeni programda kredi kartlarına yönelik düzenleme yapılacağı belirtildi.

- 11 Kasım: Yeni Tüketici Yasası yasalaştı.

- 27 Kasım: Milli Piyango'nun özelleştirilmesi için resmi süreç başladı.

- 17 Aralık: Yolsuzluk operasyonları piyasalarda deprem etkisi yarattı. Borsa da sert düşüşler görülürlen döviz kurları ve piyasa faizi yükseldi.

- 19 Aralık: ABD Merkez Bankası FED varlık alımlarını 85 milyar dolardan 75 milyar dolara indirdiğini açıkladı. Bu haber Türkiye piyasalarında ikinci şok etkisi yaptı. Bu tarihten sonra dolar kuru 2.10 TL'yi avro da 3 TL'yi aşarak rekor kırdı.

27 Aralık: Danıştay, 13'üncü Dairesi, bakanlar kurulunun Eti Alüminyum, Kuşadası ve Çeşme Limanları, SEKA ve TÜPRAŞ'ın hisselerinin satışına yönelik mahkeme kararlarını yok sayan 'özelleştirme uygulamalarının yargı dışında bırakılması' kararının yürütmesini durdurdu.

Dengelerin değiştiği yıl 2013

 

Enflasyon hedefi tutmadı. İhracat artışı neredeyse durdu. Sanayinin çarkları ağırlaştı. İşsizlik çift hanelere dayandı. Ekonomi borçlanarak büyüdü. Döviz kurları rekor üstüne rekor kırdı

 

2013 yılı Türkiye ekonomisi için adeta kayıp yıl oldu. Yılın ilk üç çeyreğine ilişkin açıklanan ekonomik büyüme rakamları Türkiye’nin borçlarak tükettiğini bir kere daha gözler önüne serdi. Gezi Parkı eylemleriyle başlayan Haziran Ayaklanması ve ABD Merkez Bankası FED’in varlık alımlarına ilişkin kararları dışa bağımlı ekonomik yapıda dengeleri alt üst etti. Aralık ayındaki yolsuzluk operasyonları ve FED’in varlık alımlarını azaltmaya başlaması sıcak para ekonomisinin foyasını gözler önüne serdi. Döviz kurları bu tarihten sonra rekor üstüne rekor kırdı. Dolar kuru tarihinde ilk defa önce 2 lirayı daha sonra da 2.10 lirayı aştı. Avro kuru da 3 lirayı geçerken Borsa İstanbul hızla değer yitirdi. Başbakan Erdoğan’ın faiz lobisi söylemi piyasaları gerince piyasa faizi çift haneli rakamlara çıktı. En son Haziran Ayaklanması sırasında 250 baz puana kadar çıkan Türkiye’nin kredi riski primi Aralık’ta yeniden hızla artarak 250 puanı aştı. 2014 yılına belirsizliklerle girildiği yorumları yapan ekonomistler Mart ayındaki seçimlere kadar ekonomiye ilişkin öngörülerde bulunmanın zor olduğunu dile getiriyorlar.

Benzin fiyatı 5 lirayı aştı

 

2013’te üst üste gelen zamlarla benzinin litre fiyatı Temmuz ayında ilk kez 5 lirayı aştı. Aralık ayında otogaza yapılan yüzde 30’luk rekor zam yurttaşı çileden çıkardı. Otogazın fiyatı böylece 3 lirayı aştı. Aralık ayındaki son zamla birlikte motorinin litresi de 4.5 liranın üzerine çıktı.

 

Neler oldu:

- 25 Ocak: Merkez Bankası kredi oranlarındaki artışa karşı önlem alınması gerektiğini açıkladı.

- 26 Ocak: Başkentgaz AKP’ye yakınlığı ile bilinen Torunlar Holding’e satıldı.

- 22 Şubat: Koç ve Ülker Grubu’nun da aralarında bulunduğu konsorsiyumun 5.7 milyar dolara aldığı köprü ve otoyol ihalesi iptal edildi.

- 9 Mart: Rekabet Kurumu 12 büyük bankaya rekabeti ihlal ettikleri gerekçesiyle 1.1 milyar TL ceza kesti.

- 5 Nisan: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın yeni adı Borsa İstanbul oldu.

- 26 Nisan: Maliye Bakanı Mehmet Şimşek varlık barışı uygulaması başlatacaklarını açıkladı. Aralık ayında açıklanan rakamlara göre, 130 milyar dolarlık parayı Türkiye’ye çekmek için getirilen varlık barışından sadece 10.5 milyar lira geldi.

