Danıştay Şeker İş’in itirazını haklı buldu

“Üzülerek görmekteyiz ki yabancı yatırım adı altında ülkemize gelen ve uluslararası rekabette rakibimiz olan ülkelerin pazarını genişleten, Truva atı olan bazı çok uluslu nişasta bazlı şeker üreticisi şirketler, elde ettikleri yüzde...

Danıştay Şeker İş’in itirazını haklı buldu
27 Ekim 2014 Pazartesi 10:27

06sekeris-01

Danıştay 13. Dairesi, Şeker-İş Sendikası’nın her yıl artırılan Nişasta Bazlı Şekerlerin (NBŞ) kotalarına ilişkin itirazını haklı bularak yürütmenin durdurulmasına karar verdi
Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Şeker-İş’in, Bakanlar Kurulu’nca onaylanarak 24 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 2013-2014 pazarlama yılında Nişasta Bazlı Şekerler (NBŞ) için belirlenen kotanın yüzde 25 artırılmasına ilişkin itirazını Danıştay yerinde bularak yürütmenin durdurulmasına karar verdi.
Danıştay 13.Dairesi’nin 15 Eylül 2014 tarihli oybirliğiyle aldığı kararında “Kota artırımına ilişkin şartlar oluşmadığından 2013-2014 pazarlama yılında Nişasta Kökenli Şekerler için Şeker Kurulu tarafından ayrılan kotanın, sakaroz kökenli şekerler için ayrılan kotayla ilgilendirilmeksizin yüzde 25 oranında artırılmasına ilişkin 21 Mayıs 2014 tarih ve 2014/6496 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının ise yürütmesinin durdurulması isteminin kabulüne karar verilmiştir” denildi.
KARARLA GELECEK NESİLLER KURTARILDI
Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, karar ile ilgili yaptığı açıklamada, kazananın pancar şeker sektörü ve halk sağlığı olduğunu bildirdi. Gök, “Ülkemiz menfaatlerini gözetmekten uzak, sektörel geleceği hiçe sayan ve yetkisini kötüye kullanan Şeker Kurumu’nun haksızlığı bir kez daha ispat edilmiştir. Kota artırımına karşı çıkan üç kurul üyesine şeker pancarı üreticisi, şeker işçisi ve sektörden ekmek yiyen milyonlarca insan adına teşekkür ediyorum. Pancar şekeri talebinin yurtiçi üretimle karşılanmasında bir sorun bulunmadığı halde Bakanlar Kurulu’na NBŞ kotasının arttırılması yönünde sunulan görüşler ve bu doğrultudaki çabalar bir kez daha boşa çıkmıştır. Danıştay, Şeker Kurumu’nun bu talebini ülkemiz ekonomisine azımsanamayacak boyutta katma değer sağlayan şeker sektörünün zarar göreceği gerekçesiyle reddetmiştir. Bu önemli kararla, kazanan pancar üreticisi, şeker işçisi olmuştur” diye konuştu
Gök, Şeker-İş Sendikası’nın gerek hukuki gerekse meşru tüm çalışmalarına dayanak teşkil eden haklı davasından bundan sonra da asla vazgeçmeyeceğini, amacı şeker sektörünü düzenlemek değil, NBŞ sektörüne hizmet etmek olan Şeker Kurumu’nun Başkanı ve bazı üyelerinin, raporlarıyla Bakanlar Kurulu’nu sürekli yanıltma çabasında olduğunu söyledi.
‘NBŞ’NİN EN PAHALI SATILDIĞI ÜLKE TÜRKİYE’
Nişasta Bazlı Şeker ile Türkiye’ye bedel ödetilmek istendiğini belirten Gök şunları söyledi:
“Üzülerek görmekteyiz ki yabancı yatırım adı altında ülkemize gelen ve uluslararası rekabette rakibimiz olan ülkelerin pazarını genişleten, Truva atı olan bazı çok uluslu nişasta bazlı şeker üreticisi şirketler, elde ettikleri yüzde 300-400’lere varan kârlarla pancar şekeri sanayinde önemli kapasite kayıplarına neden olmaktadırlar. İşin bir başka boyutu ise dünyanın en pahalı NBŞ tüketiminin ülkemizde tüketilmesidir. İşte kapasiteleri olduğu halde üretimlerinin kotalarla sınırlandırıldığını iddia eden NBŞ üreticilerinin üretimlerini ihraç etmemelerinin altında yatan en önemli neden de ülkemizde elde ettikleri bu tatlı kârlardır. Fransız yazar Balzac’ın da söylediği gibi “Her büyük servetin arkasında bir suç gizlidir. Milli şeker sektörünü küresel şeker kartellerinin çıkarlarına alet edenler ise bu suçun yolunu açanlardır.”

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.