Çin'de borçlara karşı sıkı önlem

Yerel yönetimlerin büyük harcamaları açığa çıkınca, merkezi yönetim ilk kez, artan borçluluğa karşı 'sıkı yönetim' uygulama kararı aldı Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Yatırım Servisi, 6 Ocak günü Çin...

Çin'de borçlara karşı sıkı önlem
14 Ocak 2014 Salı 14:36

6cin

Yerel yönetimlerin büyük harcamaları açığa çıkınca, merkezi yönetim ilk kez, artan borçluluğa karşı 'sıkı yönetim' uygulama kararı aldı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Yatırım Servisi, 6 Ocak günü Çin yerel yönetimlerinin borçları hakkında bir rapor yayınladı. Raporda, Çin'de yerel yönetim borçlarının, kendi ödeme kapasitelerinin ötesinde büyüdüğü belirtildi.

'Her türlü yanlış yönelim düzeltilecek'

Bu konu uzun zamandır Çin'in de gündeminde. 2013 başlarında yerel yönetim borçlarının çok büyüdüğü, ancak uzun vadeli olduğu ve sorun yaratmayacağı ifade ediliyordu. Ancak rakamlar tahmine dayanıyordu ve borç krizi tahminlerden daha şiddetli olabilirdi.

Merkezi yönetim konuyu gündemine aldı. Ulusal Denetim Ofisi (NAO), hükümetin talimatıyla, son beş ay içinde, merkezden ilçeye beş yönetim kademesinde, yukarıdan aşağıya hızlı ve yorucu bir denetim yaptı. NAO Raporu, Aralık ayında Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı'na sunuldu.

Hazırlıklar yapılırken, sorunun çözümü için "bir üst düzey tasarım" da yöneticiler düzeyinde tartışmaya açılmıştı.

Konferans, yerel yönetim borçları krizini, 2014'ün önemli ekonomik görevlerinden biri olarak listeledi. Yerel yönetimlerin büyük harcama defterleri açığa çıkınca, merkezi yönetim ilk kez, "Açık bütçe yönetimi altında borç denetimi" ve standart borç alma süreçlerinin uygulanmasında "sıkı yönetim" uygulama kararı aldı. Ayrıca yerel yönetimler, aldıkları borçlardan sorumlu olacaklar. Rapor, Aralık sonunda da kamuoyuna çözümlerle birlikte açıklandı.

Detroit benzeri Çin'de olmaz

Detroit benzeri bir yerel yönetim iflası Çin'de olmaz. Ancak en az bir on yıl daha iç borçlanmanın genişlemesi bekleniyor.

Şanghay merkezli Xiangcai Menkul Kıymetler'den analist Zhu Lixu, merkezi hükümetin bir kredi krizini önlemek için yerel düzeyde düzgün nakit akışını sağlaması gerektiğini söyledi. Zhu "Merkezi hükümet yerel yönetimlere yardım sunarken, mevcut yerel yönetim borç miktarını yavaş yavaş azaltacaktır ve borcun daha fazla büyümesini sıkıca kontrol edecektir" diyor.

Sosyal harcamalar kısılmayacak

Yerel yönetim bütçelerinin takibe alınması, yalnızca borç sorununa değil, Çin'in ülke çapında en büyük sorunlarından biri olan verimsiz yatırımlara karşı da bir önlem olacak.

Devlet Konseyi'nin geçen yıl Ekim ayında yayınladığı "atıl kapasite" kararnamesiyle de yeni kapasite genişletme projeleri yasaklanmış, inşa halindekilerin gözden geçirileceği, demode olanların iptal edileceği bildirilmişti.

Ancak, yerel yönetim borçlarının azaltılması, reformları dolayısıyla büyümeyi belli bir tempoda sürdürmenin temeli olan kentleşme politikasıyla atbaşı yürütülecek. Kaynak israfı önlenecek ama kentleşmeyle ortaya çıkacak sosyal harcamalar kısılmayacak, refah düzeyi artırılacak.

Toprak reformuna katkı sunacak

Beijing Moody's'ten analist Katie Chen, "Yerel yönetimler yakın zamanda çeşitlendirilmiş kredi kaynaklarına sahip olacaklar. Yerel tahvil alım satımı da şeffaflık ve verimlilik kazanacak, denetime açılacak" diyor.

Merkezi hükümet, vergi artırımı programını, yerel yönetimlere emlak vergisi toplama yetkisini de içerecek biçimde genişletecek.

Gelirlerini artırmaları için yerel hükümetlere tahvil ihraç yetkisi ve emlak vergisine ek olarak tüketim vergisi, kaynak vergileri ve çevre vergileri konusunda yetki verilmesi bekleniyor.

Reformlar ilerledikçe, çeşitli reformlar arasında eşgüdüm sağlanması giderek zorlaşıyor. Son Merkez Komitesi toplantısında alınan kararla kurulan Reform Liderlik Grubu, eşgüdümü sağlayacak.

Yerel yönetim borçları kontrol altına alınırken, stratejik, hayati öneme sahip projelere kaynak sağlanmaya devam edilecek.

Yerel yönetimlerin gelirlerinin artırılması, planlanan toprak reformunun uygulanmasını kolaylaşlaştıracak. Geçmişte tarım toprakları kamulaştırılırken, yerel yönetimler konuya "gelir kapısı" olarak yaklaşıyordu. Ayrıca devrettikleri toprak karşılığında elde ettikleri gelir çiftçileri doyurmuyor, toprak reformu da ortaya çıkan direnç nedeniyle ilerletilemiyordu.

Finansal reformlar yavaşlayabilir

Yerel yönetim borçlarının, Çin'in yeni reform atılımında önemli bir yeri olan finansal reformların önünde engel oluşturduğu söyleniyor. Londra merkezli UBS şirketinin kıdemli ekonomi danışmanı George Magnus da bankacılık sistemi reformunun bu koşullarda riskli olabileceğini söylüyor. Magnus şöyle diyor: "Finansal serbestleştirme girişimi durdurulabilir. Eğer yerel yönetimler ve KİT'ler (Kamu İktisadi Teşebbüsleri) borç içindeyken faiz oranlarını serbest bırakır, sermayenin maliyetini piyasanın belirlenmesine başıboş izin verirseniz, takipteki krediler ve varlık fiyatları konularında büyük sorunlara yol açarsınız. Çin böyle bir riske atılmaz."

Dünya ekonomik durumunda ortaya çıkan belirsizlikler, reformların 2014 yılında beklenenden daha yavaş uygulanması yönünde bir beklenti zaten oluşturmuştu. Royal Bank of Scotland Baş Ekonomisti Louis Kuijs "Bu yıl reform uygulama hızının oldukça yavaş olması olasıdır. Politikacılar, finansal riskleri dizginlemek için daha sıkı bir para politikası duruşu sergiliyorlar" diyor.

Ruhsal Şenocak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.