- 3 Mayıs: İstanbul’a üçüncü hava limanı ihalesi yapıldı. İhaleyi 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG kazandı.

- 15 Mayıs: IMF’ye olan kredi borcunun son taksiti de ödendi.

- 24 Mayıs: Türkiye Geneli’nde Mayıs ayı içinde oda ve borsa meclis seçimleri yapıldı. Birçok oda ve borsada yönetimler değişti.

- 30 Mayıs: Alkollü içkilerin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende satılması ve basın yayın organlarında alkol reklamı yapılması da yasaklandı.

- 31 Mayıs: Yeni TPAO yasası TBMM’den geçti. Böylece eski yasada yer alan milli menfaatlerin korunması ilkesi kaldırıldı.

- 15 Haziran: Maliye Bakanı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yapısının değiştirileceğini açıkladı. Bu haber ‘satacak bir şey kalmadı’ yorumlarına neden oldu.

- 25 Haziran: Ankara’da yurttaşlar doğalgazı karneyle almaya başladılar. PTT ya da Başkent Doğalgaz’ın satış noktalarına başvuran abonelere konutlarda aylık 70 liranın üzerinde doğalgaz satışı yapılmayacağı bildirildi.

- 27 Haziran: Sermaye Piyasası Kurulu Haziran Ayaklanması sırasında düşen borsa ve yükselen kurlarla ilgili inceleme başlattı. SPK’nın bu uygulaması ‘cadı avı’ oalrak nitelenirken aradan 6 ay geçmesine rağmen bir sonuç çıkmaması dikkat çekti.

- 6 Temmuz: AKP hükümeti 24 milyon yurttaşı ilgilendiren ehliyet değişim bedelini 101 TL olarak belirledi. Halkın yoğun tepkisi sonucu ehliyet değişim bedeli 15 TL’ye indirildi.

- 23 Temmuz: Merkez Bankası borç verme faiz oranını yüzde 6.5’ten yüzde 7.25’e yükseltti

- 26 Temmuz: Gezi Parkı eylemleri sırasında Koç Grubu’na ait Taksim’deki Divan Oteli’nin kapılarını halka açması nedeniyle gruba ait Tüpraş’a polis baskınlarıyla ‘rutin’ inceleme başlatıldı.

- 20 Ağustos: Merkez Bankası borç verme faiz oranını yüzde 6.5’ten yüzde 7.25’e yükseltti.

- 25 Ağustos: TESK 1.6 milyon kişinin kart borcunu ödeyemediğini bildirdi.

- 12 Eylül: Ziraat Bankası bir çiftçinin tarlasını borcu nedeniyle sattı.

- 4 Ekim: AKP’nin kovduk dediği IMF IV. Madde kapsamında Türkiye’ye geldi.

- 5 Ekim: ABD ekonomsi iflasın eşiğine geldi. Hükümet resmen 5 gün kapandı. Sonrasında iki partinin anlaşmasıyla geçici çözüm sağlandı.

- 9 Ekim: AKP 2014-2016 yıllarını kapsayan yeni OVP’sini açıkladı. Cari açığa çözümün olmadığı yeni programda kredi kartlarına yönelik düzenleme yapılacağı belirtildi.

- 11 Kasım: Yeni Tüketici Yasası yasalaştı.

- 27 Kasım: Milli Piyango’nun özelleştirilmesi için resmi süreç başladı.

- 17 Aralık: Yolsuzluk operasyonları piyasalarda deprem etkisi yarattı. Borsa da sert düşüşler görülürlen döviz kurları ve piyasa faizi yükseldi.

- 19 Aralık: ABD Merkez Bankası FED varlık alımlarını 85 milyar dolardan 75 milyar dolara indirdiğini açıkladı. Bu haber Türkiye piyasalarında ikinci şok etkisi yaptı. Bu tarihten sonra dolar kuru 2.10 TL’yi avro da 3 TL’yi aşarak rekor kırdı.

  • 27 Aralık: Danıştay, 13’üncü Dairesi, bakanlar kurulunun Eti Alüminyum, Kuşadası ve Çeşme Limanları, SEKA ve TÜPRAŞ’ın hisselerinin satışına yönelik mahkeme kararlarını yok sayan ‘özelleştirme uygulamalarının yargı dışında bırakılması’ kararının yürütmesini durdurdu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.